2014 Yılının En Popüler Antidepresanları: Cymbalta, Pristiq, Viibryd

2014 Yılının En Popüler Antidepresanları: Cymbalta, Pristiq, Viibryd

Antidepresanların popülerliği zamanla önemli ölçüde değişmiştir. MAOI denilen ilk antidepresanlar 1950’lerde keşfedilmiş ve anında en popüler sınıf haline gelmiştir. Yeni trisiklik antidepresanlar, sadece birkaç yıl sonra ortaya çıktı. Daha az yan etkileri ve gıda etkileşimlerinden dolayı, MAOI’dan daha fazla tercih edildi. Depresyon için yeni ilaçların geliştirilmesi ile amaç her zaman etkinlik, tolere ve yan etkileri açısından geçmiş ilaçların geliştirilmesi olmuştur.

1980’lerin sonlarında, ilk SSRI ilaç Prozac pazara (1987) hızlı bir giriş yapmıştır. Prozac çok popüler ve antidepresanlar arasında bir marka haline geldi. 1993 yılı ile dünya çapında 10 milyonun üzerinde insanın depresyon için Prozac denemişti. Sonunda bu SSRI antidepresan sektöründe bir isim olacaktı. Prozac ardından, SSRI sınıftaki diğer ilaçlar antidepresanlar olarak ön plana çıktı.

Sonunda araştırmacılar, bazı insanların hem serotonin hem de norepinefrin etkileyen ilaçlara daha iyi yanıt verdiğini keşfetti. Başlangıçta iki yeniden alım inhibitörleri olarak adlandırılan bu ilaçların amacı, serotonin arttırmanın yanı sıra SSRI’lara benzer şekilde hareket etmek ve ayrıca norepinefrin arttırmaktır. Effexor adlandırılan ilk SNRI 1993 yılında onaylanmış ve SSRI’lara alternatif olarak pazarda yerini aldı.

2014 Yılının En Popüler Antidepresanları

Şu anda 2014 ylının en popüler üç antidepresanın ikisi yeni  SNRI’lardır. SNRI popülerlik artış bu tür depresyona ilaveten, nöropatik ağrı gibi durumların tedavisinde kullanılabilir olmasından kaynaklanıyor. Viibryd olarak adlandırılan diğer antideresan atipik olarak kabul edilir. Viibryd  daha yeni ve standart bir SSRI olarak biraz farklı çalışmaktadır.  Mevcut eğilim depresyondan daha fazla durumları tedavi etme yeteneği ve daha az yan etkiyle birlikte SSRI’lara benzer hareket eden ilaçlar oluşturmayı içeriyormuş gibi durmaktadır.

Kaynak: http://mentalhealthdaily.com/2014/08/30/

most-popular-antidepressants-in-2014-cymbalta-pristiq-viibryd/

[poll id=”7″]