Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.626 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Anksiyolitik İlaçlar, Ativan Expidet, ilaç, ilaçlar

Ativan Expidet

Submitted by on Nisan 10, 2007 – 9:52 pm One Comment | 5.881 Kez Görüntülendi

2,5 MG 20 TABLET
Nöropsikiyatrik » ,

Prospektüs Bilgileri:
Lorazepam,1-2.5 mg

Endikasyonları:
, nevrozlara bağlı ve status epileptikusda endikedir.

Kontrendikasyonları:
Benzodiazepinlere karşı duyarlı kişilerde kontrendikedir 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.

Uyarılar / Önlemler:
Motorlu araçlar vb. kullanan hastalar uyarılmalıdır. Alkol ve santral sinir sistemi depresyonu ilaçların etkisini arttırır. Akut glokomda böbrek ve karaciğer bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılır. Bağımlılık yapabilir. Gebeliğin ilk üç ayında ve laktasyonda kullanılmaz.

Yan Etkiler:
Asetilsalisilik asitin en sık görülen yan etkileri; sindirim sistemi üzerinedir. Gastrointestinal kanamaya, ülserasyona neden olabilir. , , , ; Hematolojik; , lökopeni, , . Dermatolojik ve hassasiyet, , , , görülebilir. “BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.”

Etkileşimler:
Asetilsalisilik asit plazma protrombin konsantrasyonunu azaltması nedeniyle antikoagülanların etkisini potansiyelize eder. Oral hipoglisemiyanların etkilerini potansiyelize eder. Salisilatlar küçük dozlarda probenesid ve sulfinpirazonun ürikozürik etkisini azaltır. Spiranolaktonla oluşan sodyum itrahı, salisilat mevcudiyetinde azalabilir. Alkolle, kortikosteroidlerle birlikte kullanımı gastrointestinal sistemde kanama ihtimalini arttırır. Pirazolan türevleriyle birlikte kullanımı gastrointestinal riskini arttırır. Üriner alkalileştiriciler salisilatın böbrekten atılım hızını artırarak; enzim indüksiyonuyla, asetilsalisilik asitin etkisini azaltırlar. Asetilsalisilik asit ile birlikte kullanıldığında metotreksat’ın toksisitesi artabilir.

Dozu Kullanma:
Anksiyetede günde bölünmüş dozlar halinde 2-3mg/gün dozda kullanılır. Ancak bu doz 1-10mg arasında değişebilir.

Etken Maddesi: Lorazepam
ATIVAN EXPIDET 2,5 MG 20 TABLET İthal, Beşeri bir ilaçdır.

Bir önceki yazımız olan Stilizan başlıklı makalemizde adele kuvvetsizliği, ajitasyon ve anksiete hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment »

  • elif Jülide dedi ki:

    Babam yaklaşık bir yıldır doktor kontrolünde ativan kullanıyor, uyku apnesi rahatsızlığı var ve cihazla uyuyor.
    lorezapamla ilgili verdiğiniz bilgiler arasında “uyku apnesi” ile kullanılmasının önerilmediğine yer verilmiş. bu durum risk teşkil eder mi?