ucuz psikiyatri ilaçları

Ucuz Psikiyatri İlaçları

Ucuz psikiyatri ilaçlarını piyasadan çekiyorlar!!

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, düşük fiyatlı ilaçların piyasadan çekildiği yönünde duyumlar almaya başladıklarını, özellikle fizik tedavi ve psikiyatride kullanılan eşdeğer ilaçlardan fiyatı düşük olanların eczanelerde bulunmadığını söyledi.

Prof. Dr. Zengin, Sağlık Bakanlığının uygulamaları sonucu ilaç fiyatlarında düşüşler yaşandığını, ancak bazı art niyetli kişilerin ucuz ilaçları piyasadan çekerek, hastaları zorunlu olarak muadili olan pahalı ilaçların kullanımına yöneltiğini savundu.

Özellikle fizik tedavi ve psikiyatride kullanılan bazı ucuz ilaçların piyasada bulunmadığı yönünde şikayetler almaya başladıklarını kaydeden Prof. Dr. Zengin, şöyle konuştu:

“Araştırmalarımızda, gerçekten de eczanelerde daha önce bol miktarda olan eşdeğer ilaçlardan düşük fiyatlı olanların çoğunun bulunmadığını gördük. Bu ilaçlar birileri tarafından piyasadan çekilmiş. Kâr oranı düşük olunca firmalar düşük fiyatlı olanları piyasadan çekip, yüksek fiyatlıları satmayı tercih ediyor.”

Hastaların, eşdeğer ilaçlardan yüksek fiyatlıları almak zorunda kaldığını dile getiren Zengin, “Bu durumda da vatandaşın cebinden veya devletin kesesinden daha fazla para çıkıyor” dedi.
Kaynak: netgazete / Tarih/Saat: 20 Mart 2009 Cuma, 04:59:05 / Link : www.netgazete.com