Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.646 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) İlaçları, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Atomoksetin (Atomoxetine)

Submitted by on Ağustos 9, 2016 – 2:05 pm | 5.268 Kez Görüntülendi

Atomoksetin ()

Lütfen unutmayın: Burada geçen “siz” ifadesi ilacı alan kişiye, örneğin çocuğunuza veya bakmakta olduğunuz kişilere atıfta bulunmaktadır.

Atomoxetine (atomoksetin) genellikle ADHD () (Dikkat Eksikliği Bozukluğu) sorunu olan çocuk ve ergenlerin tedavisinde kullanılır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yüzden doktorunuzun size neden atomoxetine (atomeksetin) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® atomoxetine () marka ismidir.

, hiperaktivite ve görülebilir. Dikkat problemleri, ve yaptıkları şeye konsantre olamamaları şeklinde görülür. Bu kişilerin ve bir işten diğerine atlayabilirler. Dikkat problemleri olan insanlar unutkan ve düzensiz olabilirler, ayrıca çekebilirler. Hiperaktivite insanların yerinde duramaması ve huzursuz olması durumudur. Bu kişiler genellikle , olurlar. Fevri davranışlar insanların düşünmeden konuşması veya hareket etmesi şeklindedir. Konuşan kişinin sözünü keserek konuşmaya girerler. Bu kişiler sıranın kendilerine gelmesini beklemekte de güçlük çekebilirler, örneğin bir oyun oynarken veya kuyruk beklerken. Atomoxetine (atomeksetin) ADHD sorunu olan kişilerin yaptıkları şeye dahi iyi konsantre olmalarına; , daha az hiperaktif olmalarına ve daha iyi odaklanmalarına yardımcı olabilir.

Atomoxetine (atomeksetin) genellikle birkaç saat içinde etki etmeye başlar. Bazı semptomlar diğerlerinden daha önce iyileşmeye başlayabilir ancak ilacın tam olarak etkisini göstermesi haftalar sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan atomoxetine (atomeksetinden) fayda görür. 4 ila 6 haftada herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Atomoxetine (atomeksetin) dozajı genellikle düşük bir dozdan her hafta kademeli olarak artırılarak normal tedavi dozuna ulaşacak şekildedir. Bu iki ila dört hafta sürebilir. Tedavi dozu kilonuza bağlıdır. Bu genellikle günde bir kez alınır (tercihen sabahları) ancak istenirse günde iki kez (sabah veya ikindi vakti ya da akşamüstü) de alınabilir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Doktorunuz hastalığınızın türüne göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Bu süre birkaç ay veya daha uzun olabilir. İlacı düzenli kullanmak tekrar hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Atomoxetine (atomeksetin) bağımlılık yapmaz.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo atomoxetine (atomeksetinin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol veya tıbbi kaynakların dışından başka bir deyişle “sokaktan” elde edilen uyuşturucular hakkında.

Lütfen unutmayın: Bu ilaç genellikle çocukları ve ergenleri tedavi etmek için kullanıldığından alkol ve

“sokak” uyuşturucularına ilişkin bilgi tedarik edilmektedir. Gerek alkol, gerekse atomoxetine (atomeksetin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden atomoxetine (atomeksetin) kullanırken alkol almamanız önerilir. ve atomoxetine (atomeksetinle) birlikte kullanılması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. Uyuşturucular (, , , ve kokain gibi) da genellikle tedavinizi etkileyebilmektedir. Atomoxetine (atomeksetinin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Atomoxetine (atomeksetin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dâhil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların atomoxetine (atomeksetinle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Atomoxetine (atomeksetini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza anlatmalısınız.

1 Atomoxetine (atomeksetine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, , ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız)

2 Depresyon tedavisinde kullanılan Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOI) (monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)) alıyorsanız veya yakın zaman önce aldıysanız;

3 Epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), karaciğer hastalığınız veya tiroid problemleriniz varsa;

4 Yüksek veya düşük tansiyonunuz veya kalp problemleriniz varsa;

5 Glokom olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

6 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

7 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 10 kişiden en az ikisinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Daha az aç hissetme ve daha az yeme

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
,

 

Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç haftadan fazla sürerse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 10 veya 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi

 

. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın.

Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araba kullanmayın (ergen iseniz). Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Uykulu veya cansız hissetme. Araba kullanmayın (ergen iseniz). Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. İlacınızı yatmadan önce almak bu konuda işe yarayabilir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Mide ve göğüste ağrı ve rahatsızlık, göğüste yanma hissi Bir yastık tarafından desteklenmiş şekilde uyumaya çalışın. Bu durum devam ederse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
İştah ve kilo kaybı

 

Daha az yeme ve zayıflama Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun. Siz (veya bakmakta olduğunuz çocuğunuz) beklenen şekilde büyümeye ve kilo almaya devam etmiyorsanız, doktorunuz tedavinizi gözden geçirebilir veya değiştirebilir.

 

. Ürtiker şiddetliyse, kaşınıyorsa ve geçmiyorsa, birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 100 veya 1000 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

Oturduğunuzda veya ayağa katlığınızda kan basıncınızda meydana gelen düşüş. Baygınlık hissine veya başınızın dönmesine neden olabilir. Ayağa kalkarken ve otururken yavaş hareket etmeye çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın

(ergenseniz). Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Kendi kalp atışınızın farkına varın. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM06

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Kullandığım Psikiyatrik İlaç(lar)

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Propranolol (Propranolol) başlıklı makalemizde akatzi, Alkol ve anjininiz varsa hakkında bilgiler verilmektedir.