Klozapin (Clozapine – Klozapin)

Klozapin (Clozapine – Klozapin)

Clozapine (klozapin) ne için kullanılır?

Clozapine (klozapin) genellikle şizofreni veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “atypical antipsychotics” (“atipik antipsikotikler”) ad verilen ilaç grubuna aittir. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden klozapin (clozapine) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir, örneğin Zaponex®, Denzapine® ve Clozaril® clozapine (klozapinin) ticari isimleridir.

Clozapine (klozapin) kullanmanın yararları nelerdir?

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi “tuhaf şeyler” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi halüsinasyon ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya paranoid olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve enerjisizlik şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler. Clozapine (klozapin) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, clozapine (klozapin) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Clozapine (klozapin) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Clozapine (klozapin) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta hatta birkaç ay sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan clozapine (klozapinden) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Clozapine (klozapinin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Normal başlama dozu ilk gün 12,5 miligram (mg) veya 25 mg; ya da ikinci gün 25 mg veya 50 mg’dir. Doz birkaç hafta içinde kademeli olarak artırılır. Normal tedavi dozu genellikle günde iki doz halinde alınan 200 mg veya 450 mg şeklindedir. Bazı insanlar günlük maksimum toplam doz olan 900 mg’a ihtiyaç duyabilir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. 48 saatten uzun bir süredir clozapine (klozapin) almadıysanız, normal dozunuzu almayın ve derhal doktorunuza başvurun. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Clozapine (klozapin) alırken neden kan tahlili yaptırmam gerekiyor?

Clozapine (klozapin) ak yuvar sayısını (emfeksiyonlarla savaşan hücreler) düşürebilir. Bu nadir görülen bir durumdur ve özellikle tedavinin ilk üç ayı olmak üzere tedavi sırasında herhangi bir zaman da görülebilir. Bu yüzden düzenli olarak kan tahlili yaptırılması önemlidir. Kan tahlilleriniz tedavinin ilk 18 ayı boyunca haftada bir kez yapılacaktır, daha sonra iki haftada bire düşürülebilir. Bir yıllık tedavinin ardından bu dört haftada bire düşürülebilir.

Clozapine (klozapini) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir. Clozapine (klozapinin) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Clozapine (klozapin) bağımlılık yapmaz.

Clozapine (klozapin) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo clozapine (klozapinin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse clozapine (klozapin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden clozapine (klozapin) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve clozapine (klozapinle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları  (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Esrar kullanmak clozapine (klozapinin) kan seviyelerini düşürerek ilacın etkisini azaltabilir. Clozapine (klozapinin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Clozapine (klozapin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer ilaçlar hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların clozapine (klozapinle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Tansiyon düşürücü ilaçları clozapine (klozapinle) birlikte kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Clozapine (klozapini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

1 Clozapine (klozapine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Clozapine (klozapin) alırken yüksek ateş, grip benzeri semptomlar veya boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşarsanız;

3 Düzenli olarak kan tahlili yaptıramıyorsanız;

4 Diyabet veya epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), böbrek hastalığınız, karaciğer hastalığınız veya kalp problemleriniz varsa ya da geçmişte inme geçirdiyseniz;

5 Glokom olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

6 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

7 emziriyorsanız.

Sigarayı bırakırsanız veya tükettiğiniz kafeinli içeceklerin miktarını değiştirirseniz bu durum kanınızdaki clozapine (klozapin) seviyesini etkileyebileceğinden doktorunuzu haberdar edin.

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 10 kişiden en az ikisinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Uyku hali Uykulu veya cansız hissetme. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Dozun büyük kısmını gece almak işe yarayabilir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Uzanmayı deneyin. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Konstipasyon

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma. Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Hipersalivasyon

 

Özellikle geceleri salyanın akmasına neden olacak şekilde normalden fazla tükürük salgılamak Başınızı yüksek tutmak için fazladan bir yastık dada kullanmayı deneyin. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz bunu geçirecek bir ilaç verebilir.
Taşikardi

 

Kendi kalp atışınızın farkına varın. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir.

 

Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Tedavinin ilk birkaç haftasında daha sık görülür. Kafein alımının, Kahve, çay ve kola tüketiminin azaltılması işe yarayabilir.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 10 ila 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Ağız kuruluğu

 

Ağızda tükürük salgısının az olması.

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum birkaç haftadan fazla sürerse bir sonraki randevuda doktorunuzla konuşun.
Bulanık görüş

 

Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Kilo alma

 

Daha fazla yemek yeme ve şişmanlama

 

Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye çalışın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Postural hipotansiyon

 

Oturduğunuzda veya ayağa katlığınızda kan basıncınızda meydana gelen düşüş. Baygınlık hissi veya baş dönmesi. Ayağa kalkarken ve otururken yavaş hareket etmeye çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Hareket bozuklukları

/ Parkinsonizm

 

 

Tremor, titreme, kaslarda sertlik, ağrı, zayıflık, spazmlar veya konuşma güçlükleri. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz bunu geçirecek bir ilaç verebilir.
Mide bulantısı, kusma

 

Mide bulantısı ve istifra etme Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Lökopeni

 

Enfeksiyona yakalanma riskini artıracak şekilde kandaki ak yuvar hücrelerinin azalması Ateş veya boğaz ağrısı gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi yaşarsanız derhal doktorunuzla görüşün.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 100 ila 1.000 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Nöroleptik malignant sendrom

 

Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM09 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007