Asetilkolinesteraz (Acetylcholinesterase)

Asetilkolinesteraz (Acetylcholinesterase)

Acetylcholinesterase (asetilkolinesteraz) inhibitörleri ne için kullanılır?

Acetylcolinesterase (asetilkolinesteraz) (AChE) inhibitörleri genelde Alzheimer hastalığının neden olduğu dementia semptomlarını iyileştirmede kullanılır. AChE inhibitörlerine örnek olarak donepezil (donepenzil), galantamine (galantamin) ve rivastigmine (rivastigmin) verilebilir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin, Aricept® donepezil (donepezilin); Reminyl® de galantamine (galantaminin) marka isimleridir; Reminyl® XL galantamine (galantaminin) uzun süre etkin olan halinin, Exelon® ise rivastigmine (rivastigminin) marka ismidir.

AChE inhibitörü kullanmanın yararları nelerdir?

Dementia hastalığı bulunan insanlarda hafızayı, davranışları ve normal günlük aktiviteleri yerine getirmeyi etkileyen çok çeşitli semptomlar görülür. Bu aktivitelerin kapsamında kişisel hijyen ve beslenme ihtiyaçlarının giderilmesinin yanı sıra diğer insanlarla iletişim kurmak da yer alabilir. İnsanlar gergin olabilir, ayrıca ruh halleri ve kendilerine olan güvenleri etkilenebilir. AChE inhibitörleri Alzheimer hastalığını tedavi edemez ancak hastalığın bazı semptomlarının iyileşmesine ve bunların daha uzun süreli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bu inhibitörler hastalığın ilerlemesini de yavaşlatabilir.

AChe İnhibitörleri ne kadar sürede etkisini gösterir?

AChE inhibitörlerinin tam olarak etkisini göstermesi haftalar sürebilir, bazı semptomlar diğerlerine göre daha erken iyileşmeye başlayabilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan AChE inhibitörlerinden fayda görür. 4 ila 6 haftada herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

AChE inhibitörlerinin normal dozları ne şekildedir ve bu dozları nasıl almalıyım?

AChE inhibitörleri genellikle düşük dozlarda başlanır ve tedaviye ne şekilde cevap verdiğinize bağlı olarak doz kademeli olarak artırılır. Size verilmiş olan AChE inhibitörleriyle ilgili bilgi almak için üreticinin hasta broşürüne başvurun. Donepezil (donepezilin) normal dozu 5 miligram (mg) ile günde bir defa 10 mg arasıdır. Maksimum doz günde bir defa 10 mg’dir. Genellikle tek doz olarak alınır (tercihen yatmadan önce). Galantamine (galantaminin) normal dozu 4 mg ile günde iki defa 12 mg arasıdır. Maksimum doz günde iki defa 12mg’dir. Uzun süre etkili galantamine (galantaminin) normal dozu günlük 16 mg ile 24 mg arasıdır. Maksimum doz günde bir defa 24mg’dir. Rivastigmine (rivastigminin) normal dozu 1,5 mg ile günde iki defa 6mg arasıdır. Maksimum doz günde iki defa 6 mg’dir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız ancak bir iki saat içinde hatırlarsanız bu dozu alın. Süre bundan uzunsa unuttuğunuz dozu almayın ve bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

AChE inhibitörlerini ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Tedavi süresini doktorunuz sizinle konuşacaktır. Bu süre birkaç ay veya daha uzun olabilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. AChE inhibitörleri bağımlılık yapmaz.

AChE inhibitörü kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo AChE inhibitörlerinin bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol alırsam ne olur?

Gerek alkol, gerekse AChE inhibitörleri beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden AChE inhibitörlerini kullanırken alkol almamanız önerilir. Özellikle aşırı miktarlarda alkol almak uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Canınız alkol almak istediği için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın.

Diğer ilaçlar hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların AChE inhibitörleri ile birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

AChE inhibitörlerini doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza anlatmalısınız.

1 AChE inhibitörlerine alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız)

2 Epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); böbrek, karaciğer veya kalp hastalığınız ya da astım veya başka bir uzun süreli akciğer probleminiz varsa;

3 İdrar yapmada zorluk çekiyorsanız veya büyümüş prostatınız varsa;

4 Mide veya duodenal ülseriniz varsa;

5 Genel anestezi almanızı gerektirecek bir operasyon geçirecekseniz doktorunuzu ve anestezisti AChE inhibitörü aldığınız konusunda bilgilendirmeniz gerekir;

6 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

7 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 10 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Karın ağrısı

 

Mide bölgesinde ağrı. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Anksiyete (endişe) veya heyecan

 

Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek.

 

Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Konfüzyon

 

Bulanık düşünceler. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun
Diyare

 

Yumuşak ve sıvı dışkı, ishal. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse veya kötüleşirse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi

 

Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Uyku hali

 

Uykulu veya cansız hissetme. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen etkilerdendir. İlacınızı günde bir defa alıyorsanız yatmadan önce almak bu konuda yardımcı olabilir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Baş ağrısı

 

Başınızın zonklaması veya ağrıması.

 

Paracetamol (parasetamol) gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
İştah ve kilo kaybı

 

Daha az yeme ve zayıflama Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Bulantı, kusma

 

Mide bulantısı ve istifra etme Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç haftadan fazla sürerse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ürtiker ve kaşıntı

 

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklar. Ürtiker şiddetliyse, kaşınıyorsa ve geçmiyorsa, birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.
Tremor

 

Titreme hissi. Kaslarınızda tutulma hissi meydana gelebilir.

 

Doktorunuz size bunun için bir ilaç verebilir veya ilacınızı titremeye neden olma ihtimali daha düşük olan bir başka ilaçla değiştirebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
İdrar kaçırma İdrarın idrar kesesinden sızması. Bu sadece birkaç damla veya akıntı şeklinde olabilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Bradikardi

 

Kalp ritminin yavaşlaması Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 1000 veya 10 bin kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Hareket bozuklukları /

 

Semptomlar tremor, titreme, kaslarda sertlik, ağrı, zayıflık, spazmlar veya konuşma güçlükleri şeklinde olabilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
Nöbetler

 

Nöbet, fenalaşma veya bilinç kaybı. Nöbet geçirdiyseniz, derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz ancak, internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MMO1

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

[poll id=”1″]