Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.627 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresan tedavisi, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Psikiyatrik İlaçlar ve Kişilik İlişkisi

Submitted by on Aralık 20, 2009 – 12:04 am | 3.131 Kez Görüntülendi

Antidepresif İlaçlar ve : Northwestern Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, pozitif duygularla bağlantılı olan dışa dönüklüğün depresyondan korumaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Daha ve daha olmanın depresyonunun nüksetmesini önlediğini söyleyen araştırmacılar, insanların kişiliğinin tedavisi gördüklerinde değişebildiğini açıkladılar.

dergisinin Aralık sayısında yer alan araştırmada, dışa dönüklüğün ve nevrozun (sinir hastalığı) mutluluk hormonuyla (beyinde bulunan mutluluğu sağlayan bir çeşit kimyasal madde) ilişkili olduğunu belirten araştırmacılar, çalışmalarında katılımcılara (- ) markasıyla satılan antidepresan verdiler. Diğer arasında ise , ve bulunuyor.

Araştırmacılar, önemli depresif bozukluğu olan 240 yetişkini 3 gruba ayırdı: 120’si içti, 60’ı bilişsel tedavi gördü ve kalan 60 kişi ise yalancı ilaç () kullandı. Kişilikler ve depresif belirtiler tedaviden önce, tedavi süresince ve sonrasında değerlendirildi.

Tüm grupların durumunda biraz gelişme kaydedildi. Fakat, paroxetine alanların diğerlerine göre daha az sinirli ve daha dışı dönük hale geldikleri görüldü.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/haber-detay/86435-dikkat-kisiliginizi-degistiriyor-saglik-haberi.aspx

Bir önceki yazımız olan DEHB'nun Tıbbi Tedavisi Üzerine Sistematik Stratejisi başlıklı makalemizde agresyon tedavisi, Alfa agonistler ve Algoritma hakkında bilgiler verilmektedir.