Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.646 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresan tedavisi, Antidepresan İlaçlar, antidepresanlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Antidepresan İlaçların Kesilmesi (Discontinuing Antidepressants) – Bilmeniz gerekenler

Submitted by on Kasım 12, 2014 – 4:25 pm | 130.865 Kez Görüntülendi

bağımlılık yapar mı?

Antidepresanlar afyonlu (eroin gibi), barbitüratlar, amfetaminler (speed), alkol veya nikotin gibi bağımlılık yapmaz. Bu da ilacınızı düzenli olarak kullanmanın toleransa veya şiddetli bir alma isteğine yol açmayacağı anlamına gelmektedir.

  • : Bu durum vücudun düzenli alınan ilaca alışması halinde meydana gelir ve daha sonra aynı etkiyi elde etmek için daha yüksek dozda ilaç almanız gerekir.
  • : Bu öfori (çok iyi hissetme) gibi istenen durum veya duygunun korunması için veya sayıklamayla karışık titremeler gibi semptomlardan kaçınmak için vücudun uyuşturucuya veya ilaca şiddetli şekilde ihtiyaç duyması halidir. İçinde psikolojik unsur da barındırabilir.

nelerdir?

Antidepresanlar bazen “bırakma” semptomlarına neden olabilir. Bu durum doz azaltıldığında, ilacınızın bir dozunu atladığınızda veya ilacı almayı aniden kestiğinizde meydana gelebilir. İlacı alan her üç kişiden en az birinde bu semptomlar görülebilir. Semptomlar genelde hafiftir ve birkaç günde geçer ancak zaman zaman daha şiddetli de olabilir. Semptomların görülmesi 5 gün sonraya kadar gerçekleşebilir ve iki haftaya kadar sürebilir. Kesme/bırakma semptomlarıyla yeni reçetelenen ilaçların yan etkilerini birbirine karıştırmamaya dikkat edin. Aşağıdaki tabloda belli başlı kesme/bırakma semptomlarının bir listesi verilmiştir:

 

Antidepresanlar Bırakma/kesme etkileri
Tüm antidepresanlarda “Grip benzeri” semptomlar (, , , , ), , .
Tricyclic (trisiklik) antidepresanlar( (, (), ( ()), (), () gibi) , , , .
Venlafaxine (venlafaksin) ve SSRIs (SSRI’ler) (örneğin sertraline (sertralin), (), (), (), ()) , , ,

 

?

Antidepresan ilacınızın reçetelendiği şekilde alınması ve ancak doktora danışıldıktan sonra bırakılması gerekir. Antidepresanlar aniden kesilmemelidir. Tercihen dozu dört haftalık bir dönem içinde tüm semptomlar yok olana kadar kademeli şekilde azaltarak kesilmelidir. Doktorunuz veya eczacınız size aldığınız ilacı ne şekilde keseceğinize ilişkin bilgi verecektir. Bazı insanlar antidepresan kullanmayı kademeli olarak bıraktıkları halde ilaç kesme semptomları yaşayabilirler. Sorun yaratan semptomlar yaşadığınızı düşünüyorsanız, daha yavaş bir azaltma yapmanız veya daha küçük adımlarla ilerleyerek ilacı bırakmanız gerekebileceğinden bu durumu doktorunuzla tartışın.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun.
İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.
Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.
Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.
Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.
Yayınlanma Numarası: CNWL/MM010 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Kaynak: http://www.beh-mht.nhs.uk/

Antidepresan Kullanmayı Bıraktığınızda Aşağıdaki Bırakma Semptomlarından Hangisini Yaşadınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan XEPLION 150mg başlıklı makalemizde amiodaron, Antidepresan ve hakkında bilgiler verilmektedir.