Sulpirid (Sulpiride)

Sulpirid (Sulpiride)

Sulpiride (sulpirid) ne için kullanılır?

Sulpiride (sulpirid) genellikle şizofreni veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “tipik antipsikotikler” ad verilen ilaç grubuna aittir. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden sulpiride (sulpirid) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin Dolmatil® sulpiride (sulpiridin) marka ismidir.

Sulpiride (sulpirid) kullanmanın yararları nelerdir?

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi “tuhaf şeyler” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi halüsinasyon ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya paranoid olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve enerjisizlik şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler. Sulpiride (sulpirid) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca sulpiride (sulpirid) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Sulpiride (sulpirid) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Sulpiride (sulpirid) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan sulpiride (sulpiridden) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Sulpride (sulpiridin) normal dozu ne kadardır?

Sulpride (sulpiridin) normal dozu günde bir defa 200 miligram (mg) ile 400 mg arasıdır. Günlük maksimum toplam doz 2.400 mg’dir. Doktorunuza danışmadan sulpride (sulpiridde) doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Sulpride (sulpiridi) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir. Sulpride (sulpiridin) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Sulpride (sulpirid) bağımlılık yapmaz.

Sulpride (sulpirid) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo sulpride (sulpiridin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse sulpride (sulpirid) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden sulpride (sulpirid) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve sulpride (sulpiridle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Sulpride (sulpirid) kullanırken ecstacy alan hastaların hareket bozuklukları yaşama ihtimali daha yüksektir. Sulpride (sulpiridin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Sulpride (sulpirid) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer ilaçlar hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dâhil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların Sulpride (sulpiridle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Tansiyon düşürücü ilaçları sulpride (sulpiridle) birlikte kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Sulpride (sulpiridi) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

1 Sulpride (sulpiridi) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Diyabet veya epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), böbrek hastalığınız veya kalp ve kan problemleriniz varsa ya da inme geçirdiyseniz;

3 Parkinson hastalığınız varsa veya genellikle Parkinson hastalığının tedavisi için kullanılan herhangi bir ilaç aldıysanız;

4 Kalp atışı hızınızda bir anormallik varsa veya kalp ritminizi kontrol altında tutmaya yönelik ilaç kullanıyorsanız;

5 Göğüs kanseri veya prolaktine bağlı tümör öykünüz varsa;

6 Feokromositomanız (böbrek üstü bezlerinde görülen tümör) veya porfiriniz varsa;

7 Potasyum seviyelerini düşürebilecek ilaçlar alıyorsanız (örneğin bendroflumethiazide

(bendroflumetiazid) gibi bir thiazide (tiazid) diüretiği);

8 Mani atakları geçiriyorsanız (aşırı aktif davranış veya düşünceler);

9 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

10 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Uyku hali

 

Uykulu veya cansız hissetme. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Insomnia

 

Uyuyamama veya normalden erken uyanma.

 

İlacı günde iki kez alıyorsanız, ilk dozu sabah alın, ikinci dozu ise yatmadan önce almak yerine akşamüstü alın. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Anksiyete (endişe) veya heyecan

 

Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek.

 

Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Akatizi

 

Huzursuz hissetme ve daima hareket etmek isteme.

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Konstipasyon

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Hipotansiyon Düşük kan basıncı Ayağa kalktığınızda baygınlık hissi veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın.

Düz bir şekilde uzanmak bu konuda işe yarayabilir. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

Akut distoni

 

Ağrılı olabilen kas çekilmeleri. Bu surum sesinizi ve hareketlerinizi kontrol eden bölümler de olmak üzere vücudun her yerini etkileyebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
Parkinsonizm/ Hareket bozuklukları

 

Semptomlara şunlar dâhil olabilir: Tremor, titreme, kaslarda sertlik veya zayıflık, hareket etmeye başlamakta ve durmakta zorluk çekme, aşırı salya Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
Yüksek prolaktin

 

 

Prolaktin düzeylerinde yükselmeler

(prolaktin vücutta doğal olarak salgılanan bir hormondur) kadınların adet dönemlerini etkileyebilir. Ayrıca, erkek ve kadınlarda süt salgılanmasına, göğüslerde hassasiyete veya büyümeye neden olabilir.

Doz veya ilacınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Kilo alma

 

 

Daha fazla yemek yeme ve şişmanlama Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye çalışın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Seksüel disfonksiyon

 

Cinsellik dürtülerinde veya cinsel yeteneklerde değişiklikler, örneğin orgazm olamama, anormal ereksiyon ve boşalma. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun. Bu etkiler ilacı kestikten sonra yavaş yavaş ortadan kaybolur.
Bradikardi

 

Kalp ritminin yavaşlaması Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Tardiv diskinezi

 

Vücudun (özellikle dil ve yüzün) kontrol edilemeyen, olağan dışı hareketleri. Bu uzun vadeli tedaviyle ilişkilendirilebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nöbetler

 

Nöbet, fenalaşma veya bilinç kaybı. Nöbet geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Nöroleptik malignant sendrom Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dâhil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM028

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

[poll id=”2″]