Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 44.010 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Ucuz Psikiyatri İlaçları

Submitted by on Haziran 6, 2009 – 12:38 am | 2.861 Kez Görüntülendi

Ucuz psikiyatri ilaçlarını piyasadan çekiyorlar!!

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, düşük fiyatlı ilaçların piyasadan çekildiği yönünde duyumlar almaya başladıklarını, özellikle fizik tedavi ve psikiyatride kullanılan eşdeğer ilaçlardan fiyatı düşük olanların eczanelerde bulunmadığını söyledi.

Prof. Dr. Zengin, Sağlık Bakanlığının uygulamaları sonucu fiyatlarında düşüşler yaşandığını, ancak bazı art niyetli kişilerin ucuz ilaçları piyasadan çekerek, hastaları zorunlu olarak muadili olan pahalı ilaçların kullanımına yöneltiğini savundu.

Özellikle fizik tedavi ve psikiyatride kullanılan bazı ucuz ilaçların piyasada bulunmadığı yönünde şikayetler almaya başladıklarını kaydeden Prof. Dr. Zengin, şöyle konuştu:

“Araştırmalarımızda, gerçekten de eczanelerde daha önce bol miktarda olan eşdeğer ilaçlardan düşük fiyatlı olanların çoğunun bulunmadığını gördük. Bu birileri tarafından piyasadan çekilmiş. Kâr oranı düşük olunca firmalar düşük fiyatlı olanları piyasadan çekip, yüksek fiyatlıları satmayı tercih ediyor.”

Hastaların, eşdeğer ilaçlardan yüksek fiyatlıları almak zorunda kaldığını dile getiren Zengin, “Bu durumda da vatandaşın cebinden veya devletin kesesinden daha fazla para çıkıyor” dedi.
Kaynak: netgazete / Tarih/Saat: 20 Mart 2009 Cuma, 04:59:05 / Link : www.netgazete.com

Bir önceki yazımız olan Zolpidem Tartrate 10mg Tablet başlıklı makalemizde , disforik reaksiyon ve GABA benzodiazepin hakkında bilgiler verilmektedir.