Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.644 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Antipsikotik İlaçlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarma, Seroquel

Kuetiapin (Quetiapine)

Submitted by on Temmuz 10, 2016 – 9:37 pm | 6.978 Kez Görüntülendi

()

Quetiapine (kuetiapin) ne için kullanılır?

Quetiapine (kuetiapin) genellikle veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “atypical antipsychosis” (“”) ad verilen grubuna aittir. Ayrıca , ve gibi diğer problemlerin tedavisinde de kullanılır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden quetiapine (kuetiapin) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® quetiapine (kuetiapinin) marka ismidir.

Quetiapine (kuetiapin) kullanmanın yararları nelerdir?

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi “tuhaf şeyler” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya paranoid olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve , ve enerjisizlik şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler.

Quetiapine (kuetiapin) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca quetiapine (kuetiapin) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Quetiapine (kuetiapin) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Quetiapine (kuetiapin) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan kuetiapinden (quetiapine) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Quetiapine (kuetiapinin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Quetiapine (kuetiapin) genellikle iki doz halinde alınır. Hastalığın türüne bağlı olarak, normal başlama dozu günlük 50 miligram (mg) veya 100 mg olacak ve 4 gün içinde kademeli olarak artırılarak 300 ila 400 mg’ye çıkarılacaktır. Devam dozu genellikle günlük 150 mg ila 800 mg’dir.

Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Quetiapine (kuetiapini) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir.

Quetiapine (kuetiapinin) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Quetiapine (kuetiapin) bağımlılık yapmaz.

Quetiapine (kuetiapin) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo quetiapine (kuetiapin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse quetiapine (kuetiapin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden quetiapine (kuetiapin) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve quetiapine (kuetiapinle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da psikozun kötüleşmesine neden olabilir.

Quetiapine (kuetiapinin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Quetiapine (kuetiapin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların quetiapine (kuetiapinle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Tansiyon düşürücü ilaçları quetiapine (kuetiapinle) birlikte kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Quetiapine (kuetiapini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumu doktorunuza anlatmalısınız.

1 Quetiapine (kuetiapine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Diyabet veya epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); Parkinson, böbrek, karaciğer veya kalp hastalığınız varsa ya da geçmişte kalp krizi geçirdiyseniz;

3 Kanla ilgili bozukluklarınız varsa veya geçmişte kan sayımında akyuvarlarınız az çıkmışsa;

4 Kalp atışı hızınızda bir anormallik varsa veya kalp ritminizi kontrol altında tutmaya yönelik ilaç kullanıyorsanız;

5 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

6 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 10 kişiden en az ikisinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

Sersemleme ve bayılma. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Uykulu veya cansız hissetme. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 100 kişiden biri ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Güçsüz hissetme Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Ağız kuruluğu

 

Ağızda tükürük salgısının az olması.

 

Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum devam ederse veya sorun haline gelirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Hazımsızlık

 

 

Mide ve göğüste ağrı ve rahatsızlık, göğüste yanma hissi Yağlı yiyeceklerden, çay, kahve ve koladan uzak durun. Bir yastık tarafından desteklenmiş şekilde uyumaya çalışın. Bu durum devam ederse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Ödem

 

Çoğunlukla kollar veya bacaklarda olmak üzere vücutta aşırı sıvı birikmesi.

 

Sürekli şişlik sorununuz varsa birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.
Kilo alma

 

Daha fazla yeme ve kilo alma (genellikle tedavinin ilk birkaç haftasında).

 

Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye çalışın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Hipotansiyon

 

Düşük kan basıncı Ayağa kalktığınızda baygınlık hissi veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

 

Başınız dönüyorsa araç kullanmayın. Oturmak veya uzanmak işe yarayabilir. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Taşikardi (hızlı kalp atışı)

 

 

Kendi kalp atışınızın farkına varma. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir.

 

Kafeini kesin, örneğin kahve, çay ve kola. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 1000 kişiden biri ila onunda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Nöbetler

 

Nöbet, fenalaşma veya bilinç kaybı.

 

Nöbet geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 10.000 kişiden biri ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Ateş

 

Vücut ısısının yükselmesi Ateşiniz çıkarsa, sürekli boğaz ağrısı ve ağız ülseri şikâyetiniz varsa, solunumunuz hızlıysa ve terliyorsanız derhal doktorunuzla görüşün.
Kaslarda tutulma Kaslarınızda tutulma hissi meydana gelebilir.

 

Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Priapizm İstemsiz, uzun süreli ve ağrılı ereksiyon

 

Derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Çok Nadir Görülenler: Bu ilacı alan her 10.000 kişiden en fazla birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Hiperglisemi/diyabetin kötüleşmesi

 

Yüksek kan şekeri. Sık sık susayabilir, sık idrara çıkabilir ve çok yorgun hissedebilirsiniz.

 

Diyabetikseniz kan şekerinizi kontrol etmeniz zor olabilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla görüşün veya durum kötüleşirse derhal doktorunuza danışın.
Diğer olası yan etkiler.
Tardiv diskinezi

 

Vücudun (özellikle dil ve yüzün) kontrol edilemeyen, olağan dışı hareketleri.

 

Bu uzun vadeli tedaviyle ilişkilendirilebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nöroleptik malignant sendrom

 

Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme.

 

Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM023 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Bir önceki yazımız olan Klozapin (Clozapine - Klozapin) başlıklı makalemizde akyuvar sayısı, Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve atipik hakkında bilgiler verilmektedir.