Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.644 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » ilaç, ilaçlar, uyanıklık sağlayıcı ilaçlar

MODİWAKE 100‐200 mg Tablet-KÜB

Submitted by on Ekim 21, 2016 – 9:14 pm | 2.758 Kez Görüntülendi

100‐200 mg Tablet-KÜB

FORMÜLÜ: Her bir 100 mg Tablet 100 mg , her bir 200 mg tablet 200 mg içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Modafinil insan dâhil birçok canlıda uyanıklılığı uyarır. Uyanıklılığı sağlamadaki kesin etki mekanizması bilinmemektedir. Modafinil, doğrudan veya dolaylı olarak, veya olarak etki göstermemektedir.

ENDİKASYONLARI: MODİWAKE, narkolepsiye bağlı aşırı uyku eğiliminin tedavisinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI: MODİWAKE, içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda ve orta ağır , , ve laktasyonda kontrendikedir.

UYARILAR ve ÖNLEMLER: modafinilin fonksiyonlarda bozulma yaratabilecek bir etkisi görülmemiş olsa da; santral sinir sistemini etkileyen her muhakeme, düşünme veya motor becerilerde değişikliğe neden olabilir. olan hastalar ve SSS uyarıcıları ile bağlantılı , , veya mitral kapak prolapsının diğer belirgin klinik tablolarını geliştirmiş hastalarda modafinil kullanılması önerilmez.

GEBELİK ve : Hamilelik durumunda modafinil kullanımı kontrendikedir. Modafinil, emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER: En sık karşılaşılan yan etki hastaların yaklaşık %21’ini etkileyen baş ağrısıdır. Genellikle hafif ve orta şiddette olup doza bağımlıdır ve birkaç gün içinde geçer. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ ve DİĞER ETKİLEŞİMLER: Modafinil kendi metabolizasyonunu CYP3A4/5 aktivitesini uyararak artırabilirse de etkisi düşüktür ve ciddi klinik sonuçları olmamaktadır. : veya gibi CYP aktivitesini uyaran ile birlikte alındığında modafinilin plazma düzeyi azalabilmektedir. Steroid kontraseptiflerin etkinlikleri, modafinilin CYP3A4/5 enzimi uyarılmasına bağlı olarak bozulabilir Alternatif kontraseptif yöntemlerin alınması önerilmektedir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU: Önerilen günlük doz 200‐400 mg’dır. Hastanın yanıtına göre 200 mg ile başlanmalı ve klinik yanıta göre günde bir kez veya ikiye bölünmüş olarak sabah ve öğlen verilebilir.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ: Belirtiler: Tek başına veya diğer ilaçlar ile birlikte modafinil aşırı dozajında;

, , , , gibi santral sinir sistemi bozuklukları, , , gibi sindirim sistemi bozuklukları, , , hipertansiyon göğüs ağrısı gibi kardiyovasküler sistem bozuklukları. Tedavi: Kusma uyarılması veya düşünülmelidir. Psikomotor ve kardiyovasküler belirtilerin izlenmesi amacıyla hospitalizasyon yapılabilir. Hastadaki belirtiler ortadan kalkıncaya dek gözlem altında tutulması önerilir.

SAKLAMA KOŞULLARI: 25 ºC’nin altındaki oda sıcaklığında ve ambalajında saklayınız. Dondurulmamalıdır.

RUHSAT SAHİBİ ve ADRESİ: GENERİCA İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş. 34349 Esentepe‐İSTANBUL Tel: 0 212

376 65 00 ‐ Faks: 0 212 213 53 24

RUHSAT TARİHİ ve NO: Tablet‐230/41‐25.03.2011, MODİWAKE 200mg Tablet‐228/66‐27.12.2010.

ÜRETİM YERİ: BERKO İLAÇ ve KİMYA SAN. A.Ş. Sultanbeyli / İSTANBUL. Reçete ile satılır. KDV DAHİL PAREKENDE SATIŞ FİYATI: MODİWAKE 100 mg Tablet 91,17 TL (Mayıs 2011). Daha fazla bilgi için firmamızı arayınız. GENERİCA İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş. 34349 Mecidiyeköy‐İSTANBUL.

Bir önceki yazımız olan Depresyon nedir? Depresyon ilaçları nelerdir? başlıklı makalemizde Anafranil, Anafranil 10 mg 30 Draje ve Anafranil 25 mg 30 Draje hakkında bilgiler verilmektedir.