Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.649 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Antipsikotik İlaçlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Antipsikotikler (Antipsychotics)

Submitted by on Temmuz 18, 2016 – 4:06 pm | 5.005 Kez Görüntülendi

()

?

Antipsychotics (antipsikotikler) genellikle veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılırlar. Ayrıca , ve gibi diğer problemlerin tedavisinde de kullanılırlar. Antipsychotics (antipiskotikler) zaman zaman veya yönetimine yardımcı olmak için de kullanılırlar. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden bir antipsychotics (antipsikotik) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. Antipsychotics (antipsikotikler) iki gruba ayrılır; “” veya “birinci nesil” antipsychotics (antipsikotikler) ve “” veya “ikinci nesil” antipsychotics (antipsikotikler). “ antipsikotiklere” örnek olarak (), () ve () verilebilir. “ (antipsikotiklere)” örnek olarak da (), (), () ve () verilebilir. İki grup arasında farklılıklar neden olabilecekleri yan etkilerin türü ve sıklığını kapsamaktadır.

Antipsychotics (antipsikotik) kullanmanın yararları nelerdir?

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi “tuhaf şeyler” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya paranoid olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir.

Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve enerjisizlik şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler. Antipsychotics (antipsikotikler) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, antipsychotics (antipsikotikler) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Antipsikotikler (antipsychotics) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Antipsikotikler (antipsychotics) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilaçların etkisini tam olarak göstermeleri birkaç hafta sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan antipsikotiklerden (antipsychotics) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Antipsychotics (antipsikotiklerin) normal dozları ne şekildedir ve bu dozları nasıl almalıyım?

Hastalar genellikle düşük bir dozla başlarlar ve daha sonra bu doz kademeli olarak söz konusu ilacın normal tıbbi dozuna yükseltilir. Size verilmiş olan antipsychotics (antipsikotiklerle) ilgili bilgi almak için üreticinin hasta broşürüne başvurun. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan uzunsa unuttuğunuz dozu almayın ve bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Antipsychotics (antipsikotikleri) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir. Antipsychotics (antipsikotiklerin) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Antipsychotics (antipsikotikler) bağımlılık yapmaz.

Antipsychotics (antipsikotik) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tabloda antipsychotics (antipsikotiklerin) bazı belli başlı genel yan etkilerinin bir listesi verilmiştir ancak bunlar aldığınız ilaca bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse antipsychotics (antipsikotikler) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden antipsychotics (antipsikotik) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve antipsychotics (antipsikotiklerle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Antipsychotics (antipsikotik) ilaç kullanırken ecstacy alan hastaların yaşama ihtimali daha yüksektir. Antipsychotics (antipsikotiklerin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Antipsychotics (antipsikotik) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların antipsychotics (antipsikotiklerle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir. Tansiyon düşürücü ilaçları antipsychotics (antipsikotiklerle) birlikte kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Antipsychotics (antipsikotikleri) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumu doktorunuza anlatmalısınız.

1 Antipsychotics (antipsikotiklere) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, , gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız)

2 veya epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz), böbrek hastalığınız veya kalp problemleriniz ya da inme geçirdiyseniz;

3 Parkinson hastalığınız varsa veya genellikle bu hastalığın tedavisi için kullanılan herhangi bir ilaç aldıysanız;

4 Kalp atışı hızınızda bir anormallik varsa veya kalp ritminizi kontrol altında tutmaya yönelik ilaç kullanıyorsanız;

5 Göğüs kanseri veya öykünüz varsa;

6 Feokromositomanız (böbrek üstü bezlerinde görülen tümör) varsa;

7 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

8 emziriyorsanız.

 

Yan Etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?

 

Huzursuz hissetme ve daima hareket etmek isteme.

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir.

Birkaç hafta içinde geçecektir.

Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Anksiyete () veya

 

Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek.

 

Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

 

Uykulu veya cansız hissetme. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. İlacınızı günde bir kez alıyorsanız yatmadan önce almak bu konuda yardımcı olabilir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız.

 

Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Uzanmayı deneyin.

Araç kullanmayın. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

Ağız kuruluğu

 

Ağızda tükürük salgısının az olması.

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir.

Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum birkaç haftadan fazla sürerse bir sonraki randevuda doktorunuzla konuşun.

 

Düşük kan basıncı Ayağa kalktığınızda baygınlık hissi veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

 

Ayağa yavaş bir şekilde kalkmaya çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın.

Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

İdrar kaçırma Kontrol edemediğiniz idrar sızıntısı Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Hareket bozuklukları /

 

Semptomlar tremor, titreme, kaslarda sertlik, ağrı, zayıflık, spazmlar veya konuşma güçlükleri şeklinde olabilir.

 

Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
/

 

Yüksek kan şekeri. Sık sık susayabilir, çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir (özellikle geceleri) ve kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Bir sonraki randevunuzda veya durumun daha da kötüleşmesi halinde birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Yüksek prolaktin

 

Prolaktin düzeylerinde yükselmeler (prolaktin vücutta doğal olarak salgılanan bir hormondur) kadınların adet dönemlerini etkileyebilir. Ayrıca, erkek ve kadınlarda süt salgılanmasına, göğüslerde hassasiyete veya büyümeye neden olabilir. Doz veya ilacınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Cinsellik dürtülerinde veya cinsel yeteneklerde değişiklikler, örneğin orgazm olamama, anormal ereksiyon ve boşalma. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

 

Vücudun (özellikle dil ve yüzün) kontrol edilemeyen, olağan dışı hareketleri.

 

Bu uzun vadeli tedaviyle ilişkilendirilebilir. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Daha fazla yemek yeme ve şişmanlama

 

Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye çalışın.

Düzenli egzersiz yapın.

Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dâhil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM04

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Aşağıdaki İlaç Gruplarından Hangisini ya da Hangilerini Kullandınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Aripiprazol (Aripiprazole) başlıklı makalemizde Abilify, akatizi ve Aripiprazoel hakkında bilgiler verilmektedir.