Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.606 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Anksiyolitik İlaçlar, ilaç, ilaçlar

ATARAX Film Tablet

Submitted by on Temmuz 24, 2009 – 7:34 pm 2 Comments | 61.642 Kez Görüntülendi

Tablet
Etken Madde(ler): 25 mg
Kullanım Şekli: bozukluklarının semptomatik tedavisi ve yaygın bozukluğunda: Erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda; 50-100 mg/gün toplam doz üçe bölünerek alınır. Şiddetli vakalarda 300 mg/gün’e kadar yükseltilebilir. 6-12 yaş arası çocuklarda; başlangıç dozu bir defada 15-25 mg’dır. Gerektiğinde günlük toplam doz bölünmüş olarak 50-100 mg’a kadar yükseltilebilir. 1-6 yaş arası çocuklarda; başlangıç dozu bir defada 5-15 mg’dır. Gerektiğinde günlük toplam doz bölünmüş olarak 50 mg’a kadar yükseltilebilir. , atopik veya kontakt dermatozlarda: Erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda; yatmadan önce 25 mg ile başlanır. Devamında günde 3-4 defa 25 mg’a kadar yükseltilebilir. 6-12 yaş arası çocuklarda; başlangıç dozu bir defada 15-25 mg’dır. Gerektiğinde günlük toplam doz bölünmüş olarak 50-100 mg’a kadar yükseltilebilir. 1-6 yaş arası çocuklarda; başlangıç dozu bir defada 5-15 mg’dır. Gerektiğinde günlük toplam doz bölünmüş olarak 50 mg’a kadar yükseltilebilir. Genel anesteziden önce ve sonra sedatif olarak: Erişkinlerde; 50 – 100 mg, 1-12 yaş arası çocuklarda; 1 mg/kg alınır. Yaşlılarda ve karaciğer bozukluğu olan hastalarda önerilen dozun yarısı ile başlanmalıdır. Erişkinlerdeki maksimum doz 200 mg’ı, toplam günlük doz 400 mg’ı geçmemelidir.
Endikasyonları: Anksiyete bozukluklarının semptomatik tedavisi ve ; kronik ürtiker, atopik veya kontakt dermatozlarda; genel anesteziden önce ve sonra sedatif olarak endikedir.
Kontrendikasyonları: Hidroksizine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve intermittant akut porfiride kontrendikedir.
Uyarılar: Hidroksizin konvülsiyon potansiyeli yüksek hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Potansiyel antikolinerjik etkileri nedeniyle dar açılı glokom, üriner retansiyon riski olan prostat hipertrofileri, paralitik ileus ve myastenia gravisi olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Allerji test sonuçlarını etkilemesini önlemek için tedavi 5 gün önceden sonlandırılmış olmalıdır. Motorlu taşıt ve dikkat isteyen araç kullananlar almamalıdır. Renal fonksiyon bozukluklarında dikkatli olunmalıdır. Fetus için yarar/zarar oranı dikkate alınarak kullanılması önerilmedikçe, hidroksizin gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğum sırasında kullanılması önerilmez. Süte geçip geçmediği belli olmadığından, süt veren annelerde kullanılması önerilmez.
Yan Etkileri: Yan etkiler genellikle nadir görülüp, en sık olanları ve ağız kuruluğudur. , , , , , ve baş ağrısı nadiren bildirilmiştir. Antikolinerjik etkilerine bağlı olarak yaşlılarda üriner retansiyon, konstipasyon, akomodasyon bozuklukları ve mental konfüzyon görülebilir.
İlaç Etkileşimleri: Narkotik ve narkotik olmayan , , ve gibi MSS depresanları veya ile birlikte kullanıldığında hidroksizinin potansiyelize edici etkisi göz önünde bulundurulmalı ve bireysel doz ayarlaması yapılmalıdır. MAO inhibitörleri veya antikolinerjik etkinliği bilinen ilaçlarla birlikte kullanımından kaçınılmalıdır. Hidroksizin fenitoinin antikonvülsan etkinliğini ve adrenalinin presör etkisini azaltır. Hidroksizinin atropin, belladon alkaloidleri, dijitaller, hipotansif veya H2 reseptör antagonistleri ile etkileşimi yoktur.
Piyasa Şekilleri: 30 film tablet içeren blister ambalajlarda.

Bir önceki yazımız olan NatraCalm Film Kaplı Tablet başlıklı makalemizde antispazmodik, bitkisel Magnezyum stearat ve bitkisel Stearik asit hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments »

  • adanalı dedi ki:

    Gerçekten çok güzel bir uyku ilacı ancak insanda öyle bir sersemlik yapıyorki anlatamam kullanırken dikkat edin.

  • şenay dedi ki:

    merhabalar;

    21 yaşında oğlum var bebekliğinde epilepsi tedavisi gördü şimdi liseyi bitirdi fakat arkadaş kuramıyor davranış bozukluğu var iletişim eksikliği var 10 yaşlarında atarak ve nootropil kullandı çapa çocuk pisikoloji servisi vermişti 2 yıl kadar kullandı o dönemlerde birazdaha sosyal bir çocuktu şimdi içine kapanık biri oldu çiktı endişe ediyorum 21 yaşında olduğu için babasının sosyal imkanlarından faydalanamıyor dolayısıyla bir pisikolog veye doktor yardımı alamıyoruz bu ilaçları devam etsem faydası olurmu bu konuda beni bilgilendirmenizi rica ediyorum .