Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.649 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresanlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

2014 Yılının En Popüler Antidepresanları: Cymbalta, Pristiq, Viibryd

Submitted by on Ekim 30, 2015 – 6:52 pm | 4.240 Kez Görüntülendi

: , ,

Antidepresanların popülerliği zamanla önemli ölçüde değişmiştir. denilen ilk 1950’lerde keşfedilmiş ve anında en popüler sınıf haline gelmiştir. Yeni trisiklik , sadece birkaç yıl sonra ortaya çıktı. Daha az yan etkileri ve gıda etkileşimlerinden dolayı, MAOI’dan daha fazla tercih edildi. için yeni ilaçların geliştirilmesi ile amaç her zaman etkinlik, tolere ve yan etkileri açısından geçmiş ilaçların geliştirilmesi olmuştur.

1980’lerin sonlarında, ilk Prozac pazara (1987) hızlı bir giriş yapmıştır. Prozac çok popüler ve antidepresanlar arasında bir marka haline geldi. 1993 yılı ile dünya çapında 10 milyonun üzerinde insanın depresyon için Prozac denemişti. Sonunda bu sektöründe bir isim olacaktı. Prozac ardından, sınıftaki diğer antidepresanlar olarak ön plana çıktı.

Sonunda araştırmacılar, bazı insanların hem hem de etkileyen ilaçlara daha iyi yanıt verdiğini keşfetti. Başlangıçta iki yeniden alım inhibitörleri olarak adlandırılan bu ilaçların amacı, serotonin arttırmanın yanı sıra SSRI’lara benzer şekilde hareket etmek ve ayrıca arttırmaktır. Effexor adlandırılan ilk 1993 yılında onaylanmış ve SSRI’lara alternatif olarak pazarda yerini aldı.

2014 Yılının En Popüler Antidepresanları

Şu anda 2014 ylının en popüler üç antidepresanın ikisi yeni  SNRI’lardır. SNRI popülerlik artış bu tür depresyona ilaveten, gibi durumların tedavisinde kullanılabilir olmasından kaynaklanıyor. Viibryd olarak adlandırılan diğer antideresan atipik olarak kabul edilir. Viibryd  daha yeni ve standart bir SSRI olarak biraz farklı çalışmaktadır.  Mevcut eğilim depresyondan daha fazla durumları tedavi etme yeteneği ve daha az yan etkiyle birlikte SSRI’lara benzer hareket eden ilaçlar oluşturmayı içeriyormuş gibi durmaktadır.

Kaynak: http://mentalhealthdaily.com/2014/08/30/

most-popular-antidepressants-in-2014-cymbalta-pristiq-viibryd/

Antidepresan Kullanmayı Bıraktığınızda Aşağıdaki Bırakma Semptomlarından Hangisini Yaşadınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Antidepresan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Antidepresan, Antidepresan İlaçlar ve Antidepresan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.