Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.606 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Antipsikotik İlaçlar, ilaç, ilaçlar

SEDAPERİDOL 5 MG 5 AMPUL

Submitted by on Ağustos 6, 2009 – 12:22 am | 2.137 Kez Görüntülendi

5 MG 5 AMPUL
Antipsikotik(Nöroleptik)
İlaç Etken Maddesi:
FORMÜLÜ :
5mg/ml Haloperidol Ampul 1
0.005 gr Laktik asit Ampul 1
0.00005 gr Propil paraben Ampul 1
0.0005 gr Metil paraben Ampul 1
ENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanıldığı Durumlar, Hastalıklar ) :
Akut ve kronik şizofreninin akut exacerbationları akut delusional ve confusinal durumlar, , ve , , , , .
KONTRENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanılmaması Gereken Durumlar ) :
3 yaş altındaki çocuklarda kontrendikedir Aşırı dozdan kaçınılmalıdır. Bazal gongliyon hastalarında kontrendikedir. Ağır toksik merkezi sinir sistemi depresyonunda ne sebepten olursa olsun koma hallerinde bu ilaca karşı alerjisi olanlarda ve Parkinson hastalığında kontrendikedir
UYARILAR / ÖNLEMLER :
1-: İlaç tardiv diskinezi husulü riskini en aza indirecek şekilde kullanılmalıdır. Bunun için; hasta haloperidole cevap vermeli, daha az rizikolu ve aynı derecede etkili bir tedavi bulunmamalıdır. Tardiv diskinezi belirtileri varsa ilacın kesilemsi düşünülmelidir.
2-Gebelikte kullanımı: Hayvan denemelerinde yüksek dozda haloperidol ile fetal resorpsiyon fertilite azalması, geç doğum ve yavru mortalitesinde artma görülmüşse de teratojen etki görülmemiştir. İnsanlarda gebelik üzerine etkisiyle ilgili kontrollü araştırmalar yoktur. Haloperidol’ün fetus üzerine zararlı etkisi olmadığı kesinlikle söylenemeyeceğinden Sedaperidol gebe olan ve gebe kalması muhtemel kadınlarda ancak anneye olan faydası fetusa olabilicek potansiyel riskden fazla ise kullanılmamadır.
3-Nöroleptik tedavi sırasında bazıları fatal olarak sonlanan bronkopnömoni vakaları bildirilmiştir. Dehidrasyon, hemokonsantrasyon ve ventilasyon azalması görüldüğünde derhal uygun tedaviye başlanmalıdır.
4-Haloperidol otomobil kullanma ve makine işletme gibi tehlikeli uğraşılarda bulunana hastaların mental ve fiziksel reaksiyon kapasitesini azaltabilir. 5-İlaç alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Additif etki ve hipotansiyon olabilir. 6-Haloperidol ağır kardiyovasküler hastalığı olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. 7-Haloperidol konvülsiyon eşiğini düşürdüğünden epileptiklerde kullanılmamaldır. 8-Bazı antikoagülanların etkisini azaltabilir. 9-Alerjisi ve alerjisi olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. 10-Hasta aynı zamanda antiparkinson alıyorsa ve ilaçları kesmek gerekiyorsa önce haloperidol kesilmeli fakat antiparkinson ilaca devam edilmelidir. 11-Siklofrende haloperidol prolaktin seviyelerini yükseltir. 12-Haloperidon prolaktin seviyelerini yükseltir. 13-Haloperidol ve lityumu kombine alanlarda bir ensefalopatik sendrom bildirilmiştir.
YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
MSS, Tardiv diskineziler, sinirsel etkiler, Nöroleptik Malign sendromu, hematolojik etkiler, karaciğerde sarılık, deri reaksiyonları, endokrin bozukluklar, gastrointestinal etkiler, vejetatif sistem, solunum sisteminde bir takım yan etkiler bildirilmiştir.
İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER :
Yoktur.
DOZU VE KULLANIM ŞEKLİ :
Ortalama 2.5-5mg dozda kullanılır. Gereğinde 15-20mg’a kadar çıkılabilir. Enjeksiyonlar i.m. yoldan yapılmalıdır. Bir defalık max. doz 5mg’dır.
SEDAPERIDOL 5 MG 5 AMPUL, Yerli, Beşeri bir ilaçdır.
Reçete İle Verilir.
Bu Etken Maddeyi İçeren Diğer İlaçlar:
 NORODOL 20 ML 2 MG DAMLA
 NORODOL 5 MG 5 AMPUL
 LEPTOL 5 MG 1 ML 5 AMPUL
 NORODOL 10 MG 5 AMPUL
 NORODOL 5 MG 50 TABLET
 NORODOL 10 MG 30 TABLET
 NORODOL 20 MG 20 TABLET

Bir önceki yazımız olan ELYNZA® 5 mg FİLM TABLET başlıklı makalemizde akatizi, Antidepresan ve Antidepresanlar hakkında bilgiler verilmektedir.