Psikofarma »

Eylül 26, 2016 – 11:07 pm | 44.008 Kez Görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Epilepsi nedir?

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin …

Read the full story »
Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar »»» Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. kimyasal yapılarına ya da etki düzeneklerine göre sınıflandırılırlar.

Antimanik İlaçlar

Antimanik İlaçlar »»» Zihin Dengeleyiciler Depakene Depakote sprinkles Lamictal (lamatrogine) Lithium (lithium carbonate) Eskalith Lithobid

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik İlaçlar»»» Şizofrenideki düşünce bozukluğu, hallüsinasyonlar ve delüzyonlar gibi gürültülü psikoz belirtilerini giderir ve nüksü önlerler

Anksiyolitik İlaçlar

Anksiyolitik Sedatif Hipnotik ilaçlar »»» anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Diğer bir deyişle kaygı ve korku gidericiler olarak da adlandırılırlar

Antiepileptik İlaçlar

Antiepileptik ilaçlar »»» Epilepsinin yanı sıra epileptik olmayan nöbetlerin tedavisinde de kullanılılan ilaçlar Fenitoin Karbamazepin Barbitüratlar

Home » Alzheimer & Parkinson İlaçları, ilaç, ilaçlar, Nootropil

Nootropil

Submitted by on Nisan 22, 2007 – 4:44 am 4 Comments | 39.785 Kez Görüntülendi

800 MG 30 FİLM TABLET
Sinir Sistemi, Nöroloji »

Prospektüs Bilgileri:
1g/5ml Ampul 1
— Sodyum asetat Tablet
0.005 g Sodyum asetat Ampul 1
— Sodyum asetat 2 ml şurup
400 mg Pirasetam 2 ml şurup
800mg Pirasetam Tablet

Endikasyonları:
Psiko-organik sendromların , ve sürücülük kabiliyetini yitirme gibi tedaviyle iyileşebilen özelliklerinin semptomatik tedavisi, – Serebrovasküler aksedanların ve özellikle afazi gibi sekellerinin tedavisi, – , , – Vazomotor veya ruhsal kaynaklı baş dönmelerinin dışındaki ve denge bozukluklarının tedavisi, – Alkolizm tedavisinde; dezentoksikasyon tedavisini kısaltma amacıyla, – Çocuklarda, logopedikler gibi uygun önlemlerle kombinasyon halinde tedavisi.

Kontrendikasyonları:
Pirasetama aşırı duyarlı olanlarda ve kreatinin klirensinin 20 ml/dak.’nın altında olduğu ağır böbrek yetmezliklerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar / Önlemler:
Pirasetam böbrekler yoluyla vücuttan elimine olur, bu yüzden renal yetmezlik durumlarında dikkatli olunmalıdır. Bu hastalarda artan yarı ömür, kreatinin klirensiyle ters orantılıdır. Aşağıdaki tablo kreatinin klirensi 60 ml’dak.’nın altında olanlar için doz azaltımlarını göstermektedir. Kreatinin Klirensi Serum Kreatinin Pozoloji 60 – 40 ml/dak1,25 mg – 1,7 mg/100mlNormal Dozun 1/2’si 40 – 20 ml/dak 1,7 mg – 3 mg/100ml Normal Dozun 1 / 4 ü< 20 ml/dak 3 mg/10 ml Kontrendikedir. Motorlu araç ve dikkat gerektiren cihazların kullanımı üzerinde herhangi bir etkisi görülmemiştir. Gebelerde ve Emzirenlerde Kullanım : Hayvanlarda yapılan araştırmalarda fetus üzerinde herhangi bir risk görülmemiş olmakla beraber, hamile kadınlarda böyle bir çalışma henüz yapılmamıştır. Tüm ilaçlarda olduğu gibi, hamileliğin ilk üç ayında ve emzirme döneminde tedavinin muhtemel kazanç/risk oranının doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yan Etkiler:
Klinik çalışmalarda insanlar üzerinde %2 veya daha düşük oranda ve genellikle ileri yaşlarda 2.4 g/gün’ün üzerine çıkıldığında anksiyete, uyku bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, sinirlilik, irritabilite, tremor, ajitasyon, yorgunluk gibi bazı yan etkiler tespit edilmiştir. Vakaların çoğunda bu yan etkiler dozun azaltılması ile ortadan kalkmıştır. Klinik çalışmalarda plasebo ile eşdeğer sıklıkta gastro-intestinal bozukluklar (bulantı, kusma, diyare, karın ağrısı), başağrısı ve baş dönmesi bildirilmiştir. Nadiren ağız kuruluğu, libido artışı, kilo alma ve deride aşırı duyarlılık reaksiyonları görülmüştür.

Etkileşimler:
NOOTROPİL’in bilinen hiçbir ilaçla geçimsizliği saptanmamıştır. Sadece bir tek vakada pirasetam ve Tiroid Ekstreleri (T3 – T4) birlikte verildiğinde konfüzyon, irritabilite ve uyku bozukluğu görüldüğü bildirilmiştir. Klonazepam, , , fenobarbiton ve sodyum gibi antiepileptik ilaçlarla hiçbir etkileşim bildirilmemiştir.

Dozu Kullanma:
Akut vekalarda İV form tercih edilmeli; İdame tedavisinde ve kronik patolojilerderde oral yol seçilmelidir. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Yüksek dozlu parenteral kullanımda etki birkaç gün içinde görülür; kronik tedavilerde ise optimal etkiye 6-12 haftada ulaşılır. 3 aylık tedaviyi takiben, tedavinin sürdürülmesine gerek olup olmadığının belirlenmesi amacıyla bir değerlendirme yapılmalıdır.Günlük uygulama üç eşit doz halinde yapılmalıdır. ENDİKASYONDOZ Başlangıç Dozu İdame DozuPsiko-organik sendromlar4.8 g/gün2.4 g/günSerebrovasküler aksedanlar9-12 g/gün4.8-6 g/gün(en az 15 gün sonra)Alkolizim12g/gün2.4 g/ günVertigo2.4-4.8 g/günÖğrenme güçlüğü3.2 g/gün (iki eşit dozda)

Etken Maddesi: Pirasetam
NOOTROPIL 800 MG 30 FİLM TABLET Yerli, Beşeri bir ilaçdır.

Bir önceki yazımız olan Davranışın Biyokimyasına Giriş başlıklı makalemizde Akson, AMP ve Anksiyete bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Comments »

 • ebru dedi ki:

  bu ilaçları çocuklarım kullanıyor ve ne kadar güvenilir tam bilemiyorum ,doktor ilaçları yazdı ama çok yan etkileri var ve sanki çocuklarıma kötülük ediyormuşum gibi geliyor ikiside kullanıyor ama ne kadar doğru bilemiyorum ve doktorlarda yazıyor ama herhangi bir uyarıda hiç bulunmuyorlar…..

 • barış dedi ki:

  İyi Bu ilaçı tam 4 gündür kullanıyorum
  daha önce düşünçe yorğunlugu ve unutkanlık vardı ve hafıza kaybı oluyordu yani bir an da bazı şeyleri unutuyordum sonra hatırlıyordum ve baş ağrım vardı
  bu ilaçı kullanmaya başladıktan sonra bu tür olaylar ortadan kalktı şimdi çok rahat düşünüyorum unutkanlık ortadan kalktı beni çok rahatlattığını söyleye bilirim

 • Esma dedi ki:

  bebeğim down sendromu dediler nootropil şurup verdiler bir anlam veremedim niye verilmiş olabilir.

 • yasin dedi ki:

  bu ilacın sınava hazırlanan birinin kullanmasında bi sakınca var mı
  ben bu ilacı 1 aya yakın kullandım ve halen kullanıyorum
  öyle bişey ki sanki bu ilacı yedikten sonra düşünme gücümdüşüyormuş gibi oluyorum ve baş ağrısı yapıyor .bu etkileri yapabilir mi ?