Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 44.010 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Antipsikotik İlaçlar, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Antikolinerjikler (Anticholinergics)

Submitted by on Ağustos 6, 2016 – 8:48 pm | 19.871 Kez Görüntülendi

()

Anticholinergics (antikolinerjikler) genellikle veya gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan antipsikotik ilaçların yan etkilerini tedavi etmekte yararlanılan bir ilaç grubudur. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden bir anticholinergic () ilaç yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® (), ® () ( () olarak da bilinir), Disipal® ise () ticari isimleridir.

Antipsikotik ilaç kullanan kişilerde (titreme hissi), , gibi semptomlar görülebilir. Bu kişiler hareket ederken kendilerini rahatsız hissedebilir veya konuşma problemleri yaşayabilirler. Anticholinergics (antikolinerjikler) bu semptomların iyileşmesini sağlayabilir ve rahatsızlığın azalmasına yardımcı olabilir.

Anticholinergics (antikolinerjikler) hemen etki etmeye başlamaz. Bazı semptomların hafiflemesi birkaç saat veya birkaç gün sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan anticholinergics (antikolinerjiklerden) fayda görür. Birkaç günün ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Farklı anticholinergics (antikolinerjiklerin) dozları reçetelenen ilaca ve antipsikotik ilaç almanız sonucunda yaşadığınız yan etkilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazen insanların anticholinergics (antikolinerjikleri) her gün almaları gerekmemekte, sadece ihtiyaç duyduklarında kullanmaları yeterli olmaktadır. Size verilmiş olan anticholinergics (antikolinerjiklerle) ilgili bilgi almak için üreticinin hasta broşürüne başvurun. Orphenadrine (orfenadrinin) normal dozu dozlara bölünmüş şekilde günlük 150 milligramdır (mg). Gerekirse bu kademeli olarak artırılabilir.

Maksimum doz günlük 400 mg’dir. Procyclidine (prosiklidinin) normal dozu günde üç defa 2,5 mg’dir. Gerekirse bu kademeli olarak artırılabilir. Maksimum doz günlük 30 mg’dir. (triheksfenidilin) normal dozu dozlara bölünmüş halde günlük 5-15 mg’dir. Maksimum doz günlük 20 mg’dir. Doktorunuza danışmadan anticholinergic (antikolinerjik) ilacınızda doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru şekilde kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız ancak bir iki saat içinde hatırlarsanız bu dozu alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın.

Doktorunuz antipsikotik ilacı aldıktan sonra yaşadığınız yan etkilere göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Anticholinergics (antikolinerjikler) bağımlılık yapmaz.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo anticholinergics (antikolinerjiklerin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse anticholinergics (antikolinerjikler) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden anticholinergics (antikolinerjik) kullanırken alkol almamanız önerilir. Özellikle aşırı miktarlarda alkol almak uyku haline neden olabilir. İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Canınız alkol almak istediği için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. (, , , ve gibi) da genellikle tedavinizi etkileyebilmektedir. Anticholinergics (antikolinerjiklerin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Anticholinergics (antikolinerjik) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dâhil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunları kullanmadan önce anticholinergics (antikolinerjiklerle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Anticholinergics (antikolinerjikleri) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza anlatmalısınız.

1 Anticholinergics (antikolinerjiklere) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, , gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız)

2 veya epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); Parkinson, böbrek veya karaciğer hastalığınız ya da kalp problemleriniz varsa;

3 veya hastalığınız varsa;

4 olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

5 probleminiz varsa;

6 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

7 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız.

 

Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ağız kuruluğu

 

Ağızda tükürük salgısının az olması.

 

Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum birkaç haftadan fazla sürerse bir sonraki randevuda doktorunuzla konuşun.
Üriner retansiyon

 

İdrar yapmada güçlük çekme. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 100 veya 1000 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
(endişe) veya heyecan

 

Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek.

 

Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

 

Bulanık düşünceler. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun
Baş dönmesi

 

Sersemleme ve bayılma. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Uyuyamama veya normalden erken uyanma.

 

İlacı sabah almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
,

 

Mide bulantısı ve istifra etme

 

Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç haftadan fazla sürerse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ürtiker

 

.

 

Ürtiker şiddetliyse ve geçmiyorsa, birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın. Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dâhil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

This leaflet has been written by Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne

Terrace, London W2 6LA

www.cnwl.org

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM03

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Aşağıdaki İlaç Gruplarından Hangisini ya da Hangilerini Kullandınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Reboksetin (Reboxetine) başlıklı makalemizde ajitasyon, Alkol ve Antidepresan hakkında bilgiler verilmektedir.