Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.647 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresanlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

YENİ BİR ŞİZOFRENİ İLACI MI?

Submitted by on Temmuz 7, 2009 – 10:42 am | 7.335 Kez Görüntülendi

için yeni bir beynin miktarını artırıyor.

benzeri serotonini çok ünlü bir kavram yaptı ve kokain çalışmaları dopamini haz ile eşanlamlı hale getirdi.  Şimdilerde glutamate sonunda gerçek ününe kavuşabilir;bu bol ’ı hedefleyebilen ilk şizofreni ilacına teşekkürler. Bu ilaç, ruhi bozukluklar, , ve felçten kaynaklanan beyin hasarlarını dahil eden nörolojik hastalıklar için daha iyi tedavilerin olduğu yeni bir çağa götürebilir. Şimdiye kadar,glutamate miktarını değiştirmeye çalışan klinik çalışmalar başarısızlığa uğradı.  Çünkü nöronları uyaran bu önemli nörotransmitter’la oynamak, çok risklidir. Yüksek miktardaki glutamate ani hastalık nöbetlerini uyandırabilir ve beyin hücrelerini öldürebilir ve çok alt miktardaki komaya sebep olabilir. Yeni buluş, nöronlar üzerinde daha uyumlu etkiye sahip olan sadece numune glutamate alıcılarını bağlıyarak bu tehlikeleri önlüyor.

Araştırmacılar hastalıkla ilgili olan beynin bazı bölgelerindeki anormal miktardaki glutamate miktarını azaltarak şizofreniyle ilgilide iyi iş görebileceğini düşünüyorlar. Glutamate’i ayarlamak, nörolojik alanda psikozla ilgili olan , hastalığın diğer önemli anahtar oyuncusu olan yüksek miktarını da azaltabilir. Araştırmacılar ümit ediyor ki glutamate’le ilgilenmek sadece ve serotonini hedefleyen , hali hazırda kullanımda olan şizofreni tedavilerine olumlu yanıt vermeyen hastalara yardım edecektir.

Piyasalara üç yıl gibi kısa bir zamanda ulaşabilecek olan yeni ilaç istemsiz tekrarlı hareket bozuklukları ve şeker hastalığına sebep olabilen önemli derecede kilo alımlarını içeren diğer ilaçların yan etkilerine katlanamayan harika bir alternatif olabilir. İlaç şirketleri daha fazla glutamate terapisi üretmek için yarışıyorlar.

Eli Lily’de çalışırken yeni ilacı geliştiren bir bilim adamı olan Darryle Schoepp diyor ki; glutamati hedefleyen yeni araçların bir patlaması gerçekleşebilir.
Susannah F. Loche
Scientific American Mind June-July 2008
www.sciammind.com

Bir önceki yazımız olan Risperidon & Risperdal Consta başlıklı makalemizde akatizi, akut şizofrenik alevlenmeler ve Alkol hakkında bilgiler verilmektedir.