Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 41.496 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Antipsikotik İlaçlar, Clopixol, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Zuklopentiksol (Zuclopenthixol)

Submitted by on Ağustos 16, 2016 – 11:11 am | 3.870 Kez Görüntülendi

Zuklopentiksol ()

Zuclopenthixol (zuklopentiksol) genellikle veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “atipik ” ad verilen ilaç grubuna aittir. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden zuclopenthixol (zuklopentiksol) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin Clopixol® zuclopenthixol (zuklopentiksol) enjeksiyonun marka ismidir. Bu enjeksiyon ilacı birkaç haftalık süre içinde yavaş yavaş saldığı için ‘’ olarak bilinen, yavaş salımlı bir enjeksiyondur.

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gibi “” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, ve şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler. Zuclopenthixol (zuklopentiksol) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca zuclopenthixol (zuklopentiksol) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Zuclopenthixol (zuklopentiksol) enjeksiyon ne kadar sürede etki eder?

Zuclopenthixol (zuklopentiksol) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç ay sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan zuclopenthixol (zuklopentiksol) fayda görür. Birkaç ayın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Zuclopenthixol (zuklopentiksol) genelde uyluk veya kalçadan kas içine derin enjeksiyonla (intramusküler veya IM) uygulanır. Daha önce antipsikotik intramusküler iğne vurulmadıysanız ilacın size uygun olup olmadığını görmek için genelde 100 miligram (mg) olan bir test dozu uygulanır. Zuklopentiksol (zuclopenthixol) enjeksiyonun normal dozu haftada bir ila altı kez 200mg-500 mg olmakla birlikte daha yüksek dozlar da verilebilir. Maksimum doz haftalık 600mg’dir.

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir enjeksiyonu olmayı unutursanız, bunlar düzenli alınması gereken ilaçlar olduğundan derhal doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Birkaç hafta veya ay boyunca başka enjeksiyonunuz yoksa, esas semptomlarınız geri gelebilir. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Ne kadar süreyle zuclopenthixol (zuklopentiksol) enjeksiyonları vurulmam gerekiyor?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir. Zuclopenthixol (zuklopentiksol) kesmeden önce doktorunuza danışın. Esas semptomlarınız ilacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde geri gelebilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Zuclopenthixol (zuklopentiksol) bağımlılık yapmaz.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo zuclopenthixol () bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse zuclopenthixol (zuklopentiksol) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden zuclopenthixol (zuklopentiksol) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve zuclopenthixol (zuklopentiksolle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç kullanıyorken kesinlikle alkol alarak araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, , ve gibi) da psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Zuclopenthixol (zuklopentiksol) kullanırken ecstacy alan hastaların yaşama ihtimali daha yüksektir. Zuclopenthixol (zuklopentiksolün) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Zuclopenthixol (zuklopentiksol) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer ilaçlar hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların zuclopenthixol (zuklopentiksolle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Tansiyon düşürücü ilaçları zuclopenthixol (zuklopentiksolle) birlikte kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Zuclopenthixol (zuklopentiksolü) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

1 Zuclopenthixol (zuklopentiksole) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, , gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); , , karaciğer veya kalp hastalığınız varsa ya da geçmişte kalp krizi geçirdiyseniz;

3 Tiroid probleminiz varsa; astım veya () gibi ciddi bir solunum probleminiz veya prostatınızda bir sorun varsa;

4 Feokromositomanız (böbrek üstü bezlerinde görülen tümör) varsa;

5 olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

6 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

7 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?

 

 

ve . Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Bulanık görüş

 

Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız.

 

Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi

 

Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Enjeksiyon bölgesi etrafında

 

Bu iğnenin cilde girdiği bölgede meydana gelir.

 

İğnenin yapıldığı bölgede şişlik veya küçük yumrular oluşabilir. Bu birkaç gün sürebilir. Geçmezse bir sonraki randevunuzda doktor veya hemşireyle konuşun.

 

Başınızın zonklaması veya ağrıması. Paracetamol (parasetamol) gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Hareket bozuklukları /

Parkinsonizm

 

 

Semptomlara şunlar dahil olabilir: Titreme, kaslarda sertlik, ağrı, zayıflık veya spazmlar, aşırı miktarda salya veya . Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
Ödem

 

Çoğunlukla ayak bilekleri veya bacaklarda olmak üzere . Bacaklarınızda sürekli şişlik varsa birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Normalden daha fazla idrar yapma. Kafeini kesin, örneğin kahve, çay ve kola. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

 

. Baygınlık hissine veya başınızın dönmesine neden olabilir. Ayağa kalkarken ve otururken yavaş hareket etmeye çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
(prolaktin)

 

Prolactin (prolaktin) düzeylerinde yükselmeler (prolactin (prolaktin) vücutta doğal olarak salgılanan bir hormondur) kadınların adet dönemlerini etkileyebilir. Ayrıca, erkek ve kadınlarda süt salgılanmasına, göğüslerde hassasiyete veya büyümeye neden olabilir. Doz veya ilacınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Ürtiker

 

Ciltte kaşıntılı olabilen kızarıklıklar. Ürtiker şiddetliyse ve geçmiyorsa, birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Cinsellik dürtülerinde veya cinsel yeteneklerde değişiklikler, örneğin orgazm olamama, anormal ereksiyon ve boşalma. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Nöroleptik malignant sendrom Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Tardiv diskinezi

 

Vücudun (özellikle dil ve yüzün) kontrol edilemeyen, olağan dışı hareketleri. Bu uzun vadeli tedaviyle ilişkilendirilebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
ve şişmanlama Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye çalışın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30

Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM032

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Aşağıdaki İlaç Gruplarından Hangisini ya da Hangilerini Kullandınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Pipotiazin (Pipotiazine) Enjeksiyon başlıklı makalemizde akatizi, Alkol esrar ve atipik antipsikotikler hakkında bilgiler verilmektedir.