LAMOTRIGINE (LAMOTRIGIN)

LAMOTRIGINE (LAMOTRIGIN)

Lamotrigine (lamotrigin) ne için kullanılır?

Lamotrigine bir antiepileptik ilaç olup ayrıca, duygudurumda değişikliklere yol açan bipolar efektif bozukluğu veya manik depresyonu olan hastaların tedavisinde bir “duygudurum sabitleyici” olarak da kullanılır. Özellikle depresif epizotların engellenmesinde etkilidir. Lamotrigine (lamotrigin) epizotlarını iyileştirmekte tek başına kullanılabileceği gibi başka bir antipsikotik ilaçla veya duygudurum sabitleyici ilaçla birlikte de kullanılabilir. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden lamotrigine (lamotrigin) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin Lamictal® lamotrigine (lamotriginin) marka ismidir.

Lamotrigine (lamotrigin) kullanmanın yararları nelerdir?

Bipolar efektif bozukluk sorunu olan insanlar ruh hallerinin bir uçtan diğerine değiştiği zamanlar yaşayabilirler. Pek çok insan günlük hayatında yükselme ve alçalmalar (iniş çıkışlar) yaşar. Ancak bu duygudurumdaki aşırı uçlara gidip gelme durumu insanların normalde yaşadıkları iniş çıkışlardan çok daha şiddetlidir. Bu iniş çıkışlar günlük hayatı etkileyecek kadar aşırı olabilir. Ruh hali yüksek veya “çıkışta” olduğunda bu durum “mani”, “hipomani” veya “manik faz” olarak bilinir.

Manik atakları olan insanlar çok neşeli (çok mutlu) hissederler ve enerjileri artmıştır. Çok hızlı konuşabilirler ve genellikle bir sürü plan ve fikirleri vardır. Mani rahatsızlığı olan hastalar telaşlı ve asabi olabilirler ve normalden daha az uykuya ihtiyaç duyabilirler. Hipomanili kişilerin yüksek oldukları zamanlarda yaşadıkları semptomlar normal manili hastalara göre daha az şiddetlidir.

İnsanların “düşmeler” olarak da bilinen depresif epizotları da vardır. Depresif atak geçiren insanlar ise herkesin zaman zaman yaşadığı kısa süreli mutsuzluklardan çok daha kötü bir şekilde genellikle bıkkın, mutsuz ve üzgün hissedebilirler. Huzursuzluk, ajitasyon ve yorgunluğun yanı sıra, uyuma güçlüğü ve iştah kaybı da yaygındır. Lamotrigine (lamotrigin) kendisini iyi hissetmeyen hastaların bu semptomlarını tedavi etmek ve insanların daha uzun vadeli olarak iyi hissetmelerini sağlamak için kullanılabilir. Bu, bahsedilen “iniş” ve “çıkış”ların daha az aşırı olmasına veya daha az görülmesine yardımcı olabilir.

Lamotrigine (lamotrigin) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Lamotrigine (lamotrigin) hemen etki etmeye başlamaz. Bazı semptomların hafiflemesi birkaç ay sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan lamotrigine (lamotriginden) fayda görür. Birkaç ayın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Lamotrigine (lamotriginin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Normal başlama dozu 14 gün boyunca günlük 25 miligramdır (mg). Bu daha sonra 14 güne kadar günlük 50 mg’ye çıkarılır ve ardından günlük 100 mg – 200 mg olan normal doza çıkarılır. Daha yüksek doz da gerekebilir. Günlük maksimum toplam doz 500 mg’dir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan uzunsa unuttuğunuz dozu almayın ve bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Lamotrigine (lamotrigini) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Bu ilacı doktorunuzla almanız yönünde karara vardığınız sürece almalısınız. Bu süre hastalığnızın türü ile ilintili olacaktır. Lamotrigine (lamotrigin) genellikle en az altı ay süreyle kullanılır. Azami yarar elde etmek için genelde en az iki yıl süreyle kullanılır ve bu süre beş yıl veya üstüne uzayabilir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Lamotrigine (lamotrigin) almayı aniden keserseniz eski semptomlarınız geri dönebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Lamotrigine (lamotrigin) bağımlılık yapmaz.

Lamotrigine (lamotrigin) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo lamotrigine (lamotrigin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse lamotrigine (lamotrigin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden lamotrigine (lamotrigin) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak duygudurum dalgalanmalarını daha da kötüleştirebilir ve lamotrigine (lamotriginle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin.

Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. Uyuşturucular da (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) ruh hali değişikliklerine de neden olabilir. Lamotrigine (lamotriginin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Lamotrigine (lamotrigin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer ilaçlar hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların lamotrigine (lamotriginle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Lamotrigine (lamotrigini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

  1. Lamotrigine (lamotrigine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);
  2. Daha önceden carbamazepine (karbamazepin), volproate (valproat) veya olanzapine (olanzapin) kullandıysanız;
  3. Parkinson hastalığınız veya böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa (veya ailenizde böbrek ya ad karaciğer hastalığı öyküsü varsa):
  4. Doğum kontrol hapı veya implant gibi bir hormonal doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız;
  5. Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya
  6. Emziriyorsanız.
Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Anksiyete (endişe) veya heyecan Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek. Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Ataksi Sarsaklık ve sakarlık Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Uyku hali Uykulu veya cansız hissetme Araç veya makine kullanmayın. Bu durum tedavinin başında çok yaygındır ve ilaçlarınızı yatmadan önce almak işe yarayabilir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Bulanık görüş Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Diplopi Çift görme Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Diyare Yumuşak ve sıvı dışkı, ishal. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse veya kötüleşirse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Baş ağrısı Başınızın zonklaması veya ağrıması. Paracetamol (parasetamol) gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Konfüzyon Bulanık düşünceler. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun
Insomnia Uyuyamama veya normalden erken uyanma. İlacı sabah almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Bulantı, kusma Bulantı ve kusma Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç haftadan fazla sürerse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Işığa duyarlılık Cilt güneş ışığına daha duyarlıdır. Doğrudan güneş ışığından sakının. Güneşten koruyucu krem kullanın ve cildinizi örtün.
Ürtiker Ciltte kaşıntılı olabilen kızarıklıklar. Ürtiker şiddetliyse ve buna ciltte kızarıklık ve ateş de eşlik ediyorsa veya iyileşmiyorsa derhal doktorunuza danışın.
Stevens-Johnson sendromu Ateş, kas ağrısı, iyi hissetmeme gibi grip benzeri semptomların eşlik ettiği cilt lezyonları. Özellikle tedavinin ilk sekiz haftasında bu durumun meydana gelmesi halinde derhal doktorunuzla görüşün.
Tremor Titreme hissi. Kaslarınızda tutulma hissi meydana gelebilir. Doktorunuz size bunun için bir ilaç verebilir veya ilacınızı titremeye neden olma ihtimali daha düşük olan bir başka ilaçla değiştirebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz. Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM014 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007