Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.616 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Dopamin ( Dopamine )

Submitted by on Haziran 15, 2009 – 1:04 am | 46.892 Kez Görüntülendi

( ):

Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde, dopamin reseptörlerini aktive ederek olarak görev yapar. Dopamin, ayrıca, hipotalamustan da salgılanır ve kana karışarak görevi yapar. olarak görevi hipofizin ön lobundan prolaktin salgılanmasını baskılamaktır.

Sempatik sinir sistemindeki etkileri dolayısıyla olarak; kalp atışlarını hızlandırmak ve kan basıncını yükseltmek için kullanılır. Kan-beyin omurilik sıvısı bariyerini geçemediği için merkezi sinir sitemini doğrudan etkileyemez. hastalarında ve Dopa-Duyarlı distoni hastalarında, beyindeki dopamin miktarını artırmak için, dopamin sentezinde öncü molekül görevi üstlenebilen molekülü kullanılır, zira kan-beyin bariyerini aşabililir.

Beyinde Dopamin Eksikliğine Yol Açan Nedenler:

1- Substansiya nigranın sinir hücreleri çeşitli sebeplerden yok olabilir: Bu durumun en sık rastlanan örneği Parkinson hastalığıdır. Diğer nedenler arasında beyinde adı geçen bölümün damar hastalıkları ve tümörleri, bazı kimyasal maddelerin harabedici etkisi, (beyin dokusu iltihabı) sayılabilir.

2- Bazı dopaminin striatumdaki doğal etkisini engeller, böylece dopamin kimyasal mesajını iletemez ve dopamin eksikliği varmış gibi bir sonuç doğar. Psikiyatri hastalarında kullanılan bazı (majör trankilizanlar) ile içinde rezerpin bulunan tansiyon düşürücü , kusmaya karşı kullanılan bir çok ilaç parkinsonizm tablosuna yol açabilir, fakat sorumlu ilacın kesilmesiyle bu durum düzelir.

3- Substansiya nigra hücrelerinin yanı sıra, striatumdaki sinir hücrelerinin de hasara uğradığı durumlarda, dopamin eksikliğinde oluşan tablolarla benzerlik ortaya çıkar. “” adıyla tanınan bu hastalıklarda parkinsonizm dışında beynin başka bölgelerini de ilgilendiren nörolojik belirtiler söz konusudur. Bu hastalıkların küçük bir bölümünün kalıtımla geçtiği bilinir.

Daha fazla ayrıntıya girmeksizin görülmektedir ki parkinsonizmin birçok olası nedeni vardır ve bunların içinde en sık rastlananı Parkinson hastalığıdır.

DOPAMİN KEYİFLENDİRİR
Ruh halinin sıfırı tüketmesi, dopamin eksikliğinin kesin bir göstergesini oluşturuyor. Dopamin, çok fonksiyonlu bir beyin nörotransmitteri olarak nitelendiriliyor. Nöroloji uzmanları, bu madde olmadan elimizi bile kıpırdatamayacağımıza dikkat çekiyor. Çünkü bu madde herhangi bir şeyi yapabilmemiz için bize motivasyon sağlıyor. Ayrıca aktiviteler sırasında kendimizi iyi hissetmemizde de önemli bir rol üstleniyor.
Ne zaman ihtiyaç duyarsınız?
Kendimizi önemsiz ve yararsız hissettiğimiz dönemlerde, bir şeyi başarmadaki güven eksikliği ve hafif konsantrasyon ve hafıza sorunlarında gerekli. Bir şeyleri yapma istediğinizin ve enerjinizin az olduğu dönemlerde dopamine ihtiyaç duyuyoruz.
Şunları yapabilirsiniz:
Dopamin düzeyini yükseltmenizin en basit yolu hareket etmek. Aklınızda bulunsun, yapmadığınızda dopaminin salgılanmasını birebir engellemiş oluyorsunuz. de bu nörotransmitterin üretimini harekete geçiriyor. Bunun için yağlı deniz balığı veya , yemenizde fayda var. Bu besinlerin içerdikleri omega 3 yağ asitleri, dopamin üretimi için vazgeçilmez bir madde. Buna karşılık fast food beslenme dopaminin salgılanmasını azaltan etkiye sahip. Son araştırmalara göre de , dopamin düzeyini hatırı sayılır derecede yükseltiyor. Bu da hatırlama ve öğrenme yeteneğinizi geliştiriyor. Uzmanlar, akşamları erken uyumaya özen göstermeniz gerektiğini söylüyorlar, çünkü dopamin geceyarısından iki saat önceki dönemde en yüksek düzeyde salgılanıyor.

Kaynaklar:

1- http://tr.wikipedia.org

2- www.hastarehberi.com

3- http://www.formsante.com.tr

Aşağıdaki İlaç Gruplarından Hangisini ya da Hangilerini Kullandınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSRI) başlıklı makalemizde Antidepresan, Antidepresan İlaçlar ve Antidepresanlar hakkında bilgiler verilmektedir.