Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.642 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) İlaçları, Etken ( Etkin ) Maddeler, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

METİLFENİDAT

Submitted by on Haziran 11, 2016 – 4:43 am | 9.693 Kez Görüntülendi
Lütfen unutmayın: Burada geçen “siz” ifadesi ilacı alan kişiye, örneğin çocuğunuza veya bakmakta olduğunuz kişilere atıfta bulunmaktadır.

() ne için kullanılır?

Methylphenidate (metilfenidat) genellikle () (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) sorunu olan çocuk ve ergenlerin tedavisinde kullanılır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden methylphenidate (metilfenidat) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir; örneğin ® methylphenidate (metilfenidatın), ve de uzun vadeli methylphenidate (metilfenidatın) marka isimleridir.

Methylphenidate (metilfenidat) kullanmanın yararları nelerdir?

ADHD’li kişilerde dikkatle ilgili sorunlar, hiperaktivite ve fevri davranışlar görülebilir. Dikkat problemleri insanların dikkat etmekte zorlanmaları ve yaptıkları şeye konsantre olamamaları şeklinde görülür. Bu kişilerin kolayca dikkati dağılır ve bir işten diğerine atlayabilirler. Dikkat problemleri olan insanlar unutkan ve düzensiz olabilirler, ayrıca bir işe koyulmakta güçlük çekebilirler. Hiperaktivite insanların yerinde duramaması ve huzursuz olması durumudur. Bu kişiler genellikle ortalıkta gezinir, geveze ve gürültücü olurlar. Fevri davranışlar insanların düşünmeden konuşması veya hareket etmesi şeklindedir. Konuşan kişinin sözünü keserek konuşmaya girerler. Bu kişiler sıranın kendilerine gelmesini beklemekte de güçlük çekebilirler, örneğin bir oyun oynarken veya kuyruk beklerken. Methylphenidate (metilfenidat) ADHD sorunu olan kişilerin yaptıkları şeye dahi iyi konsantre olmalarına; daha sakin, daha az hiperaktif olmalarına ve daha iyi odaklanmalarına yardımcı olabilir.

Methylphenidate (metilfenidat) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Methylphenidate (metilfenidat) genellikle birkaç saat içinde etki etmeye başlar. Bazı semptomlar diğerlerinden daha önce iyileşmeye başlayabilir ancak ilacın tam olarak etkisini göstermesi haftalar sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan methylphenidate (metilfenidattan) fayda görür. 4 ila 6 haftada herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Methylphenidate (metilfenidatin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Methylphenidate (metilfenidat) dozu genelde haftalık olarak günde iki kez alınan (tercihen kahvaltıda ve öğle yemeğinde) düşük bir dozdan günde üç kez alınan daha yüksek bir doza kademeli olarak yükseltilir. Son doz genellikle akşama doğru alınır. İlacın etkisi akşama kadar kaybolmuş olursa yatarken de bir doz alınması gerekebileceğinden doktorunuzla konuşun. Size Concerta® XL reçetelenmişse bunu sabahları almanız ve bütün halinde yutmanız gerekir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız ancak bir iki saat içinde hatırlarsanız bu dozu alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Methylphenidate (metilfenidatı) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz hastalığınızın türüne göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Bu süre birkaç ay veya daha uzun olabilir. İlacı düzenli kullanmak tekrar hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Methylphenidate (metilfenidat) bağımlılık yapmaz.

Methylphenidate (metilfenidat) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo methylphenidate (metilfenidatın) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol veya “sokak” uyuşturucuları hakkında.

Lütfen unutmayın: Bu ilaç genellikle çocukları ve ergenleri tedavi etmek için kullanıldığından alkol ve “sokak” uyuşturucularına ilişkin bilgi tedarik edilmektedir. Gerek alkol, gerekse methylphenidate (metilfenidat) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden methylphenidate (metilfenidat) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak uyku haline neden olmaktadır ve methylphenidate (metilfenidatla) birlikte kullanılması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. Uyuşturucular (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da genellikle tedavinizi etkileyebilmektedir. Methylphenidate (metilfenidatla) birlikte ecstasy, speed veya kokain almak bu maddelerin toksisitesini artırabilir ve potansiyel zarara neden olabilir. Methylphenidate (metilfenidat) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dâhil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların methylphenidate (metilfenidatla) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Methylphenidate (metilfenidatı) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

1 Methylphenidate (metilfenidat) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Depresyon tedavisinde kullanılan Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOIs) (monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)) alıyorsanız veya yakın zaman önce aldıysanız;

3 veya başka ruhsal sorunlarınız varsa, ya da alkol veya madde bağımlısıysanız

4 Sizde veya ailenizde öyküsü varsa;

5 Epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), karaciğer hastalığınız veya tiroid problemleriniz varsa;

6 Yüksek veya düşük tansiyonunuz veya kalp problemleriniz varsa;

7 Glokom olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

8 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

9 emziriyorsanız.

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 10 kişiden en az ikisinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Gergin hissetme, uyuyamama veya normalden erken uyanma. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan fazla sürer veya kötüleşirse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun, doktorunuz dozu azaltmaya veya tabletleri aldığınız zamanı değiştirmeye karar verebilir.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 10 veya 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Mide bölgesinde ağrı. Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Daha az aç hissetme ve daha az yeme Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araba kullanmayın (ergen iseniz). Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Uyku hali Uykulu veya cansız hissetme. Araba kullanmayın (ergen iseniz). Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ağız kuruluğu Ağızda tükürük salgısının az olması Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum devam ederse veya sorun haline gelirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Baş ağrısı Başınızın zonklaması veya ağrıması Paracetamol (parasetamol) gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Hareket bozuklukları / Tremor, titreme, kaslarda sertleşme Ağrılı olabilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
Bulantı, kusma Mide bulantısı ve istifra etme Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç haftadan fazla sürerse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Çarpıntı ve taşikardi Kendi kalp atışınızın farkına varma. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ciltte kaşıntılı kızarıklıklar. Ürtiker şiddetliyse, kaşınıyorsa ve geçmiyorsa, birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 1000 veya 10 bin kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Bulanık görüş Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araba kullanmayın (ergen iseniz). Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Normalden daha yavaş büyüme İlaç uzun süreli alındığında büyüme normal hızına göre daha yavaş gerçekleşebilir. Boyunuzun ve kilonuzun düzenli olarak ölçülmesi gerekir. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın. Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır. Yayınlanma Numarası: CNWL/MM017 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Bir önceki yazımız olan Antipsikotik İlaçların Aşırı ve Uygunsuz Reçete Edilmesi başlıklı makalemizde Aile hekimi, Antipsikotik İlaçlarAtipik antipsikotik ajanlar ve Antipsikotik İlaçların Aşırı ve Uygunsuz Reçete Edilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.