Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.606 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Abilify, Antipsikotik İlaçlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Aripiprazol (Aripiprazole)

Submitted by on Temmuz 16, 2016 – 7:04 pm | 22.588 Kez Görüntülendi

(Aripiprazole)

Aripiprazole (aripiprazol) ne için kullanılır?

Aripiprazole (aripiprazol) genellikle veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “atipik ” adı verilen grubuna aittir. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden aripiprazole (aripiprazol) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® aripiprazole (aripiprazolün) marka ismidir.

Aripiprazole (aripiprazol) kullanmanın yararları nelerdir?

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi “tuhaf şeyler” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya paranoid olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve enerjisizlik şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler.

Aripiprazole (aripiprazol) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, Aripiprazole (aripiprazol) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Aripiprazole (aripiprazol) ne kadar sürede etkisini gösterir?

(aripiprazol) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan aripiprazolde (aripiprazolen) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Aripiprazole (aripiprazolün) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Aripiprazoule (aripiprazolün) normal dozu günde bir kez 15 miligramdır (mg). Maksimum doz günde bir defa 30 mg’dir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız ancak bir iki saat içinde hatırlarsanız bu dozu alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Aripiprazole (aripiprazolü) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir.

(aripiprazolün) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Aripiprazole (aripiprazol) bağımlılık yapmaz.

Aripiprazole (aripiprazol) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo aripiprazole (aripiprazolün) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse aripiprazole (aripiprazol) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden aripiprazole (aripiprazol) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve aripiprazole (aripiprazolle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç kullanıyorken kesinlikle alkol alarak araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Aripiprazole (aripiprazolün) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Aripiprazole (aripiprazol) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dâhil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların aripiprazole (aripiprazolle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Tansiyon düşürücü ilaçları aripiprazole (aripiprazolle) birlikte kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Aripiprazole (aripiprazolü) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumu doktorunuza anlatmalısınız.

1 Aripiprazole (aripiprazole) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Size aripiprazole (aripiprazol) veya diğer çözülür tabletlerden biri reçetelendiyse ve fenilketonüriniz varsa;

3 Diyabet veya epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); Parkinson, böbrek, karaciğer veya kalp hastalığınız varsa ya da geçmişte kalp krizi geçirdiyseniz;

4 Dementianız varsa;

5 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

6 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 100 kişiden 1 ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

Huzursuz hissetme ve daima hareket etmek isteme.

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Zayıf veya zaman zaman yorgun hissetmek Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Mide ve göğüste ağrı ve rahatsızlık, göğüste yanma hissi.

 

Yağlı yiyeceklerden, çay, kahve ve koladan uzak durun. Bir yastık tarafından desteklenmiş şekilde uyumaya çalışın. Bu durum devam ederse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Uyuyamama veya normalden erken uyanma.

 

İlacı sabah almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Titreme hissi.

Kaslarınızda tutulma hissi meydana gelebilir.

 

Doktorunuz size bunun için bir ilaç verebilir veya ilacınızı titremeye neden olma ihtimali daha düşük olan bir başka ilaçla değiştirebilir.

Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Uykulu veya cansız hissetme.

 

Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir.

İlaçlarınızı yatmadan önce almak da işe yarayabilir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

,

 

Mide bulantısı ve istifra etme

 

Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir.

Bu durum birkaç günden fazla devam ederse doktorunuzla görüşün, doktorunuz size bunun

için başka bir ilaç verebilir.

Baş ağrısı

 

Başınızın zonklaması veya ağrıması.

 

Parasetamol (paracetamol) gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Sersemleme ve bayılma. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 1.000 kişiden 1 ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Postural

hipotansiyon

 

Düşük kan basıncı Ayağa kalktığınızda baygınlık hissi veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

 

Ayağa yavaş bir şekilde kalkmaya çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nöbetler

 

Nöbet, fenalaşma veya bilinç kaybı.

 

Nöbet geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Taşikardi

 

Kendi kalp atışınızın farkına varın. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir. Kafeini kesin, örneğin kahve, çay ve kola. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nadiren: Bu ilacı alan her 10.000 kişiden 1 ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Nöroleptik

malignant

sendrom

 

Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Çok Nadir: Bu ilacı alan her 10.000 kişiden en fazla 1’inde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Tardiv diskinezi

 

Vücudun (özellikle dil ve yüzün) kontrol edilemeyen, olağan dışı hareketleri.

 

Bu uzun vadeli tedaviyle ilişkilendirilebilir.

Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

Ajitasyon

 

Gergin veya sinirli hissetmek.

 

Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Priapizm

 

İstemsiz, uzun süreli ve ağrılı ereksiyon Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM05 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Bir önceki yazımız olan Kuetiapin (Quetiapine) başlıklı makalemizde Asteni, ve ağız kuruluğu hakkında bilgiler verilmektedir.