Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 44.010 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Zolpidem Tartrate 10mg Tablet

Submitted by on Mayıs 26, 2009 – 12:13 pm | 34.456 Kez Görüntülendi

yeni bir olup gibi kompleksine etki eder, ancak kendisi benzodiazepin değildir. Zolpidem ancak bir hipnotik olarak endike olabilir. Benzodiazepinlerde yaygın olan kas gevşetici etki zolpidem’de azdır.

Şu anda zolpidemin tek indikasyonu bir hipnotik olaraktır. Yan etki olarak ve disforik reaksiyonlar bildirilmiştir. Her ne kadar tolerans ve bağımlılık gösterilmiş veya bildirilmemişsede bu ilacın sınırlı denenmişliğine bağlı olabilir. Zolpidemi alan hastalar tehlikeli makineler kullanırken veya araba sürerken olabilecek tehlikeler konusunda bilgilendirilmelidirler. Zolpidem anne sütüne geçmektedir, bu nedenle emziren annelerde kontrendikedir.

Zolpidem, Uykuyu başlatma amacıyla kullanılır. 10 mg dozunda kullanılır. Yarılanma ömrü 2 saat olup artık rebound etkileri yoktur.

tedavisinde hipnotik etkili ilaçların kısa süre ve düşük dozda kullanımı önerilmektedir, bir çok hasta için 2 ya da 3 gece kullandıktan sonra kesmesi önerilebilir. Bu kullanım şekli iki üç kez tekrarlanabilir. Uzun süre devam eden kronik insomnilerde diğer önlemler üzerinde durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Reçete İle Verilmesi Gereken Psikotrop İlaçlar başlıklı makalemizde Biperiden, Codeine ve Dekstromethorphane hakkında bilgiler verilmektedir.