Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.643 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Alkolizm Tedavisi, Anksiyolitik İlaçlar, Antiepileptik İlaçlar, Bağımlılık Tedavisi, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Benzodiazepinler

Submitted by on Temmuz 3, 2009 – 3:05 pm | 85.252 Kez Görüntülendi


(benzodiazepinler) genellikle anksiyete (, veya ) veya ( veya normalden erken uyanma) sorunu olan hastaların semptomlarını iyileştirmek için kullanılan bir grup ilaçtır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden benzodiazepine () yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. Benzodiazepines (benzodiazepinler) ayrıca epilepsi, , gibi problemlerin giderilmesi için de kullanılır. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® lorazepam (’ın) ® (klonazepamın), ® ise (alprazolamin) ticari isimleridir. Diğer benzodiazepines (benzodiazepin) örnekleri () ve (okzazepamdır).

Anksiyete sorunu olan insanlar genelde endişeli veya korkmuş olduklarından huzursuz hissedebilirler. Farklı anksiyete bozuklukları vardır ve bunlar hafif veya çok şiddetli olabilir. Anksiyete bozukluğu olan kişiler gergin ve huzursuz olabilirler. Bu hisler , , mide krampları ve tremor (titreme) şeklinde ortaya çıkabilir. Çeşitli anksiyete bozuklukları mevcuttur; örneğin insanların zaman zaman paniklemeleri veya korkmaları ve buna neden olan şeylerden kaçınmak için hayatlarını değiştirmek istemeleri panik bozukluktur. Anksiyete bozukluklarına bir başka örnek de insanların rahatsızlığın semptomlarını çoğu zaman yaşadıkları genel anksiyete bozukluğudur. Bu semptomlar uyku sorunları, endişe, konsantre olmakta zorluk çekme ve hep gergin hissetme şeklinde olabilir. İnsanların uyku ihtiyaçları farklıdır. Bazılarına dört beş saatlik kısa bir uyku yeterken bazıları her gece on saate kadar uyuma ihtiyacı duyabilir. İnsomnia sorunu olan kişiler gece yarısı uyanırlar ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekerler. Uyduktan sonra kendilerini dinlenmiş hissetmeyebilir veya sabah çok erken uyanabilirler. İnsomnia iyi uyuyamamak ve uyur halde kalmakta güçlük çekmektir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Benzodiazepines (benzodiazepinler) anksiyete ve insomnia semptomlarını iyileştirmekte kullanılır.
Benzodiazepines (benzodiazepinler) ne kadar sürede etkisini gösterir?
Benzodiazepines (benzodiazepinler) genellikle 15-45 dakika içinde tam olarak etki eder. Bazı semptomlar diğerlerinden daha önce iyileşmeye başlayabilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan benzodiazepines (benzodiazepinlerden) fayda görür. Semptomlarınızda herhangi bir iyileşme görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Size verilmiş olan benzodiazepine (benzodiazepinlerle) ilgili bilgi almak için üreticinin hasta
broşürüne başvurun. Doktorunuza danışmadan benzodiazepine (benzodiazepinde) doz değişikliği
yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.
Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?
İlacınızı doğru şekilde kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan uzunsa unuttuğunuz dozu almayın ve bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan almayın.

Doktorunuz hastalığınızın türüne göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Benzodiazepines (benzodiazepinler) genellikle birkaç hafta veya daha kısa süreli olarak alınır. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Benzodiazepines (benzodiazepinleri) gerekenden daha uzun süre alırsanız, ilaca bağımlı olabilirsiniz veya ilaç eski etkisini yitirebilir (vücut ilaca alıştığından ilaca olan toleransınız artar). Benzodiazepin (benzodiazepines) dozunu aniden azaltır veya keserseniz, bırakma semptomları adı verilen semptomları yaşayabilirsiniz ve bunlar orta ile şiddetli arasında olabilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo benzodiazepines (benzodiazepinlerin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.
ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:
Gerek alkol, gerekse benzodiazepines (benzodiazepinler) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden benzodiazepines (benzodiazepinler) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak uyku haline neden olmaktadır ve benzodiazepines (benzodiazepinlerle) birlikte kullanılması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. Uyuşturucular (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da genellikle tedavinizi etkileyebilmektedir. Benzodiazepines (Benzodiazepinlerle) birlikte esrar ve eroin kullanan kimselerde çok şiddetli görülebilir ve bu çok zararlı olabilir. Benzodiazepines (Benzodiazepinlerin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Benzodiazepines (benzodiazepinleri) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.
Diğer hakkında.
Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların benzodiazepines (benzodiazepinlerle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.
Ne zaman dikkatli olmalıyım?
Benzodiazepines (benzodiazepinleri) doktorunuzun reçetelediği şekilde kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:
1 Benzodiazepines (benzodiazepinlere) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, , gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);
2 Epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), geçirdiyseniz veya böbrek ve karaciğer problemleriniz varsa;
3 probleminiz varsa (uyku sırasında soluk alıp vermede uzun süreli aralıkların meydana gelmesi);
4 Solunum problemleriniz varsa (astım veya nefes darlığı gibi)
5 hastalığınız varsa;
6 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya
7 emziriyorsanız.

Yan Etki

 

Nedir?                    Bana olursa ne yapmalıyım?
Uyku hali Uykulu veya cansız
hissetme.
Araç veya makine
kullanmayın. Bu durum tedavinin başında çok yaygındır ve
ilaçlarınızı yatmadan önce almak işe yarayabilir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Bulanık görüş Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araç kullanmayın. Bu
durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya
çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta
sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Sarsaklık ve sakarlık Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Düşük kan basıncı Ayağa kalktığınızda
baygınlık hissi veya
baş dönmesi
yaşayabilirsiniz.
Başınız dönüyorsa araç
kullanmayın. Düz bir yere uzanmak işe yarayabilir. Bu
durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Midede ağrı veya bulantı, bağırsak hareketlerini de yavaşlatabilir. Kahve, narenciye,
yağlı yiyecek, soğan, alkol ve çikolata gibi gıdalardan
olabildiğinde uzak durun. Bol su için.
Baş ağrısı Başınızın zonklaması
veya ağrıması.
Paracetamol (parasetamol)
gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki
randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek. Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya
daha da kötüleşirse doktorunuzla
konuşun.
veya
hatırlamada güçlük çekme
Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Bulanık düşünceler. Bu durum birkaç gün
içinde geçmez veya daha da kötüleşirse
doktorunuzla konuşun
Ürtiker Ciltte kaşıntılı olabilen kızarıklıklar Ürtiker şiddetliyse ve
geçmiyorsa, birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.
Yerinde duramama Sürekli hareket etme isteği Bu tedavinin
başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir.
Birkaç hafta içinde
geçecektir. Bu durum birkaç haftadan  uzun süre devam ederse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla
konuşun.
Cinsellik
dürtülerinde veya cinsel
yeteneklerde
değişiklikler, örneğin
orgazm olamama,
anormal ereksiyon ve boşalma.
Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Üriner retansiyon
çekme.
Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Cildin ve gözlerin
sararması.
Bu ciddi bir durumdur
ve nadiren görülür. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın. Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.
Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.
Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace,
London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır. Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Kaynak: http://beh.zedcore.com/

Aşağıdaki İlaç Gruplarından Hangisini ya da Hangilerini Kullandınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Uyuşturucu Maddeler (Psikotrop) başlıklı makalemizde akonitin, Alkaloit ve Alkol hakkında bilgiler verilmektedir.