Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.646 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Psikiyatrik Hastalık

Submitted by on Temmuz 14, 2009 – 5:20 pm | 2.088 Kez Görüntülendi


; duygu, düşünce veya günlük davranışlarda (örn. korku veya üzüntü) abartı veya sapma şeklinde ortaya çıkar. Anksiyeteli ya da depresif durumlar, fobi ve takıntılar nevrozlar arasında sayılabilir.
Psikozları olan kişilerde (psikotik kişiler) ise gerçekliği algılama sürecinde bozukluk söz konusudur. Şizofreni, , (manik-depresif psikoz) bunlardan bazılarıdır.
Bilmeniz Gerekenler
İlaçlar : Bu alanlarda kullanılan ilaçların geliştirilmesinde son 20 yıl içinde önemli ilerlemeler sağlanmıştır.
İlaçların etkisi hastalığın belirtilerini (uykusuzluk, anksiyete gibi) ya da bazı psikiyatrik hastalıkların nedenlerini (beyindeki kimyasal bozukluklar) ortadan kaldırma şeklinde olmaktadır. Böylece hastanın yaşam kalitesi de belirgin olarak artmaktadır. Bazı durumlarda birkaç hafta gibi kısa bir tedavi yeterli olduğu gibi bazı durumlarda da uzun süreli tedavi planları uygulanmaktadır.

Psikoterapi tüm psikiyatrik hastalıklar için uygun değildir.
, , , psikoterapist ayırımını yapmak bazen zordur.
Psikiyatri Alanındaki Uzmanlar
Psikiyatrist:
Tıp fakültesi eğitimi tamamladıktan sonra psikiyatri uzmanlık eğitimi de almış olan hekimdir.
Psikolog:
Üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olmuş, hekim olmadığı için tedavisi önermeyen, görüşmeler sırasında ilaçsız yöntemlerle tedavi sağlayan sağlık çalışanlarıdır. Psikologların değişik düzeylerde yönlendirme, bireysel ve kolektif görüşme teknikleri vardır.
Psikanalist:
Kendi başına bir psikanaliz uygulaması gerçekleştirmek üzere eğitim almış psikiyatrist ya da psikologdur. (Psikanaliz, bir bireyin üzerindeki sıkıntıları (nevrotik belirtiler) giderme çabasıyla, bireyin bilinçaltı olaylarını anlamaya çalışan Freud tarafından yüzyılın başında keşfedilen bir yöntemdir. Bazen yıllar boyunca haftada birçok kez yapılan görüşmeler halinde devam eder.)
Psikiyatri ve psikoloji farklı çalışma ve uygulama alanlarıdır. Psikiyatristler ilaç tedavisi verebilen uzman hekimlerdir. Günümüzde hem erişkin, hem de çocuk ve ergenlere yönelik ayrı uzmanlık programları bulunmaktadır.
Psikologlar ise psikoloji alanında eğitim görmüşlerdir; bireysel, aileye odaklı ya da gruplara yönelik terapi uygulamaları yapabilmektedirler
Yapabilecekleriniz
Suçluluk duymayın
Psikiyatrik hastalığı olan bir kişinin anne babasının, ailesi veya arkadaşlarının genelde suçluluk hissine kapıldıkları bilinmektedir.
Kendilerine sürekli “Yapmamamız gereken ne yaptık?” diye sorarlar. Oysa bu sorunun yanıtı yoktur.
Psikiyatrik hastalıklar özellikle kalıtım, aile çevresi, kültürel ortam, yaşamdaki gerginlik ve olaylar, bedensel hastalıklar gibi birbirleriyle etkileşen pek çok faktörden kaynaklanır. Bazı hastalıklar da beyinde kimyasal bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkmaktadır.
Sabırlı olun
Pek çok kişi hayatları boyunca psikiyatrik bir hastalığın en az bir dönemiyle karşı karşıya kalır ve kalıcı sıkıntılar yaşamadan bu dönemi atlatırlar. Bazı kişilerde bu dönemler tüm yaşamları boyunca zaman zaman aralıklarla tekrarlanır. Bazıları ise kronik bir psikiyatrik hastalıkla yaşarlar. Her durum kendine özeldir. Geleceğe nasıl bakacağınızı bilmek için bir hekime danışın.
Psikiyatrik bir hastalığın, bakım sağlayanlar başta olmak üzere tüm aileyi zorlu bir sınavdan geçirecektir. Sizin durumunuzdaki pek çok kişi, korku, kızgınlık, karmaşa hissi, umutsuzluk, üzüntü ve hatta utanç duymaktadır. Bunun anormal bir tarafı yoktur. Bu tür duygular sizin de sıranızın geldiği ve aklınızı kaybetmekte olduğunuz anlamına gelmez.
İlgilendiğiniz kişiyi etkileyen hastalıkla ilgili olabildiğince çok bilgi toplayın. Konu hakkında bilgilendikçe hastanızdan bekleyebilecekleriniz konusunda daha gerçekçi olacaksınız. Aynı zamanda gelecekle ilgili edindiğiniz kaygıların bazılarından da kurtulabileceksiniz.
Bakımını üstlendiğiniz kişiyi bunaltmaktan kaçının. Üzerine aşırı titreyen, her zaman yardım sunmaya hazır olan bir kişinin bulunması hasta kişi için stres kaynağı olabilir.
İlgilendiğiniz kişinin dilediği kadar sorumluluk üstlenmesine izin verin. Bu, özellikle bir yetişkin için evin harcamalarına katılmak, ev işlerine yardımcı olmak (sözgelimi bulaşık yıkamak) gibi konuları kapsar.
Uygun davranış kuralları belirleyin ve bunları koruyun. Psikiyatrik hastaların, hareketlerinde temel alacakları düzgün kurallara ihtiyaçları vardır. Beklentilerinizi açıklayın (sözgelimi kişinin her sabah yatağını yapması ve aile bireylerine karşı nazik olması gibi) ve kurallara uyulması konusunda uygun biçimde ısrar edin.
Evinizi bir sığınma ortamı haline getirin. Özel hayata saygı, hayat ritminin yavaşlığı, duygusal uyarıcılar ve hasta kişinin hayat tarzını (gönülden) kabullenmesi dört temel etmendir.
Kendinize dikkat edin!
Kişisel haklarınızı koruyun. Hakaret duymak veya kötü muamele görmek zorunda değilsiniz. Psikiyatrik hastalık başkalarına zarar vermek için bir neden oluşturmaz. Bu tür davranışlar hastalığın bir parçası olarak kabul edilmemeli ve hoş görülmemelidir.
Kendinize ait bir hayatınız olsun. İlgilendiğiniz kişinin hayatınızın merkezi haline gelmesine izin vermeyin. Hasta bakımından sorumlu pek çok kişi bir dakika bile dinlenmedikleri, eğlenmek için zaman ayıramadıkları ve sosyal aktivitelere katılamadıkları için hastalanmakta veya sinirsel olarak bitkin ve yorgun düşmektedir.
Sizin de strese karşı koyabilmek için egzersize, dinlenmeye ve dengeli beslenmeye ihtiyacınız vardır. Başkalarıyla ilişkilerinizi korumanız da oldukça önemlidir: Arkadaşlarınızı, yakınlarınızı ve özellikle partnerinizi ihmal etmeyin. Aile bir psikiyatrik hastalıkla yüz yüze kaldığında her türlü insan ilişkisi zor bir sınavdan geçer. İlişkilerinize zaman ayırın.
Bakım sağlayan diğer kişilerin toplandığı bir destek grubuna katılın. Aktardıklarınızı anlayabilen kişilerle konuşmak stresten kurtulmanızı ve yüzyüze bir yardım almanızı sağlayabilir.
Geçici bakım servisleri, sizin de rahatlamanıza fırsat verecektir. Çevrenizde bunu sağlayabilecek koşulları araştırın. Bu rahatlama dönemleri sizin kendinizi toparlamanızı, fikirlerinizin değişmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu dönemler sizin olduğu kadar bakımını sağladığınız kişi için de yararlıdır.(1)
Kaynaklar: (1)- http://www.novartis.com.tr

Bir önceki yazımız olan PAROKSETİN başlıklı makalemizde Antidepresan, Antidepresanlar ve genelleşmiş anksiyete bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.