Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.627 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresanlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarmakolojik Yazılar

Antidepresan İlaç Tedavisi

Submitted by on Mart 18, 2009 – 4:01 pm One Comment | 3.796 Kez Görüntülendi

Tüm etkili olup kullandığımız psikotropun yan etkileri ve etkileşimleri seçiminde önemlidir. Tedavi etkisinin 3-4 hafta içinde başlayacağı ve ilk 7-10 gün bazı yan etkilerinin olabileceği hastaya anlatılmalıdır. Tedavi süresi hastanın iyileşme süresi, daha önce depresyon geçirip geçirmediği, geçirdiyse kaç depresyon epizodu olduğu ile değişir. En az 6 ay olmak üzere bu etmenlere göre bir tedavi süresi belirlenip hasta ile bir tedavi sözleşmesi yapılması ve bu konuların netleştirilmesi tedaviye uyum açısından önemlidir.

nöropatik ağrı, fibromiyalji, irritabl barsak sendromu ve tıbbi olarak açıklanamayan ağrıda etkin bulunmuş (Jackson ve O’Malley 2000) ve bazı çalışmalarda serotonin geri alım inhibitörlerine (SSRI) üstün bulunmuşlardır (Fishbain 2000, Lynch 2001). Trisiklik antidepresanların avantajları hepsinin etkinliğinin kanıtlanmış olması ve ucuz oluşlarıdır. Dezavantajları ise ağız kuruluğu, , , , gibi yan etkileri, daha fazla ilaç etkileşimine açık olmaları, kalp iletimini, kan şekeri düzeyini etkilemeleridir. Kinidin benzeri etkileri nedeni ile kalp sorunları olan hastalarda kullanımları risklidir. Sindrup ve Jensen (1999) ağrıda %50 iyileşme için tedavi edilmesi gereken kişi sayısını trisiklikler için 1.4-2.6, SSRI’lar için 6.7 bulmuşlardır.
Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) kronik hastalıkta görülen depresyon için daha fazla kullanılmaya başlanmıştır (Carter ve Sullivan 2002). Avantajları yan etkilerinin genellikle ilk bir hafta ile sınırlı oluşu, daha sık görülen yan etkilerin baş ağrısı, gerginlik, gaz gibi yaşamsal risk taşımayan yan etkiler oluşu ve ilaç etkileşiminin daha düşük oluşu ve depresyonda etkin olmalarıdır.

Triazolopiridinlerin (, ) avantajları az yan etkiye neden olmaları ve depresyonda etkili olmalarıdır. Kilo alma ve ani ayağa kalkmalarda kan basıncında düşme açısından dikkatli olmak gerekir. Ne yazık ki için yeterli araştırma verisi ve nefazodon için kronik hastalıkta kontrollü çalışma yoktur.

inhibitörleri (MAOI) ekstrahepatik glukoz alınmasını artırarak kan şekeri düzeylerini azaltırlar. Geri dönüşümlü bir MAOI olan moklobemid, fibromiyaljide etkisiz kronik yorgunluk sendromunda yorgunlukta etkili bulunmuştur (Hickie, 2000, Rao 2002, Salerno 2002).

(selektif serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörü-SNRI) ve mirtazapin (noradrenalin seratonin geri alım inhibitörü-NASSA) bedensel bir hastalığı olan kişilerdeki depresyonun tedavisinde etkili ve güvenli bulunmuştur. Antiadrenerjik ve antikolinerjik yan etkileri ve kinidin benzeri etkileri yoktur, yüksek doz alındıklarında ölüme neden olmazlar. Iki sistem üzerinden etki eden antidepresanların olumlu yönleri TSA’lara benzeyen geniş etki profilleri olmasıdır. Mirtazapinle kilo, ile kan basıncı dikkatle izlenmelidir.

St John’s Wort depresyonda onaylanmış bir ilaç değildir, reçetesiz satılmaktadır. Orta hafif düzey depresyonda yararlı olduğuna ilişkin bazı veriler vardır (Stahl 2005).

Genel prensip olarak zorunlu olmadıkça çoklu ilaç kullanımından, özellikle kalp atım hızını ve elektrolit dengesini etkileyen ilaçlarla kombinasyondan kaçınılmalıdır. Bazı ilaçlardan özellikle uzak durmak gerekir, örneğin artık piyasada bulunmayan fakat bir dönem uyku ve sakinleşme için de sık kullanılmış olan tiyoridazin gibi. Yan etkileri gözleyebilme, riskler ortaya çıktığında erken önlem alabilme açısından düşük doz başlayıp yavaş arttırma prensibi anımsanmalıdır.

KAYNAK: http://www.klinikpsikiyatri.org/files/journals/1/632.pdf

Bir önceki yazımız olan Panik Bozuklukta İlaç Tedavisi başlıklı makalemizde Anksiyete, Antidepresan ve Antidepresanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment »

  • seda dedi ki:

    fibromyolj hastasıyım doktor bana laroxyl önerdi fakat ben kullanma taraftarı değilim ilaçsız tedavisi yok mu? Bir de ben depresyon hastasımıyım ki depresyon ilacı veriyorlar. iyi bir uyku uyuyorum sadece sabahları yorğun ve ağrıyla uyanıyorum gün içinde arılarım bir azalıyor bir artıyar kas gevşeticisi kullanırsam iyiyim laroxyl kullanmaktan korkuyom niye bu hastalıkta depresyon ilaçı veriyorlar ve benim depresyonluk bir durumum olduğunu düşünmüyorum bilğilendirirseniz sevinirim.