Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.627 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Antipsikotik İlaçlar, Endikasyon Değişikliği, Etken ( Etkin ) Maddeler, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar, Risperdal

Risperidon & Risperdal Consta

Submitted by on Temmuz 7, 2009 – 1:14 am One Comment | 97.509 Kez Görüntülendi

RISPERIDONE ()
Risperidone (risperidon) ne için kullanılır?
Risperidone (risperidon) genellikle veya gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “atipik ” adı verilen ilaç grubuna aittir. Ayrıca mani, hipomani ve duygudurum bozuklukları gibi diğer problemlerin tedavisinde de kullanılır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden risperidone (risperidon) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® risperidone (risperidonun) marka ismidir.

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, , gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi veya gibi halüsinasyon ve yer alır. İnsanlar ayrıca veya olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, ve şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler. Risperidone (risperidon) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca risperidone (risperidon) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.
Risperidone (risperidon) ne kadar sürede etkisini gösterir?
Risperidone (risperidon) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan risperidonde (risperidonan) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.
Risperidone (risperidonun) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?
Risperidone (risperidon) genellikle günlük 2 miligram (mg) olarak başlanır ve bir gün veya daha uzun sürede 4 mg’ye çıkarılır. Normal doz günlük 4 mg ila 6 mg’dir. Maksimum doz günde bir defa 16 mg’dir. Doktorunuza danışmadan risperidone (risperidonda) doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.
Risperidone (risperidonu) ne kadar süreyle kullanmalıyım?
Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir. Risperidone (risperidonun) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Risperidone (risperidon) bağımlılık yapmaz.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo risperidone (risperidonun) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.
ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:
Gerek alkol, gerekse risperidone (risperidon) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden risperidone (risperidon) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve risperidone (risperidonla) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (, , , ve kokain gibi) da psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Risperidonun (risperidone) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Risperidone (risperidon) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.
Diğer ilaçlar hakkında.
Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların risperidone (risperidonla) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.
Ne zaman dikkatli olmalıyım?
Risperidone (risperidonu) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:
1 Risperidone (risperidona) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, , gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);
2 Size risperidon hızlı tabletlerden reçetelendiyse ve fenilketonüriniz varsa;
3 veya epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); Parkinson, karaciğer veya böbrek hastalığınız, kalp-damar problemleriniz varsa;
4 İnme geçirdiyseniz veya risperidone (risperidon) tedavisi esnasında yüzde, kollarda, bacaklarda (özellikle tek taraflı olarak) ani bir zayıflık veya uyuşma, ya da konuşma güçlüğü gibi belirtileri gösterdiyseniz,
5 veya prolaktine bağlı tümör öykünüz varsa;
6 Yüksek tansiyon veya atrial fibrilasyon (düzensiz kalp atışı) sorununuz varsa:
7 () isimli ilacı kullanıyorsanız
8 Dementianız varsa;
9 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya
10 emziriyorsanız.

Yan  etki                 Nedir?                   Bana olursa ne yapmalıyım?
Bu ilacı kullanırken meydana gelebilecek yaygın yan etkiler:
Insomnia . İlacı sabah almayı
deneyin. Bu işe yaramazsa, bir
sonraki randevunuzda
doktorunuzla konuşun.
(endişe) veya heyecan ,
veya sinirli hissetmek.
Rahatlama yöntemlerini
deneyin. Bu durum birkaç
gün içinde geçmez veya
daha da kötüleşirse doktorunuzla
konuşun.
Başınızın zonklaması veya ağrıması. Paracetamol (parasetamol)
gibi hafif bir ağrı
kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki
randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı kullanırken daha az sıklıkla meydana gelebilecek yan etkiler:

Akatizi ve daima hareket etmek isteme. Bu tedavinin başlangıcında
en sık görülen yan
etkilerdendir. Birkaç
hafta içinde geçecektir. Bu
durum birkaç haftadan
uzun süre devam ederse veya
kötüleşirse bir
sonraki randevunuzda doktorunuzla
konuşun.
Bulantı,
Mide bulantısı
ve istifra etme
Dozunuzu yemekle
birlikte veya yemek sonrasında
almayı deneyin. Bu durum birkaç hafta sonrasında
da devam ederse birkaç
gün içinde doktorunuzla konuşun.
(veya ) Uykulu veya cansız
hissetme.
Araç
veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan
etkilerdendir. İlacınızı yatmadan önce almak bu konuda işe
yarayabilir. Bu durum
birkaç haftadan fazla devam
ederse birkaç gün
içinde doktorunuzla konuşun.
Konstipasyon Tuvalete
çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta
zorlanma.
Bol sıvı
alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları
daha fazla tüketin ve
düzenli egzersiz yapın. Bu işe
yaramazsa, birkaç gün
içinde doktorunuzla konuşun.
Oturduğunuzda
veya ayağa katlığınızda kan basıncınızda meydana gelen düşüş. Baygınlık
hissine veya
başınızın dönmesine neden olabilir.
Ayağa
kalkarken ve otururken yavaş hareket etmeye çalışın. Başınız
dönüyorsa araç kullanmayın. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla
konuşun.
Bulanık
görüş
Etraf bulanık
görünür ve tam olarak odaklanamazsınız.
Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da
kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
İdrar kaçırma Kontrol edemediğiniz
idrar sızıntısı
Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Yüksek
prolaktin
Prolaktin düzeylerinde
yükselmeler (prolaktin vücutta doğal olarak salgılanan bir hormondur)
kadınların adet dönemlerini etkileyebilir. Ayrıca, erkek ve kadınlarda süt
salgılanmasına,
göğüslerde
hassasiyete veya büyümeye neden
olabilir.
Doz veya ilacınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Seksüel disfonksiyon Cinsellik dürtülerinde
veya cinsel yeteneklerde
değişiklikler,
örneğin orgazm olamama, anormal
ereksiyon ve boşalma.
Bir sonraki randevunuzda
doktorunuzla konuşun.
Normalden uzun süren ve ağrılı bir ereksiyon halindeyseniz, derhal doktorunuza danışın.
Hareket bozuklukları / Parkinsonizm Semptomlar tremor,
titreme, kaslarda sertlik, ağrı,
zayıflık, spazmlar veya konuşma güçlükleri
şeklinde olabilir.
Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar
için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçladeğiştirebilir.
Kilo alma Daha fazla yemek yeme ve şişmanlama Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye
çalışın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Bu ilacı kullanırken nadiren meydana gelebilecek yan etkiler:
Nöbetler Nöbet,
fenalaşma veya bilinç kaybı.
Nöbet
geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal
doktorunuzla iletişime geçin.
Yüksek
vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında
hızlanma, zihin
bulanıklığı, kaslarda sertlik ve
hareket etmede güçlük çekme.
Derhal doktorunuzla iletişime
geçin.
Vücudun
(özellikle dil ve yüzün) kontrol
edilemeyen, olağan dışı hareketleri.
Bu uzun vadeli tedaviyle
ilişkilendirilebilir.
Birkaç gün içinde doktorunuzla
konuşun.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın. Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.
Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.
Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace,
London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır. Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Hakkında Bilgiler
ÜRÜN ADI: Risperdal Consta 50 mg Uzun Salınımlı IM Enjeksiyonluk Flakon
FİRMA : Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. Ve Tic. Ltd. Şti
DEĞİŞİKLİK : Endikasyon İlavesi
ONAY TARİHİ: 13.02.2009
ENDİKASYONLARI
RISPERDAL CONSTA şizofreni ve tedavisinde endikedir. RISPERDAL CONSTA, pozitif (halüsinasyon, , , , ) ve/veya negatif (künt afekt, emosyonel ve ve konuşma yetersizliği) semptomların belirgin olduğu, erken dönem psikozlar, , ve diğer psikotik durumlar dahil şizofreni hastalarının tedavisinde endikedir. RISPERDAL CONSTA şizofreni ile ilgili afektif semptomları (depresyon, suçluluk duygusu, endişe) da azaltır.
RISPERDAL CONSTA, sıklıkla nükseden bipolar bozukluğu olan hastalarda, duygu durum epizotlarının oluşmasını geciktirmek amacıyla destekleyici idame tedavisi olarak endikedir.
Pozoloji:
RISPERDAL CONSTA iki haftada bir uygulanmalıdır.
Yetişkinler
Önerilen doz iki haftada bir intramüsküler 25 mg’dır. Bazı hastalarda 37,5 mg ya da 50 mg gibi daha yüksek dozlarla yarar sağlanabilir. Klinik çalışmalarda, şizofreni hastalarında 75 mg ile ek fayda gözlenmemiştir. Sıklıkla nükseden bipolar bozukluğu olan hastalarda 50 mg’ın üzerindeki dozlar çalışılmamıştır. İki haftada bir 50 mg’dan daha yüksek dozlar önerilmemektedir.
İlk RISPERDAL CONSTA enjeksiyonundan sonraki üç haftalık gecikme döneminde yeterli düzeyde antipsikotik ilaç desteği verilmelidir.

Risperdal® CONSTA®’nın psikozun başlangıç evresindeki hastalar üzerindeki klinik faydaları yeni bir araştırmayla kanıtlandı
Beerse, Belçika, 1 Nisan 2008 – Journal of Clinical Psychopharmacology’nin (Klinik Psikofarmakoloji Dergisi) Nisan sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, hastalığın başlangıcında Risperdal® CONSTA® (uzun etkili enjekte edilebilen risperidon) ile tedavi edilen psikoz hastalarının semptomlarında önemli oranda azalma ve hastalığın tekrarlama oranında önemli düşüş görüldüğü kaydedildi. Araştırma sonuçlarına göre, iki yıl süren klinik deney boyunca hastaların yüzde 64’ünde hastalık semptomlarının hafiflediği ve sadece yüzde 8’inde hastalığın tekrarladığı belirtildi.1
Şizofreni hastalarında hastalığın tekrarlaması, hastanın hastaneye yatırılma riskinin artması ve yaşam kalitesinin dramatik bir şekilde düşmesi anlamına geliyor.2 Hastalığın tekrar etmesini önlemek, semptomların hafiflemesini sağlamak açısından ve hastalığın ilk evrelerinde hastaların iş görebilirliğinde geri dönüşü olmayan bir kayıp yaşanmasını önlemek açısından büyük önem taşıyor. Genç bir bireyin, psikozun ilk evresinde kaybettiklerini daha sonra tamamen geri kazanması mümkün olmayabiliyor. Bireyler, ailelerini, arkadaşlarını, eğitim ve iş olanaklarını kaybedebiliyor.
Söz konusu araştırmanın lideri, University of Stellenbosch Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Robin Emsley konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Hastalığın nüksedeceğinin en güçlü habercisi antipsikotik tedavinin kesilmesidir ve bu, hastalığın başlangıç evresindeki genç bireylerden oluşan bu hasta grubunda sıklıkla yaşanan bir durumdur. Bu çalışma, Risperdal® CONSTA® gibi atipik, uzun etkili, enjekte edilebilir formülasyonların hastalığın teşhisinden sonraki ilk tedavi olarak uygulanmasının tedaviye uyumu geliştirdiğini, hastalığın nüksetmesinin önlenmesine yardımcı olduğunu, semptomların hafiflemesini sağladığını ve yaşam kalitesini arttırdığını göstermektedir.”
Çalışma Nasıl Gerçekleştirildi ?
Söz konusu deneyde, uzun etkili enjekte edilebilen risperidon, psikozun başlangıç safhasında olan hastalara 2 yıl boyunca iki haftada bir uygulandı. Alınan sonuçlar hastaların yüzde 84’ünün tedaviye yanıt verdiğini ve Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeğine (PANSS) göre semptom şiddetinde en az yüzde 50 azalma yaşandığını gösterdi. Bu hastalardan sadece 4’ünde deney boyunca hastalığın nüksettiği gözlemlendi. Hastaların yüzde 92’si ise semptom şiddetinde en az yüzde 20 oranında bir azalmayla tedaviye yanıt verdi.
Uzmanlar tedaviye devam etmeme oranının yüzde 28 gibi düşük bir düzeyde seyretmesi, uzun etkili enjekte edilebilir atipik antipsikotiklerin psikozun başlangıç evresinde uygulanmasının tedaviye uyumu geliştirdiğini ve bu sayede tedavinin etkinliğini arttırdığını gösterdiğine dikkat çekiyor.1
Daha önce ilaç kullanmamış genç hastalar, hem tedaviye yanıt verme açısından hem de ekstrapiramidal semptomlar ve kilo alımı gibi yan etkiler açısından antipsikotiklere karşı yüksek bir hassasiyet gösterdikleri için4 hastaların durumu tedavi boyunca dikkatli bir şekilde takip edildi, Yapılan çalışma genel olarak tedavinin iyi tolere edildiğini ve hastaların büyük çoğunluğunun tedaviye olumlu yanıt verdiğini ortaya koydu. Psikozun başlangıç evresindeki hastalarla yapılan çalışmalarda daha önce, özellikle ilk 12 ayda, kilo alımı gözlendiği belirtildi. Sonuçlar açısından bakıldığında, baz değeri (p<.001) 20.6 (standart sapma 4.6) olan Vücut Kitle Endeksindeki ortalama artış 4.8 (standart sapma 3.8 [n=50]) olarak bildirildi.1
Hiçbir körlemenin kullanılmadığı, karşılaştırmalı olmayan bu küçük çaplı hazırlık çalışmasının sonuçları uzun etkili enjekte edilebilir risperidonun psikozun başlangıç evresinde etkili olduğunu gösteriyor. Çalışmaya katılan hastaların, semptomların azalması, sağlık durumuna bağlı yaşam kalitesinin artması ve fonksiyonel sonuçlar açısından önemli gelişmeler gösterdiği kaydedildi. Bu çalışmada, semptomlardaki gerileme oranının yüksek, hastalığın nüksetme oranının ise düşük olduğu gözlemlendi.
Şizofreni Hakkında
Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde biri şizofreniden muzdariptir. Şizofreni, bireylerin net bir şekilde düşünebilme, ilişki kurabilme ve gerçekle hayal arasındaki farkı ayırt etme yetisine zarar veren bir beyin bozukluğudur. Bu hastalık genel olarak ergenlik döneminde veya 20’li yaşların başında gelişmektedir. Ancak semptomları hemen ortaya çıkmayabilir.
Risperdal® CONSTA® hakkında
Uzun etkili enjekte edilebilir risperidon, ilk ve tek yeni jenerasyon, uzun etkili, enjekte edilebilir antipsikotik ilaçtır ve uzun etkili formülasyonunun yanı sıra atipik antipsikotik etkinliğe ve güvenilirliğe sahiptir. Uzun etkili enjekte edilebilir risperidon iki haftada bir uygulanmaktadır. Böylelikle hastaların her gün ilaçlarını alıp almadıklarına dair bir endişe duymalarına gerek kalmaz. (http://www.janssen-cilag.com.tr/)

Bir önceki yazımız olan Lityum & Lityum Tedavisi başlıklı makalemizde Antidepresan, Ativan ve bipolar I bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment »

  • muhammed dedi ki:

    selam, ben sizofrine hastasi yim, sesler isiyitorum insanlara saldirasim geliyor , doktora gittim bana risperdal 4 mg ini yazdi. bir sorum olacak : ben bu ilaca onem vermiyorum , cunku bazi yerlerde okudum risperdal hakkinda hic iyi seyler duymadim, internet sitesinde lutfen bana yardimci olun okadar doktora masraf ettik. bosu bosunami param gitti. ve bu ilacin yan tesiride asiri derecede yuksek galiba , cok uyutma uyusturma, va daha niceleri , simdi ne yapmam lazim , bana yardimci olun tes ederim emailinizi benkliyorum adresimi yazdim ,