Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 43.616 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » antidepresan, antidepresan tedavisi, Antidepresan İlaçlar, Edronax, ilaç, ilaçlar, Psikofarma

Reboksetin (Reboxetine)

Submitted by on Ağustos 5, 2016 – 4:01 pm | 10.352 Kez Görüntülendi

()

Reboxetine (reboksetin) ne için kullanılır?

Reboxetine (reboksetin) genellikle tedavisinde kullanılan bir Noradrenaline Reuptake Inhibitor (NARI) (Seçici Norepinefrin Gerialım İnhibitörü (NARI)) antidepresandır. İlaçlar genellikle birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır, bu yüzden doktorunuzun size neden reboxetine (reboksetin) yazdığından emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin ® reboxetine () marka ismidir.

Depresyondaki insanlar çoğunlukla , ve hissedebilir ve bu durum genellikle günlük hayatlarını etkiler. insanların zaman zaman yaşadıkları kısa dönemli mutsuzluk dönemlerinden daha kötüdür. , ve yorgunluğun yanı sıra, ve iştah kaybı da yaygındır. Ayrıca, depresyondaki insanlar kendilerini ve hissedebilir ve hayattan zevk almakta zorlanabilirler. veya intihar etme gibi düşünceleri de olabilir. Reboxetine (reboksetin) kendisini iyi hissetmeyen hastaların bu semptomlarını tedavi etmek ve insanların daha uzun vadeli olarak iyi hissetmelerini sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca, insanların daha kolay uyum sağlamalarına ve bu sayede hayattan daha fazla zevk alarak karşılaşacakları problemlerle daha kolay başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Reboxetine (reboksetin) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Bazı semptomlar diğerlerinden önce iyileşmeye başlayabilir ancak ilacın tam olarak etkisini göstermesi birkaç hafta alabilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan reboxetine (reboksetinden) fayda görür. 4 ila 6 haftada herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir. genellikle tedavinin ilk birkaç haftasında ilacınız etkisini tam olarak gösterene kadar daha da yoğunlaşabilir. Bu durumu yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin veya en yakın hastaneye gidin.

Reboxetine (reboksetin) normal dozu genellikle günde iki doz halinde alınacak 8 miligramlık (mg) dozdur. Maksimum doz günde bir defa 12 mg’dir. Doktorunuza danışmadan reboxetine (reboksetinde) doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Birkaç doz atlarsanız, “devam etmeme” semptomlarını yaşayabilirsiniz (aşağıya bakın). Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Doktorunuz hastalığınızın türüne göre farklılık gösterecek olan tedavi sürenizin uzunluğu hakkında sizinle konuşacaktır. Bu süre birkaç ay veya daha uzun olabilir. Reboxetine (reboksetin) genellikle kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra en az altı ay süreyle kullanılır. İlacı düzenli kullanmak tekrar hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuzun ilaçları gerektiğinden uzun süre boyunca almadığınızdan emin olması için aldığınız ilaçları düzenli olarak gözden geçirmesi gerekir. Reboxetine (reboksetin) kullanmayı aniden bırakırsanız “kesme” veya “ilacı bırakma” adı verilen bazı hoş olmayan semptomlar yaşayabilirsiniz. Bunlar genellikle hafiftir ve kendiliğinden yok olur. Ancak, zaman zaman sorunlara neden olabilir. .

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo reboxetine (reboksetin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

veya “sokak” uyuşturucuları hakkında.

Gerek alkol, gerekse reboxetine (reboksetin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden reboxetine (reboksetin) kullanırken alkol almamanız önerilir. Özellikle aşırı miktarlarda alkol almak uyku haline neden olabilir. İlacı almaya alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) tedavinizi etkileyebilir. Reboxetine (reboksetinin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Reboxetine (reboksetin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer hakkında.

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların reboxetine (reboksetinle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Reboxetine (reboksetini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir:

1 Reboxetine (reboksetine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız)

2 Depresyon tedavisinde kullanılan Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOIs) (monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)) veya () gibi bir ilaç alıyorsanız veya yakın zaman önce aldıysanız;

3 alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız:

4 Daha önce ;

5 veya epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); böbrek veya karaciğer hastalığınız ya da kalp problemleriniz varsa;

6 olarak bilinen göz hastalığınız varsa;

7 İdrar yapmada zorluk çekiyorsanız veya büyümüş prostatınız varsa;

8 geçiriyorsanız (aşırı aktif davranış veya düşünceler);

9 Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; veya

10 emziriyorsanız.

 

Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 10 kişiden en az ikisinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

Uyuyamama veya normalden erken uyanma.

 

Reboxetine (reboksetin) günde iki kez alınmalıdır. İlk dozu sabah alın ve ikinci dozu yatmadan almak yerine akşamın erken saatlerinde alın. Bu işe yaramazsa, bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Ağız kuruluğu

 

Ağızda tükürük salgısının az olması.

 

Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bu durum devam ederse veya sorun haline gelirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

 

Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma.

 

Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Özellikle geceleri normalden fazla terleme. Durum sorun haline gelirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 10 veya 100 kişiden birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 

Cinsellik dürtülerinde veya cinsel yeteneklerde değişiklikler, örneğin orgazm olamama, anormal ereksiyon ve boşalma. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Üriner

retansiyon

İdrar yapmada güçlük çekme. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Çarpıntı veya

 

Kendi kalp atışınızın farkında olma. Düzensiz, alışılmışın dışında hızlı veya sadece normale göre farklı gelebilir. , örneğin kahve, çay ve kola. Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
, Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
ve Etraf bulanık görünür ve tam olarak odaklanamazsınız. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç gün içinde geçmez veya daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

 

Oturduğunuzda veya ayağa katlığınızda kan basıncınızda meydana gelen düşüş. Baygınlık hissine veya başınızın dönmesine neden olabilir. Ayağa kalkarken ve otururken yavaş hareket etmeye çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.

 

Normalden daha az açlık hissetme veya daha az yeme Durum devam ederse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.

Lütfen daha ayrıntılı bilgi ve yan etkilerle önlemlerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürüne başvurun. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dâhil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM024

Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Kullandığım Psikiyatrik İlaç(lar)

Şonuçlara Bak

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir önceki yazımız olan Amisulprid (Amisulpride) başlıklı makalemizde akut distoni, Amisülprid ve Amisulprid (Amisulpride) hakkında bilgiler verilmektedir.