FULSAC

FULSAC 20 MG 16 KAPSUL
Sinir Sistemi, Nöroloji >>> Antidepresan
İlacın Etken Maddesi : Fluoksetin HCL

Prospektüs Bilgileri:
Bir kapsülde ; Fluoksetin 20 mg. (Fluoksetin HCl halinde) Kapsül boyası olarak titandioksit, indigotin ve tartrazin ihtiva eder.

Endikasyonları:
FULSAC Kapsül major depresyonda endikedir.

Kontrendikasyonları:
Fluoksetine ve bileşiminde bulunan diğer maddelere karşı duyarlı (allerjik) hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar / Önlemler:
Nöbet hikayesi olan hastalar ve intihar girişimi olasılığı bulunan ağır depresif hastalar tedavi sırasında dikkatle izlenmelidir. Metabolizma değişikliklerinde yol açabilen veya kardiyak, renal ve hepatik rahatsızlıklar gibi hemodinamik cevapları değiştirebilen hastalarda özenle kullanılmalı, merkezi sinir sistem rahatsızlığı olanlar ile bu rahatsızlığa karşı diğer ilaçların kullanılkdığı durumlarda fluoksetin kullanan hastalar yakından izlenmelidir.Fulsac MAO inhibitörleri ile beraber kullanılamaz, hatta MAO inhibitörü terkedilip aradan 2 hafta geçmedikçe (MAO temizleme dönemi) Fulsac verilmez. Eğer Fluoksetin terkedilip MAO inhibitörlerine geçilecek ise en az 5 hafta beklenmelidir.(Fluoksetin temizleme dönemi). Aksi halde (Fulsasc’tan 1 hafta sonra) çok ciddi yan etkiler kaçınılmazdır.Seyrek bile olsa döküntü ve ürtiker görülen hastalarda ilaç terkedilmelidir. Düşük kilolu deprasif hastalarda zayıflamaya neden olabilir.Fulsac alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Motorlu araç ve mekanik cihazları kullananlar dikkatli olmalıdır. Fulssac kan şekeri seviyesini etkileyebilir,antidiabetik ilaç dozu ihtiyaca göre düzenlenmelidir. Bileşiminde bulunan tartrazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir.Gebelerde:Güvenirliği kesinleşmediğinden hekim önerisi yoksa kullanılmamalıdır.Emzirme dönemlerinde:Kesin olarak gerekmedikçe kullanılmamalıdır.Çocuklarda ve yaşlılarda:Faydası ve güvenirliği henüz araştırılmamıştır. Hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

Yan Etkiler:
En sık karşılaşılan yan etkiler: Sinirlilik ,uykusuzluk ,yorgunluk, ya da asteni, terleme, anoreksi, bulantı, diyare ,baş dönmesi ,tad değişikliği ,görme bozukluğu ,az oranda ateş ,bacak ağrısı , nazalkonjesyon ,farenjit ,sık idrara çıkma ,seksüel diskfonsiyon bildirilmiştir.

Etkileşimler:
Fulsac MAO inhibitörleri ile beraber kesinlikle verilemez.(uyarılar kısmına bakınız). Bazı kişilerde diazepamin yarılanma süresini uzatabilir. Birlikte kullanılması durumunda lityum düzeyini değiştirebilir. Diğer antidepresanlarla aynı zamanda kullanımı bu ajanların stabl kan düzeyini iki katına çıkarabilir.Antikoagülanlar ve digital gibi proteinlere afinitesi yüksek olan ilaçlarla kullanımı dikkat gerektirir.

Dozu Kullanma:
Hekim başka bir öneride bulunmaz ise Fulsac Kapsül’ün günde 1 defa ve sabah alınması yeterlidir.Gıda ,emilimini geciktirebilir fakat emilen miktar aynı kalır. Aç veya tok iken alınabilir. Beklenen antideprasif etki diğer türevlerde olduğu gibi 4 ila 5 haftalık uzun bir tedavi döneminden sonra sağlanır. Bu durum hasta ve çevrasine hatırlatılmamalıdır. Akut durum düzeltildikten sonra genellikle tedavi ileriye doğru sürdürülmemelidir. Doz bazı kişilerde günde 80 mg.’a kadar arttırılabilirsede günde 20 mg.’lık tek dozun yeterli olduğu uygulamalardan anlaşılmıştır. Günde 20 mg.’ı aşan dozlar bölünerek verilmelidir. Karaciğer ve böbrek problemi olan hastalarda ve diğer ilaçları kullanan yaşlı kimselerde dozun azaltılması önerilmektedir.

Comments

nur

fulsac kullanıyorum…raHATSIZLIĞIM ARTTI…..ama eminimki düzene girecek…..oğlum kullanıyor…süper bir iyileşme sağlandı….gözle görüyoruz…sabredin….

sadık

merhaba ben çorumdan yazıyorum 30 yaşındayım üniversite mezunuyum ve işsizim şuan işportacılık yapıyor cebimin harçlığını çıkarmaya çalışıyorum kendi işim benim rahatsızlığım ise ellerimi içine doğru büküyor bileklerimde ağrı oluyor ve birde omuzlarımı oynatıyorum ikide bir ve huzursuz oluyorum bu rahatsızlığım için psikiyatristte gittim ve bana lustral 50 mg lik hap verdi ilk defa kullanacağım fakat bu rahatsızlığımı geçirirmi bilemiyorum önceden fulsac ve risperdal hap kullandım ve bu rahatsızlığımı fazla artırdı ve içimden gelmiyerek bu rahatsızlığı yapıyorum ve bu rahatsızlıktan çok sıkıldım ve nasıl kurtulurum bu tikten bana yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılar.

nurdan

ya bide içtiğimde midem ve bogazımda yanma oluyo ilaçtanmı yoksa mide rahatsızlıgım var ondanmıama her içişimde olmuyo.arkadaşlar inanın bu hastalık cok yıpratıyo insani nerdeyse manevi duyguları sıfır inanın nası yeneceğim bilemiyorum yeri geliyo isyan ettigim günler oluyo neden ben diye soruyorum kendime nişanlımda asker kafayı yemek üzereyim nese sizi üzmeyim şimdiden teşekkürler…

nurdan

arkadaşlar bende 3 aydır fulsaçı kullanıyorum ama iyimi geldiğini anlayamadım bi ilacın iyi geldiğini nasıl anlarım nolur yardımcı olun tesekkürler….

yeşim

slm fulsac 20mglık hakında bilgi vermek istiyorum.geçen sene tanıstım bende fulsacla aşırı sinirlilik gece uyuyammak takıntılarım vardı psıkıyatrıye gıttım bana ağır depreyon geçirdiğimi söyledi ve fulsacı verdı.ilk günlerde sersemlik yapmıstı,ılk birinci ayımda halen uyuyamıyrodum dokotra gıttım ılerleyen zamnalrda uyuyacaksın demıstı hatta uyku ıalcıda lmıstım yanımda bır kere ıctım tum gun sersemletı bıdaha ıcmedım.fulsac 2.ayımda etkısını gosterdı 6ay kulandım sakınlestım rahatladım,kafaya bısey takmayan bırısı oldum,fulsac guzel fazla yan etkılerı yok benımd ezman zamn mıdemde agrıalr yapıyor,ama herzman degıl tabkıde kendı kendımed ebıraktım ılacımı sımdı moralım bozuldugunda bas agrılarım tutugunda haftada bır gun bırtane aldıgım oluyor uykum duzene bındı korkulcak bısey yok ıyıgunler…

bahar kaya

arkadaslar selam ben bugun basladım fulsac kullanmaya ama yorumlar benı tedırgın ettı yanı ıyı gelmıyormu fulsac

abdullah

mrb arkadaşlar, ben yaklaşık bir yıldır paxera isimli ilacı kullanıyordum. doktor önceleri kullan tekrar gel diyordu, bir kaç ay her ay gittim kontrole ancak olmadı, ilaca rapor verdi ve bir yıl kadar kullandım ancak hiçbir gelişme sağlayamadım düşüncelerimde sinirlilik hallerimde felan, şimdi doktor başka bir ile gitmiş. başka bir doktora gittim o da bana fulsac yazdı. bilmiyorum ama her doktor kendine göre ilac yazıyor. paxera kullanıp fulsaca dönen arkadaşlar varsa lütfen bana dönsün.
habdullaharslan@gmail.com

gamze

merhaba…ben 2008 yazında yakalandığım bi rahatsızlıktan ara sıra şikayetçi oluyorum.aslında sürekli tetiklemiyor.geçen yaz aşırı kötü olmuştum.mide ağrısı oluyodu.depresyon felan düşünmediğimizden ilk başlarda her rahatsızlandığımda acile gidip serum takıllarak geri dönüyordum.ama her geri gelişimde daha kötü olarak tekrardan acile gidiyordum sabah akşam gece yarısı…günde 3-4 kez..yaz bitimi ramazanda biraz düzeldim derken bu yaz tekrardan fenalaştım bu sefer geçmek bilmiyo.uyumaya çalışıyorum olmuyo.doktorumun bana vermiş olduğu bazı ilaçlar benim midemi fena yaptı.yan etkileri zaten ilaçı almadan önce de vardı.ilaçları alınca daha da kötü oldum.bana fulsac,dideral verildi.bilemiyorum yanlış mı bu kadar çok ilaç almak…bu ilaçları almaya başladığımdan beri midem kötü oluyor,ağzım kuruyo…ne yapmalıyım…şifa önce Allah’tan tabii ki. ben her türlü yola başvurdum. yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler.Acil şifalar..

yusuf

slm arkadaslar ben ist dan yusuf tam 10 yıl önce bır anda yakalandım bu deprosyon denen illete.gitmedigim doktor kalmadı.her biri ayrı ayrı tedavi ve ilaç uyguladı.belki inamıyacaksınız ama buradakı saglık ocagına gittigimde doktorun bana vermiş oldugu ilaçla kendime geldim ve hayata tutundum.işimde ve sosyal hayatımda oldukca iyi.cok kez intiharı denedım sırf bu hastalıkla bu hayata deveam edemıyecegim diye tesekkür ederim sana saglık ocagımızın doktoru.tesekkür ederim ANAFİRANİL senı buluncaya kadar az cekmedim.herkese tavsıye ederım canı gönülden.anafiranil ilacını dogru seklilde kulanırsanız bu hastalıgı yeneceginize emin olun .herkese allahtan acil şifalar

melis

slm arkadaşlar ben çok sinirli bi insan olduğum için doktora gittim bana da fulsac verdi ilk 3 gün sıkıntı yapacak dedi 15 gün sonrAya randevu verdi , ilacı kullanıyorum bugün 3. gün ama bana sıkıntı falan yapmadığı gibi sinirimi de pek kestiği söylenemez eskye göre daha sakinim ama patlamaya hazırda bekliyorum o ayrı hepimize geçmiş olaa

yasemin

arkadaşlar bende fulsac kullanıyordum piyasadan kalkmış.şimdi depreks kullanıyorum şuan faydası var bana.5inci kutu olcak bu ay herkese acil şifalar dilerim

berrin

bu soruyu kendime çok soruyorum neden iyi olmuyorum cevap hayatını değiştirmek ama bu çok zor.bunu yapamadığım için hiç iyi olmuycamı düşünüyorum .artık bayılmak istemiyorum ölmeyi düşünmek istemiyorum çıkmazdayım arkadaşlar ne yapmam gerekir bilmiyorum kendimi üzmekten alamıyorum kendimi cezalandırıyorum

berrin

arkadaşlar ben 2sene majör depresyon tedavisi gördüm 2aydır ilaç kesmiştim .ama nöbet geçirdim ve doktorum prozac ve uyumam için desyrel verdi 4 gündür kullanıyorum ama bu ilaçlar hemen etki etmezmiş sabırlı nolmam gerekiyormuş şu an hiç iyi değilim .bu ilaca mutluluk hapı deniyo henüz beni mutlu etmedi.

Pelin

merhaba arkadaslar ben pelin
adanadan yazıyorum ben doktora gittihimde bana 566 soruluk bir test cozdurdu evet hayır cevaplı olan bir test
sonra bana fulsac 20 mg ilacı yazdı
bende mide agrısı ve uykusuzluk yaptı ve asırı stresli oldum
herseye cabucak sinirlenir oldum pireyi deve yapar oldum
birde 2-3 ay kullandıktan sonra bu ilacı gene kontrole cagırdı bilemiyorum herkese aynı tedaviyimi uyguluyor doktorlar.
ben balcalı hastanesine gittim şükrü uğuz psikiyatride sizde bir gorusun sizede test verecek 🙂
bu test herseyi acıklıyormus…
dusuncelerini bile ama sabır gerekiyor bu testi cozerken:)
yanınızda mutlaka su bulundurun=)
öss giriyomusuz gibi sanki ya hehe:)
pelinaltun@mynet.com adresinden bana ulasabilirsiniz
sevgilerimle
pelin

ersin

bne gecen hafta doktora gittim banan 3 ay kullanacan dedi amam bne çok sinirli biriyim kullanmassam olmaz mı?

ozlem

bende fulsac kullandim bende sinirlilik yapti

selen

uyku ılacını asla tavsıye etmem ben kullandım ve bıraktım sersem gıbı oluyosunuz kacta yatarsanız yatın sabah kalkamıyosunuz anlıyacagın asla tavsıye etmem ve ben bırcok uyku ılacı kullandım hepsıde kılo yapıyo

tufan

mrb lae yenı fulsac kullanmaya basladım ama uyku uyuyamıyorum.fulsacla beraber kullanabılecegım bı uyku ılacı varmı tabı sızın denedıgınız bı ılac

selen

ismail uzun sure bende fulsac kullandım bı ara cok ıyı geldı ama sonra kotu oldum bence bı doktora gozuk cunku kısı kendıne gore ılacı bulana gore cok ugrasıyo ben cok degısık ılaclar kullandım ve hayla tam bana gore bı ılac bulamadım anca bunu doktorun yardımıyla zamanla bulabılırsın baskasına ıyı gelen sana ıyı gelmıyebılır kendı basına sakın ılac kullanma bıde ılacların bellı surelerı var etkı acısından nacızane fıkrım hoscakalın

ismail

arkadaşlar ben fulsac kullanıorum hiç bi etkisini göremedin sizn bildiğiniz daha bir iyii ilaç varsa yazarmısınız şimdiden tşekkrler

nermin

faverin 100 mg kullanıyordum ilacım bitti ayrıca vertigo hastalığıda var bende ama vasoserc ilacımı daha önceden kestim faverinide bir haftadır içmiyorum başımda bi uyuşma beynimde bi ağrı hissediyorum ilacımı kestim ondan mı oldu bilmiyorum ama bu beni çok rahatsız ediyor. ne yapmalıyım acaba faverinemi devam edeyim yoksa psikiyatri doktoruma mı gideyim işlerim de çok yoğun şaşırdım açıkçası……

Adem

Merhaba. Fulsac ve Zedprex gibi etken maddesi Fluoksetin olan ilaçların Prozac tan farkı yoktur…

ebrar

merhaba bugun doktorum bana prozac verdi fakat eczacı onun yerine fulsac verdi arada fiyat farkından başka bir fark var mı acaba?? onu mu kullanmalıyım.