Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.644 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, Etken ( Etkin ) Maddeler, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

MOKLOBEMID (MOCLOBEMIDE)

Submitted by on Temmuz 17, 2009 – 11:51 am | 15.198 Kez Görüntülendi

()
Moclobemide (moklobemid) ne için kullanılır?
Moclobemide (moklobemid) genellikle depresyonda olan veya sosyal fobisi olan bireylerin tedavisinde kullanılan bir reversibl monoamine oxidase (RIMA) () inhibitörüdür (RIMA). İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden moclobemide (moklobemid) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin Manerix® moclobemide (moklobemidin) marka ismidir.
Moclobemide (moklobemid) kullanmanın yararları nelerdir?
Depresyondaki insanlar çoğunlukla bıkkın, mutsuz ve üzgün hissedebilir ve bu durum genellikle günlük hayatlarını etkiler. hissi insanların zaman zaman yaşadıkları kısa dönemli mutsuzluk dönemlerinden daha kötüdür. Huzursuzluk, ve yorgunluğun yanı sıra, uyuma güçlüğü ve iştah kaybı da yaygındır. Ayrıca, depresyondaki insanlar kendilerini umutsuz ve yetersiz hissedebilir ve hayattan zevk almakta zorlanabilirler. Kendilerine zarar verme veya intihar etme gibi düşünceleri de olabilir. Moclobemide (moklobemid) kendisini iyi hissetmeyen hastaların bu semptomlarını tedavi etmek ve insanların daha uzun vadeli olarak iyi hissetmelerini sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca, insanların daha kolay uyum sağlamalarına ve bu sayede hayattan daha fazla zevk alarak karşılaşacakları problemlerle daha kolay başa çıkmalarına yardımcı olabilir.
Moclobemide (moklobemid) ne kadar sürede etkisini gösterir?
Moclobemide (moklobemid) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Bazı semptomlar diğerlerinden önce iyileşmeye başlayabilir ancak ilacın tam olarak etkisini göstermesi birkaç hafta alabilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan moclobemide (moklobemidden) fayda görür. 4 ila 6 haftada herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir. İntihar ve kendine zarar verme düşünceleri genellikle tedavinin ilk birkaç haftasında ilacınız etkisini tam olarak gösterene kadar daha da yoğunlaşabilir. Bu durumu yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin veya en yakın hastaneye gidin.
Moclobemide (moklobemidin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?
Moclobemide (moklobemidin) normal dozu genellikle günde iki doz halinde alınacak 300 miligram (mg) ila 600 mg’lik dozlardır. Maksimum doz günde bir defa 600 mg’dir. Moclobemide (moklobemid) daima yemeklerden sonra alınmalıdır. Doktorunuza danışmadan moclobemide (moklobemidde) doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.
Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?
İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre
bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Birkaç doz atlarsanız, “devam etmeme” semptomlarını yaşayabilirsiniz (aşağıya bakın). Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.
Moclobemide (moklobemidi) ne kadar süreyle kullanmalıyım?
Doktorunuz hastalığınızın türüne göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Bu süre birkaç ay veya daha uzun olabilir. Moclobemide (moklobemid) genellikle kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra en az altı ay süreyle kullanılır. İlacı düzenli kullanmak tekrar hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Moclobemide (moklobemid) kullanmayı aniden bırakırsanız “kesme” veya “ilacı bırakma” adı verilen bazı hoş olmayan semptomlar yaşayabilirsiniz. Bunlar genellikle hafiftir ve kendiliğinden yok olur. Ancak, zaman zaman sorunlara neden olabilir. Moclobemide (moklobemid) bağımlılık yapmaz.
Moclobemide (moklobemid) kullanmanın yan etkileri nelerdir?
Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo moclobemide (moklobemidin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.
Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:
Gerek alkol, gerekse moclobemide (moklobemid) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden moclobemide (moklobemid) kullanırken alkol almamanız önerilir. Özellikle aşırı miktarlarda alkol almak uyku haline neden olabilir. İlacı almaya alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz (ayrıca “yiyecek ve içecekler” bölümüne de bakınız). Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç kullanıyorken kesinlikle alkol alarak araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da tedavinizi etkilyebilir. Moclobemide (moklobemid) kullanırken amfetamin, ecstasy ve kokain kullanmak stimulant toksisitesini artırabilir. Moclobemide (moklobemidin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Moclobemide (moklobemid) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.
Diğer hakkında.
Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların moclobemide (moklobemidle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Ayrıca, reçetesiz satılan bazı ilaçlarla ilgili de dikkatli olmanız gerekir. Örneğin pseudoephedrine (), ephedrine (, phenylephrine () ve/veya dextromethorphan () içeren öksürük ve soğuk algınlığına karşı ilaçların kullanılması şiddetli ve zarar potansiyeli yüksek reaksiyona neden olabileceğinden bunları kullanmayın.
Yemek ve içkiler hakkında.
Moclobemide (moklobemid) alırken özel bir diyet kısıtlamasına gitmek gerekmez ancak bazı hastalar tyramine () karşı hassas olduklarından, tyramine () içeren yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmemesi önerilir. Bu gıdalara örnek olarak eski , , , , ve et
ekstreleri (Marmite®, Oxo®, Bovril® gibi), fermente soya ürünleri (bazı Çin yemeklerinde bulunur), av etleri, alkol (özellikle kırmızı şarap, ev yapımı bira ve savaşlar, kırmızı ale’ler) ve alkolsüz bira verilebilir. Taze gıdalar tüketmek ve bayat ya da bozulmaya başlamış gıdalardan, özellikle bu durumdaki et, balık, kanatlı hayvan ve sakatatlardan kaçınmak en iyisidir. Tyramine (tiramine) hassas kişilerde potansiyel zararı olan yüksek tansiyona neden olabilir. Zonklama şeklinde veya hararet hissi erken uyarı belirtisi olabilir, bunları yaşarsanız derhal doktorunuza danışın veya en yakın hastaneye gidin.
Ne zaman dikkatli olmalıyım?
Moclobemide (moklobemidi) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:
1 Moclobemide (moklobemide) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız)
2 Başka bir antidepresen veya migren tedavisinde kullanılan sumatripan (sumatripan) gibi bir triptan kullanıyorsanız;
3 Ağrı kesici olarak phetidine (petidin) kullanıyorsanız veya Parkinson hastalığı için selegligine (selegilin) kullanıyorsanız;
4 St.Johns’s Wort (Sarı kantaron) alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız:
5 Diyabet veya epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), hipertiroitiniz, kalp problemleriniz, böbrek, tiroit veya karaciğer hastalıklarınız varsa, ya da inme geçirdiyseniz;
6 Porfiyanız veya feokromositomanız (böbrek üstü bezlerinde görülen tümör) varsa;
7 Mani atakları geçiriyorsanız (aşırı aktif davranış veya düşünceler);
8 Elektro-konvulsif tedavi (EKT) görüyorsanız;
9 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız.
Yan etki                                       Nedir?                                       Bana olursa ne yapmalıyım?

Uyuyamama veya normalden
erken uyanma.

Moclobemide (maklobemid)
g
ünde iki kez
alınmalıdır. İlk dozu sabah alın

ve ikinci dozu
yatmadan almak yerine akşamın erken saatlerinde alın. Bu işe yaramazsa, bir
sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Baş
dönmesi

Sersemleme ve bayılma.

Ayağa
çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya
çalışın. Araç kullanmayın. Birkaç hafta içinde bu durum

geçmezse doktorunuzla konuşun.

Baş ağrısı

Başta
ağrı

Ağrı
çok şiddetli değilse Parasetamol (paracetamol) gibi hafif bir ağrı kesici
almayı
deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla

konuşun. Ayrıca
“Yemek ve içkiler hakkında” başlığında tiraminle ilgili

bilgileri de okuyun.

Yerinde duramama

Sürekli
hareket etme isteği

Bu tedavinin başlangıcında
en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum
birkaç haftadan uzun süre devam ederse bir

sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Ajitasyon

Gergin, korkmuş
veya sinirli
hissetmek.

Rahatlama yöntemlerini
deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya

daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

Ağız
kuruluğu

Ağızda
tükürük salgısının az
olması.

Sık
sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu
sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum devam ederse

veya sorun haline
gelirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Bulanık
görüş

Etraf bulanık
görünür ve tam

olarak odaklanamazsınız.

Araç
kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da

kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

Bulantı,
kusma

Bulantı
ve kusma

Bu tedavinin başlangıcında
en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç

haftadan fazla sürerse
birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

Moclobemide (moklebemid)
daima yemeklerden sonra alınmalıdır.

Yumuşak
ve sıvı dışkı, ishal.

Bu tedavinin başlangıcında
en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta

içinde geçecektir. Bu
durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse veya

kötüleşirse birkaç gün içinde doktorunuzla
konuşun.

Tuvalete
çıkmakta veya
bağırsakları
çalıştırmakta
zorlanma.

Bol sıvı
alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve

düzenli egzersiz
yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla

veya eczacınızla konuşun.

Ürtiker ve kaşıntı

Ciltte kaşıntılı
kızarıklıklar.

Ürtiker şiddetliyse,
kaşınıyorsa ve geçmiyorsa, birkaç gün içinde

doktorunuzla iletişime geçin.

Ödem

Çoğunlukla ayak
bileklerinde olmak üzere vücutta aşırı sıvı

birikmesi.

Ayak bileklerinizde sürekli
şişlik varsa birkaç gün içinde doktorunuzla

iletişime geçin.

Kanınızdaki
sodyum seviyesinin çok düşük olması.

Halsizlik, uyku hali
veya zihin bulan
ıklığı
hissetmeniz halinde derhal

doktorunuzla iletişime
geçin. Bu yan etki ‘idrar söktürücü’ (diüretik) ilaç alan

yaşlı hastalarda (65 yaş üstü) daha sık
görülür.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun.
İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.
Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.
Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.
Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır. Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Bir önceki yazımız olan Psikiyatrik Hastalık başlıklı makalemizde Bipolar bozukluk, ilaç ve ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.