Home » Psikoterapi Kitapları

Psikoterapi Kitapları

Modern
Bu eser, günümüzde psikoloji, psikolojik danışma ve sosyal hizmet uygulama ve eğitim programlarında en çok kullanılan kaynak kitap niteliğindedir. Belli başlı sistemlerini öğrenmek ve birbirleriyle karşılaştırarak uygulamalarında bu sistemlerden en iyi şekilde istifade etmek için bu kitaba başvurabilirsiniz. Her bir , kurucusu ya da en meşhur uygulayıcısının ağzından tanıtılıyor. sisteminin temel prensipleri açık ve net bir dille, diğer sistemlerle karşılaştırılarak anlatılıyor.
Bölümlerin işleniş şekli öğrenmeyi kolaylaştıracak bir yapıda tasarlanmış. Bu şekilde kitap ister yatay (bölüm bölüm sırayla), isterse dikey (bölüm özetlerini karşılaştırıp her bölümden sadece belli bir konuyu tarayarak) okunup araştırmalarda kullanılabiliyor.
Her bir bölüm psikoterapilerin dayandığı teoriyi açıklamakla işe başlıyor. Aynı zamanda her bölümde yer alan Uygulama kısmında bir vaka hikâyesi ele alınıyor. Burada belli bir psikolojik problemin değerlendirilmesi, tedavisi ve takibi işleniyor. Böylece psikoterapinin teorik temelleri anlaşılıp teorinin nasıl uygulanabileceği görülmü ş oluyor.
Kitapta yer alan geniş kapsamlı, ayrıntılı, güncel psikoterapi sözlüğü sayesinde kitapta işlenen konular ve terminoloji, özet niteliğinde tekrar sunuluyor. 38 yıldır birçok baskı yapan ve her baskıda titizlikle güncellenen bu kitap, dünya genelinde 1 milyondan fazla okuyucuyla buluştu, 15 farklı dile çevrildi. Prof. Hapishane psikoloğu olarak 15 yıl, endüstri psikoloğu olarak 10 yıl, Adlerci psikoterapist olarak özel muayenehanesinde 30 yıl çalıştı. Aralarında kapsamlı bir psikoloji sözlüğü ile dört adet ansiklopedide olan 60dan fazla eser kaleme aldı. Birçok farklı üniversitede psikoloji profesörü olarak görev yaptı.
Prof. ABD Senatosunda ve ABD Temsilciler Meclisinde psikolog olarak çalıştı. Yayımlanmış 12 kitabı olan Wedding, üniversitelerde psikoloji profesörü ve idareci olarak görev yaptı. Halen Amerikan Psikoloji Derneğinde (APA) idareci konumunda görev yapmaktadır.
Yazar: Raymond J. Corsini – Danny Wedding
Yayın Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 1056
Yayın Evi: KAKNÜS YAYINLARI
———————————————————————

– Temel İlkeler ve Uygulama
Bilişsel terapi psikoloji ve psikopatoloji (ruhsal rahatsızlıklar) alanındaki bilimsel bulgulara dayalı olarak geliştirilmiş, bilimsel ilkelerin psikoterapi alanına uygulanmasıyla ortaya çıkmış çağdaş bir psikoterapidir. Psikoterapi, ruhsal rahatsızlık veya sorunları sözel etkileşim yoluyla (görüşmelerle) çözme tekniğine verilen genel addır. Bilişsel terapi ruhsal rahatsızlıkları açıklarken ve nedenlerini araştırırken psikoloji biliminin verilerine dayanır. Bu rahatsızlıkların çözümünde kullandığı sözel ve de aynı şekilde bu bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramlarına dayalıdır. Ortaya konan bu tedavi yönteminin etkinliği bilimsel olarak sınanmış ve yüzlerce klinik araştırmayla birçok ruhsal rahatsızlıkta etkili olduğu gösterilmiştir. Dayandığı temel itibarıyla diğer psikoterapilerden farklı olan bilişsel terapinin tedavi uygulamaları süreç ve içerik olarak yapılandırılmıştır. Öncelikle kişinin güncel sorunlarına odaklanır, süre olarak daha sınırlı ve daha çok sorun çözme hedeflidir. Bilişsel terapi, sadece başvuranların güncel sorunlarını çözmez, aynı zamanda bütün yaşamları süresince sorunlarını çözmekte kullanabilecekleri özel birtakım beceriler de öğretir. Bu beceriler çarpık düşünceleri saptamak, inançlarını değiştirmek, çevreyle yeni ilişkiler kurmak ve davranış değişikliğidir.
Yazar:
Yayın Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 400
Yayın Evi:
——————————————————————–


“Uzun yıllar depresyonla savaşırken ara ara terapiye devam ettim. Terapistim, Evimizdeki Terapist’i önerdiği zaman, doğrusunu söylemek gerekirse tereddüt ettim, ama kitap oldukça anlaşılır ve takip etmesi kolay bir şekilde yazılmıştı. Alıştırmaları yaptım. Bana, içinde bulunduğum karamsar ruh halinde çıkmam için gerekli enerjiyi sağladı. Bir yıl geçti ve hala depresyon yaşamadım ve eğer tekrar yaşayacak olursam, edindiğim becerilerle onunla başa çıkabileceğimi biliyor ve kendimi daha güçlü hissediyorum. K.D., California
“Kaygılarımı yatıştırmak ve kendime olan güvenimi tekrar kazanmak için umutsuzca çareler arıyordum. İyileşme sürecinde bu çalışma kitabı devamlı yanımda oldu. Hiçbir şey yapmadan bir sonraki seansı bekleyip doktorun beni ‘iyileştirmesini beklemek’ yerine, terapi sürecine aktif olarak katılmam beni güçlendirdi. Bu kitap bir sorun çözme aracı olarak bana yardım etti. Onu yanıma almadan evden çıktığım bir tek gün olmadı.” S.S, Massachusetts
Evinizdeki Terapist’le okuyucular, moral verici kısa bir konuşma değil, kendilerine zarar veren düşünceleri yararlı düşüncelerle değiştirme bilgisini, becerisini ve pratiğini edinmiş olacaklardır. Dr. Carol Tavris Anger: The Misunderstood Emotion’ın yazarı
“Hayatınızı değiştirecek bir kitapla her zaman karşılaşamazsınız. Evinizdeki Terapist… yaşamlarında temel değişiklikler yapmak isteyen kişilere hem bir araç hem bir yol haritası olabilir.” Aaron T. Beck, MD Evinizdeki Terapist’in önsözünden
Yazar: ,
Çeviren: Zeynep Armay
Proje Editörü: , AAPP, ACT
Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 352
Yayın Evi:

İlgili Yazılar