Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.627 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Alzheimer & Parkinson İlaçları, Anksiyolitik İlaçlar, antidepresan, Antidepresan İlaçlar, antidepresanlar, Antiepileptik İlaçlar, Antipsikotik İlaçlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

ATC Kodu Listesi

Submitted by on Eylül 10, 2012 – 3:18 pm | 5.458 Kez Görüntülendi

Kısa adı ATC olan, kimyasal bileşiklerin sınıflandırılması için kullanılır. Uluslararası bir sınıflandırma sistemi olan ATC Sınıflandırması ile da sınıflandırılmakta ve terapötik ilişkileri hakkında uzmanlara ve kullanıcılara bilgi vermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde üretilen ve satılan ilaçların bir ATC kodu bulunmaktadır.

A – Sindirim Sistemi ve Metabolizma

Mide, bağırsak, obezite, şeker hastalığı, vitaminler gibi alt kategoriler Sindirim Sistemi ve Metabolizma kategorisinde bulunur.

B – Kan ve Kan Yapıcı Organlar

Kan ilaçları, kansızlık, demir eksikliği, K ve B12 Vitamini ile beslenme solüsyonu gibi alt kategoriler, ATC Kodu “B” olan Kan ve Kan Yapıcı Organlar altında bulunur.

C – Kalp Damar Sistemi

Tansiyon, kolesterol, basur, diüretik ilaçlar gibi kalp damar sistemi ile ilgili ilaçlar bu kategori altındadır.

D –

Cilt ile ilgili olan (sivilce, mantar vb.) ilaçlar Dermatolojik İlaçlar içerisindedir.

G – Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları

Üreme organları, iktidarsızlık, doğum kontrol hapları vb. ilaçlar Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları kategorisinde yer almaktadır.

H –

, , , vb. konularla ilgili ilaçlar Endokrin Sistem içerisinde bulunur.

J –

Antibakteriyel, antimikotik vs ilaçlar içerisinde bulunmaktadır.

L –

M – Kas İskelet Sistemi

Hareketimizi sağlayan, kemik ve kaslardan oluşan yapıya kas iskelet sistemi denir. Bu kategori içerisinde kas gevşetici, eklem ağrısı ilacı ya da dismenore gibi kas iskelet sistemimizle ilgili organlara ait ilaçlar bulunur.

N – Sinir Sistemi

Duyu organlarımızdan gelen bilgilerin yorumlanması, dilediğimiz hareketi yapmamız gibi işlemleri sinir sistemimiz vasıtasıyla yaparız. Sinir sistemi kategorisinde, ruhsal durum, parkinson, anestezi, merkezi sinir siteminden kaynaklı ağrıların giderilmesi gibi hastalıklar için ilaçlar bulunmaktadır.

P –

R – Solunum Sistemi

Burun, boğaz gibi solunum sistemimizle ilgili hastalıklara ait ilaçlar ATC Kodu “R” olan solunum sistemi kategorisi içerisinde yer almaktadır.

S – Duyu Organları

Duyu organlarımızın bir kısmı (göz ve kulak) ile ilgili ilaçlar, duyu organları kategorisi altında bulunmaktadır.

V –

Bir önceki yazımız olan Validol Damla başlıklı makalemizde Alkol, aminofilin ve Anksiyete bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.