Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.602 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresan tedavisi, Antidepresan İlaçlar, antidepresanlar, Efexor, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Venlafaksin (Venlafaxine)

Submitted by on Ağustos 14, 2016 – 1:21 pm | 12.385 Kez Görüntülendi

Venlafaksin ()

Venlafaxine (venlafaksin) genellikle depresyon tedavisinde kullanılan bir Serotonin and Noradrenaline

Reuptake Inhibitor (SNRI) (Serotonin ve Noradrenalin Gerialım İnhibitörü (SNRI)) antidepresandır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden venlafaxine (venlafaksin) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® venlafaxine (venlafaksinin), XL® de venlafaxine (venlafaksin) yavaş salımlı kapsülün marka isimleridir.

Depresyondaki insanlar çoğunlukla bıkkın, ve hissedebilir ve bu durum genellikle günlük hayatlarını etkiler. Depresyon hissi insanların zaman zaman yaşadıkları dönemlerinden daha kötüdür. Huzursuzluk, ajitasyon ve yorgunluğun yanı sıra, ve iştah kaybı da yaygındır. Ayrıca, depresyondaki insanlar kendilerini ve hissedebilir ve hayattan zevk almakta zorlanabilirler. Kendilerine zarar verme veya intihar etme gibi düşünceleri de olabilir. Venlafaxine (venlafaksin) kendisini iyi hissetmeyen hastaların bu semptomlarını tedavi etmek ve insanların daha uzun vadeli olarak iyi hissetmelerini sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca, insanların daha kolay uyum sağlamalarına ve bu sayede hayattan daha fazla zevk alarak karşılaşacakları problemlerle daha kolay başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Venlafaxine (venlafaksin) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Venlafaxine (venlafaksin) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Bazı semptomlar diğerlerinden önce iyileşmeye başlayabilir ancak ilacın tam olarak etkisini göstermesi birkaç hafta alabilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan venlafaxine (venlafaksinden) fayda görür. 4 ila 6 haftada herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir. İntihar ve kendine zarar verme düşünceleri genellikle tedavinin ilk birkaç haftasında ilacınız etkisini tam olarak gösterene kadar daha da yoğunlaşabilir. Bu durumu yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin veya en yakın hastaneye gidin.

Venlafaxine (venlafaksinin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Venlafaxine (venlafaksin) genellikle düşük dozlarda başlanır ve tedaviye ne şekilde cevap verdiğinize bağlı olarak doz kademeli olarak artırılır. Venlafaxine (venlafaksinin) devam dozu günde 75 miligram (mg) ile 150 mg arasıdır. Venlafaxine (venlafaksin) (Efexor®) genelde iki doz olarak alınır ve günlük maksimum doz 375 mg’dir. Yavaş salımlı venlafaxine (venlafaksin) (Efexor XL®) genellikle günde bir kez alınır ve maksimum doz günde 225 mg’dir. Doktorunuza danışmadan venlafaxine (venlafaksine) doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız ancak bir iki saat içinde hatırlarsanız bu dozu alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Birkaç doz atlarsanız, “devam etmeme” semptomlarını yaşayabilirsiniz (aşağıya bakın). Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Venlafaxine (venlafaksini) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz hastalığınızın türüne göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Bu süre birkaç ay veya daha uzun olabilir. Venlafaxine (venlafaksin) genellikle kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra en az altı ay süreyle kullanılır. İlacı düzenli kullanmak tekrar hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Venlafaxine (venlafaksin) kullanmayı aniden bırakırsanız adı verilen bazı hoş olmayan semptomlar yaşayabilirsiniz. Bunlar genellikle hafiftir ve kendiliğinden yok olur. Ancak, zaman zaman sorunlara neden olabilir. .

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo venlafaxine (venlafaksinin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

veya “sokak” uyuşturucuları hakkında.

Gerek alkol, gerekse venlafaxine (venlafaksin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden venlafaxine (venlafaksin) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak uyku haline neden olmaktadır ve venlafaxine () birlikte kullanılması şiddetli uyku haline neden olabilir. İlacı almaya alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, , , ve gibi) antidepresan tedavinizi etkileyebilir. Venlafaxine (venlafaksinin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Venlafaxine (venlafaksin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların venlafaxine (venlafaksinle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Venlafaxine (venlafaksini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

1 Venlafaxine (venlafaksine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);

2 Depresyon tedavisinde kullanılan Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOIs) (monoamin oksidaz inhibitörleri ()) veya migren tedavisinde kullanılan sumatripan (sumatripan) gibi bir ilaç alıyorsanız veya yakın zaman önce aldıysanız;

3 alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız:

4 Daha önce kendinize zarar vermeyi veya intihar etmeyi düşündüyseniz;

5 veya epilepsi hastasıysanız (veya geçmişte geçirdiyseniz), böbrek ve karaciğer problemleriniz varsa;

6 , , anormal kalp ritmi gibi bir kalp sorununuz varsa ve tansiyonunuz zorlukla kontrol altına alınabiliyorsa;

7 olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

8 öykünüz varsa;

9 () görüyorsanız;

10 Mani atakları geçiriyorsanız (aşırı aktif davranış veya düşünceler);

11 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

12 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 10 kişiden en az ikisinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Uyku hali

 

Uykulu ve enerjisiz hissetmek veya çevrenin daha az farkında olmak.

 

Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen etkilerdendir. İlacınızı günde bir defa alıyorsanız yatmadan önce almak bu konuda yardımcı olabilir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Mide bulantısı

 

Dozunuzu yemekle birlikte veya yemek sonrasında almayı deneyin. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç haftadan fazla sürerse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

 

Başınızın zonklaması veya ağrıması. Paracetamol (parasetamol) gibi hafif bir ağrı kesici almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

. Ayağa çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ağız kuruluğu

 

.

 

Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum devam ederse veya sorun haline gelirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Insomnia

 

 

veya . İlacınızı günde bir kez alıyorsanız sabah almak bu konuda yardımcı olabilir. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Cinsellik dürtülerinde veya cinsel yeteneklerde değişiklikler, örneğin orgazm olamama, anormal ereksiyon ve boşalma. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 10 veya 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

, ishal. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse veya kötüleşirse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
() veya heyecan Gergin, korkmuş veya sinirli hissetmek. Rahatlama yöntemlerini deneyin. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Tremor

 

Titreme hissi. Kaslarınızda tutulma hissi meydana gelebilir.

 

Doktorunuz size bunun için bir ilaç verebilir veya ilacınızı titremeye neden olma ihtimali daha düşük olan bir başka ilaçla değiştirebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Bulanık görüş

 

Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 100 veya 1000 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Işığa duyarlılık

 

Cilt güneş ışığına daha duyarlıdır. Doğrudan güneş ışığından sakının.

Güneş kremi kullanın ve cildi örtün.

Taşikardi

 

Kendi kalp atışınızın farkına varma. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir. Kafeini kesin, örneğin kahve, çay ve kola. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Sık sık veya anormal kanama ve

 

Vücudunda normalden fazla morarma meydana gelmesi ve örneğin Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 1.000 kişiden en fazla birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Nöbetler

 

Nöbet, fenalaşma veya . Nöbet geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla iletişime geçin.

 

, normal dışı göz hareketleri, veya , sarhoşluk hissi. Bu ciddi bir reaksiyondur, derhal doktorunuzla görüşün.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30

Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM031

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Aşağıdaki İlaç Gruplarından Hangisini ya da Hangilerini Kullandınız?

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Sulpirid (Sulpiride) başlıklı makalemizde akatizi, akut distoni ve Alkol hakkında bilgiler verilmektedir.