Home » Agorafobi

Agorafobi

DSM-IV’e göre :

Agorafobi

Agorafobi

 

A. Beklenmedik bir biçimde ortaya çıkabilecek ya da duruma bağlı tetiklenen bir panik nöbetinin ya da panik benzeri belirtilerin çıkması durumunda yardım sağlanamayabileceği ya da kaçmanın zor olabileceği ( ya da sıkıntı doğrubileceği) yerlerde ya da durumlarda bulunmaktan . Agorafobik korkular arasında özel birtakım durumlar vardır ki bunlar arasında tek başına evin dışında olma, kalabalık bir ortamda bulunma ya da sırada bekleme, köprü üzerinde olma ve otobüs, tren ya da otomobille geziye çıkma sayılabilir.

B. Bu durumlardan kaçınılır (örn. geziler kısıtlanır) ya da ya da panik benzeri belirtiler olacak anksiyetesiyle ya da yoğun bir sıkıntıyla bu durumlara katlanılır ya da eşlik eden birinin varlığına gereksinim duyulur.

C. Bu ya da , (örn. utanacak olma korkusuyla giden toplumsal durumlarla sınırlı kaçınma), (örn. asansör gibi tek bir durumla sınırlı kaçınma), obsesif-kompulsif bozukluk (örn. bulaşma üzerine takıntısı olan birinin kir ve pislikle karşılaşması), (örn. ağır bir stres etkenine eşlik eden uyaranlara tepki olarak) ya da (örn. evden ya da yakın akrabalardan uzak kalmaya tepki olarak) gibi başka bir psikiyatrik bozuklukla daha iyi açıklanamaz.

İlgili Yazılar