Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.589 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, Antidepresan İlaçlar, antidepresanlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Depresyonda İlaç Tedavisi İşe Yarıyor mu?

Submitted by on Haziran 29, 2009 – 10:31 pm One Comment | 5.228 Kez Görüntülendi

gerçekten işe yarıyor mu’ sorusuna cevap arayan İngiliz uzmanlar, tedavisinde kullanılan ilaçlara bakış açısını kökten değiştirebilecek bulgulara ulaştı. Araştırma sonuçlarına göre, tıp dünyasında milyarlarca dolarlık bir endüstri oluşturan dört antidepresanın, orta, hafif ve hatta ağır şiddette hastaları üzerindeki etkisi yok denebilecek kadar azken, sadece çok ağır vakalarında nispeten işe yaradıkları ortaya çıktı.

İngiltere’nin Hull Üniversitesi’nden Prof. Irving Kirsch önderliğinde yürütülen araştırma kapsamında, depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan , , ve ilaçlarına ait tüm klinik deneylerin bilimsel dergilerde yayımlanmış ve yayımlanmamış verileri incelendi. Bilgi edinme yasası çerçevesinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden () elde edilen veriler, şirketlerinin söz konusu ilaçları piyasaya sürmeden önce kendi işlerine yaramayan bazı verileri yayımlamamayı seçtiklerini gösteriyor.

alanla gerçeğini yutan aynı ; Dördü de serotonin salgısını artırmaya dayalı çalışan ilaçların incelenme sonuçlarına göre, deneylerde bu dört ilacı alanlarla (sahte ilaç) alan hastalar neredeyse aynı derecede iyileşme gösterdi. Bu da demek oluyor ki, hafif, orta ve hastalarındaki iyileşme ilaçların içeriğine değil, tedavi altında bulunmanın yarattığı psikolojiye bağlı. Prof. Kirsch, “Sonuçlara bakılırsa en ağır vakalar dışında depresyon hastalarına diğer tedavi yöntemleri sonuç vermedikçe, ilaç yazmak için pek neden yok. Demek ki ilaçlara lisans verilmesi ve klinik deney sonuçlarının açıklanması konusunda da sorunlar var” diyor.

ilaç şirketinin 1988’de piyasaya sürdüğü ve dünyada 40 milyon kişinin kullandığı Prozac, bugüne kadar en etkili olduğu düşünülen antidepresanların başında geliyordu. Araştırmanın eski klinik veriler üzerinden yapıldığına dikkat çeken ilaç şirketleriyse yeni kanıtların tam tersi yönde olduğunu savunuyor. Seroxat’ın üreticisi GlaxoSmithKline’dan bir sözcü, çalışmada mevcut araştırmaların küçük bir kısmına bakıldığını savunuyor. Prozac’ın üreticisi ’den de “Kapsamlı bilimsel ve tıbbi araştırmalar Prozac’ın etkin bir antidepresan olduğunu göstermiştir” deniliyor.

Türkiye’deki psikiyatrlar ne düşünüyor?

Prof. Dr. Esat Oğuz Göktepe (MÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı): Söz konusu en fazla yararlandığımız, kendini ispat etmiş, gerçekten değerli ilaçlardır. Depresyon tedavisinde antidepresif ilaç tedavisi ilk planda yer alır. Böyle şeyler söylemek için artık çok geç. Serzone piyasada artık yok ama diğerleri hâlâ yararlandığımız , sonuçları da gayet başarılı. Önemli olan, tedavide uygun ilacı, uygun kişiye, uygun dozda, uygun süreyle vermek. Depresyon konusunda 40 yıldan fazla deneyimli biriyim, bu ilaçları ve benzerlerini kullanıyorum. İyileştirici olduklarını biliyorum. Plaseboya oranla bu ilaçların yüzde 70’e yakın etkisi var, çok sayıda çalışmayla desteklenen veriler bunlar. O yüzden karalamaya kalkmak anlamsız.

Prof. Dr. Arif Verimli (): Bu ilaçların etkisiyle ilgili herhangi bir şüphe bugüne kadar hiç olmadı. Bunların antidepresan özellikleri kesinlikle ispatlıdır. Bu konuda, bizler dahil olmak üzere, ciddi araştırmalar yapıldı. Var olan bilimsel kanıtlardan tereddüdüm yok. Ancak ticari kasıtlarla etkili maddenin az konabilme ihtimali her zaman var, buna dikkat edilmeli.

Doç. Dr. Armağan Samancı (Psikiyatr): Antidepresan ilaçların faydasıyla ilgili detaylı veriler var. Ama şu da gerçek ki, pek çok doktor çok hafif depresyonlarda gereksiz yere bu ilaçları veriyor. İlaç vermek silah kullanmak gibidir, gerektiği yerde az zarar vererek ve hedefe yönelik kullanırsanız etkili olur. İlaçlar modern psikiyatride tedavinin sadece parçasıdır, bütünü değildir. Fakat bilimsellik her şeyi gözden geçirmektir, detaylı değerlendirilip tartışılmalı.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Antidepresan Kullanmayı Bıraktığınızda Aşağıdaki Bırakma Semptomlarından Hangisini Yaşadınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan TİOPRAM 10 mg FİLM TABLET başlıklı makalemizde Agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu, ajitasyon ve Antidepresan hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment »

  • Mecnun dedi ki:

    Öncelikle bu yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. İzninizle bir soru ile devam edicem. Çok sayıda doktora gittim. Psikaytri – Psikolog’larla ayrı ayrı konuştum. Kullandığım ilaçlar bende Tardif tsikinezi ortaya çıkarttı. Ve çok zor bir durumdu. Araştırma yapıyorum. Hipnoz ( Hipnoterapi ) ile yanlış tanımlar ( öğrenilmiş davranışlar ) anksiyete, bilince unutturulabilir.
    Ve Herhangi bir tetikleyici karşısında bile farkında olmasak bile direnç gösterir mi?
    Buna bakış açınız nasıl?