OLANZAPIN (OLANZAPINE)

Olanzapine (olanzapin) ne için kullanılır?

Olanzapine (olanzapin) genellikle şizofreni veya psikoz gibi hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak için kullanılan ve “atipik antipsikotikler” ad verilen ilaç grubuna aittir. Ayrıca mani, hipomani ve duygudurum bozuklukları gibi diğer problemlerin tedavisinde de kullanılır. Size neden olanzapine (olanzapin) reçetelendiğinden emin değilseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. İlacınızın ayrıca bir ticari ismi veya marka ismi olabilir. Bu üretici tarafından ilaca verilen isimdir. Örneğin Zyprexa® olanzapine (olanzapinin) marka ismidir.

Olanzapin kullanmanın yararları nelerdir?

Şizofreni veya psikozu olan hastalarda genellikle pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılan farklı semptomlar görülebilir. Pozitif semptomlar kapsamında, sesler duyma, gerçekte var olmayan şeyleri görme veya hissetme gibi “tuhaf şeyler” yaşama veya yanlış inanışlara kapılma gibi halüsinasyon ve yanılsamalar yer alır. İnsanlar ayrıca şüpheli veya paranoid olabilir veya diğer insanların düşüncelerini okuyabildiklerini sanabilir. Negatif semptomlar pozitif olanlara oranla daha az fark edilebilirdir ve yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve enerjisizlik şeklinde kendilerini gösterirler. İnsanlar oldukça hareketsizleşebilir ve günlük aktivitelerinden çekilebilirler. Olanzapine (olanzapin) bu semptomların bazılarının tedavi edilmesine ve uzun vadeli olarak kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu semptomların tedavi edilmesi insanlardaki şaşkınlığı, kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacak ve daha net bir şekilde düşünmelerini sağlayacaktır. Bu durum günlük hayatın stresiyle daha kolay başa çıkmalarını sağlayacak iş ve hobi gibi normal aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, Olanzapine (olanzapin) hastaların psikolojik tedaviler gibi diğer terapilere de daha iyi uyum sağlamasına ve böylece tedaviye daha iyi cevap verebilmelerine yardımcı olabilir.

Olanzapine (olanzapin) ne kadar sürede etkisini gösterir?

Olanzapine (olanzapin) birkaç haftalık bir süre içinde etkisini gösterir. Hastalar tedavi başladıktan kısa bir süre sonra kendilerini daha sakin hissedebilirler ancak ilacın etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta sürebilir. Kullananların tamamı olmasa da pek çok insan olanzapinde (olanzapinen) fayda görür. Altı ila sekiz haftanın ardından herhangi bir yarar görmediğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Olanzapine (olanzapinin) normal dozu ne şekildedir ve bu dozu nasıl almalıyım?

Olanzapine (olanzapinin) normal günlük dozu günde 5 miligram (mg) ile 20 mg arasıdır. Bazı durumlarda 30 mg’ye kadar olan dozlar verilebilir. Genellikle günlük tek doz olarak alınır (tercihen yatmadan önce). Doktorunuza danışmadan olanzapine (olanzapinde) doz değişikliği yapmayın, aksi halde bu durum ilaca verdiğiniz cevabı etkileyebilir veya zararlı olabilir.

Bir dozu almayı unutursam ne yapmalıyım?

İlacınızı doğru ve düzenli kullanmanız halinde maksimum yarar elde edersiniz. Bir dozu atlar veya her zamanki saatinde almayı unutursanız bu dozu ancak bir iki saat içinde hatırlamanız halinde alın. Süre bundan daha uzunsa kaçırdığınız dozu atlayın. Bir sonraki dozu her zamanki saatinde alın. Kesinlikle bir sonraki dozda fazladan ilaç almayın. İlacınızı almayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız eczacınızla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Olanzapine (olanzapini) ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Doktorunuz ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini sizinle konuşacaktır, bu süre hastalığınızın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanların birkaç yıl boyunca ilaç alması gerekirken diğerlerinin daha uzun süreler ilaç kullanması gerekir. İlacı düzenli kullanmak hastalanmanızın önüne geçebilir. Doktorunuz istenmeyen bir etki yaşayıp yaşamadığınızdan ve aldığınız dozun halen size uygun olduğundan emin olmak için düzenli olarak ilacınızı gözden geçirmelidir. Olanzapine (olanzapinin) aniden kesilmesi ani ve sarsak hareketler ve mide bulantısı gibi “devam etmeme semptomlarına” neden olabilir. İlacın kesilmesinin ardından üç ila altı ay içinde esas semptomlarınız da geri gelebilir. İlacı kesmenin öncesinde dozaj kademeli olarak azaltılmalıdır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini alın. Olanzapine (olanzapinin) bağımlılık yapmaz.

Olanzepine (olanzapin) kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen etkilerin (yan etkiler) görülmesi yönünde bir risk mevcuttur. Bunların bazıları ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir ve bu nedenle kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bunları yaşayabilirsiniz. Pek çoğu geçicidir ve birkaç gün veya haftanın sonrasında yok olacaktır. Yan etkiler herkeste görülmez ve pek çok insan bunları farklı düzeylerde yaşar. Size rahatsızlık veren yan etkiler yaşadığınızı hissediyorsanız, bunu doktorunuzla, eczacınızla, hemşirenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Bir sonraki sayfada yer alan tablo olanzapine (olanzapinin) bazı belli başlı yan etkilerinin bir listesini vermektedir.

Alkol ve ‘sokak’ uyuşturucuları hakkında:

Gerek alkol, gerekse olanzapine (olanzapin) beyin üzerinde etki meydana getirebilir, bu yüzden olanzapine (olanzapin) kullanırken alkol almamanız önerilir. Alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir ve olanzapine (olanzapinle) birlikte alınması şiddetli uyku haline neden olabilir. Ayrıca, hipotansiyon riskini de artırabilir (yan etkiler tablosuna bakınız). İlaca alışınca ve alkol almanın etkilerini öğrenince ara sıra ve küçük miktarlarda olmak üzere alkol alabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü alkol, özellikle ilaç alıyorken insanları farklı şekillerde etkiler. Alkol almak istediğiniz için ilacınızı almayı kesmeyin. Alkol alırsanız sadece küçük miktarlarda alın. İlaç alırken kesinlikle alkol tüketip araç kullanmayın. ‘Sokak’ uyuşturucuları (esrar, ecstacy, speed, eroin ve kokain gibi) da psikozun kötüleşmesine neden olabilir. Esrar kullanmak olanzapine (olanzapinin) kan seviyelerini düşürerek ilacın etkisini azaltabilir. Olanzapine (olanzapinin) sokak uyuşturucularıyla birlikle alınmasına ilişkin çok az bilgi olduğundan bunun etkisi ve güvenilirliği bilinmemektedir. Olanzapine (olanzapin) kullanırken sokak uyuşturucusu almamanız önerilir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye ve destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Diğer ilaçlar hakkında:

Size reçeteyle verilmiş veya satın aldıklarınız da dahil olmak üzere başka ilaçlar veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız, bunların olanzapine (olanzapinle) birlikte kullanılmalarının güvenli olup olmadığını doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önemlidir.

Ne zaman dikkatli olmalıyım?

Olanzapine (olanzapini) doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli olarak kullanmak genelde güvenli olmakla birlikte bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi size uyuyorsa, derhal durumu doktorunuza anlatmalısınız.

  1. Olanzapine (olanzapine) alerjiniz varsa (daha önce bunlardan alıp isilik, kaşıntı, ağızda veya boğazda şişme gibi rahatsızlıklar yaşadıysanız);
  2. Size olanzapine (olanzapin) velotab veya diğer çözülür tabletlerden biri reçetelendiyse ve fenilketonüriniz varsa;
  3. Glokom olarak bilinen göz hastalığınız varsa;
  4. Diyabet veya epilepsi hastalığınız varsa (ya da geçmişte nöbet geçirdiyseniz); Parkinson, böbrek veya karaciğer hastalığınız, kalp problemleriniz veya kan bozukluklarınız varsa;
  5. İnme geçirdiyseniz veya olanzapine (olanzapin) tedavisi esnasında yüzde, kollarda, bacaklarda (özellikle tek taraflı olarak) ani bir zayıflık veya uyuşma, ya da konuşma güçlüğü gibi inme belirtileri gösterdiyseniz,
  6. Dementianız varsa;
  7. Prostatla ilgili problemleriniz varsa;
  8. Paralitik ileusunuz varsa (tıkanmış bağırsak)
  9. Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya
  10. Emziriyorsanız.
Yan etki Nedir? Bana olursa ne yapmalıyım?
Çok sık: Bu ilacı alan her 100 kişiden en az onunda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Uyku hali Uykulu veya cansız hissetme. Araç veya makine kullanmayın. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. İlacınızı yatmadan önce almak bu konuda işe yarayabilir. Bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Kilo alma Daha fazla yemek yeme ve şişmanlama Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bol meyve, sebze ve lifli gıda tüketmeye çalışın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuz bir sorun haline gelirse veya konuyla ilgili endişelenirseniz bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Yüksek prolaktin Prolaktin seviyesinde artış sıklıkla görülmektedir (prolaktin vücutta doğal olarak üretilen bir hormondur) Ancak nadiren gelişen semptomlar kapsamında şunlar görülebilir; düzensiz adet kanaması, göğüslerde şişlik veya hassasiyet ve süt gelmesi. Doz veya ilacınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Sık görülenler: Bu ilacı alan her 100 kişiden biri ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Asteni Güçsüz hissetme Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Baş dönmesi Sersemleme ve bayılma. Başınız döndüğünde bir yere uzanmaya çalışın. Araç kullanmayın. Bu durum birkaç hafta sonrasında da devam ederse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Postural hipotansiyon Oturduğunuzda veya ayağa katlığınızda kan basıncınızda meydana gelen düşüş. Baygınlık hissine veya başınızın dönmesine neden olabilir. Ayağa kalkarken ve otururken yavaş hareket etmeye çalışın. Başınız dönüyorsa araç kullanmayın. Bu durum geçmezse birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Ağız kuruluğu Ağızda tükürük salgısının az olması. Sık sık su yudumlamak, şekersiz bonbonlar, sakız veya narenciyeler genellikle bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Durum devam ederse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Konstipasyon Tuvalete çıkmakta veya bağırsakları çalıştırmakta zorlanma. Bol sıvı alın. Kepek, meyve ve sebze gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin ve düzenli egzersiz yapın. Bu işe yaramazsa, birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Akatizi Huzursuz hissetme ve daima hareket etmekisteme. Bu tedavinin başlangıcında en sık görülen yan etkilerdendir. Birkaç hafta içinde geçecektir. Bu durum birkaç haftadan uzun süre devam ederse veya kötüleşirse bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Hareket bozuklukları /Parkinsonizm Semptomlar dahilinde tremor, titreme, kaslarda sertlik, ağrı, güçsüzlük veya spazmlar, konuşma sorunları, dilin ve yüzün (ya da vücudun diğer bölümlerinin) kontrol edilemeyen anormal hareketleri Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size bu semptomlar için bir ilaç verebilir veya kullandığınız ilacı bir başka ilaçla değiştirebilir.
Ödem Çoğunlukla ayak bilekleri veya bacaklarda olmak üzere vücutta aşırı sıvı birikmesi. Bacaklarınızda sürekli şişlik varsa birkaç gün içinde doktorunuzla iletişime geçin.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 1.000 kişiden biri ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Bradikardi Kalp ritminin yavaşlaması Birkaç gün içinde doktorunuzla konuşun.
Işığa duyarlılık Cilt güneş ışığına daha duyarlıdır. Doğrudan güneş ışığından sakının. Güneşten koruyucu krem kullanın ve cildinizi örtün. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzla konuşun.
Nadiren görülenler: Bu ilacı alan her 10.000 kişiden biri ila 10’unda aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Nöbetler Nöbet, fenalaşma veya bilinç kaybı. Nöbet geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla iletişime geçin.
Çok Nadir Görülenler: Bu ilacı alan her 10.000 kişiden en fazla birinde aşağıdaki yan etkiler görülebilir.
Yüksek kolesterol Kanınızdaki bazı yağların artması Doktorunuzu kan kolesterol seviyenizi takip edecek ve gerekirse tedavinizi yeniden gözden geçirecektir.
Hiperglisemi/diabet Yüksek kan şekeri. Sık sık susayabilir, çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir (özellikle geceleri) ve kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Derhal doktorunuzla konuşun.
Nöroleptik malignant sendrom Yüksek vücut sıcaklığı, terleme, kalp atışlarında hızlanma, zihin bulanıklığı, kaslarda sertlik ve hareket etmede güçlük çekme. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yan etki olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyle ilgili bir endişeniz varsa; doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Broşür size ilaçla bilgili bazı bilgiler sunar. Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık görevlisinin uzmanlığının veya kararının yerine geçmez. Bu broşür üretici tarafından verilen bir hasta bilgi broşürü değildir ve burada atıfta bulunulan herhangi bir ilaçla ilgili olarak üreticinin sağladığı bilgi veya önerilerinin yerine geçmez. Diğer broşür veya kitaplarda ya da internette daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak internetteki bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın.

Bu broşürün derlenmesinde gerekli özen gösterilmiş olmakla birlikte, CNWL sözleşme ihlaliyle ilgili olarak yanlış yorumlama ve CNWL veya bir başkasının ihmali de dahil olmak üzere bu broşürdeki herhangi bir noksanlık veya hatadan kaynaklanan kayıp ve zararlardan sorumlu değildir. Ancak, bu broşürdeki hiçbir unsur ihmalden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanmaların sorumluluğunu istisna tutmaz veya sınırlamaz.

Bu broşürde sunulan bilgiler yayım tarihi itibarı ile günceldir.

Bu broşür Central and North West London Mental Health NHS Trust Pharmacy Department, 30 Eastbourne Terrace, London W2 6LA www.cnwl.org tarafından yazılmıştır.

Yayınlanma Numarası: CNWL/MM020 Yayınlanma Tarihi Şubat 2007

Kaynak: http://www.beh-mht.nhs.uk/